
27. märts 2025 kell 16:38
Ukraina loodusvarad on muutunud oluliseks küsimuseks rahvusvahelises geopoliitikas. USA president Donald Trump on püüdnud saavutada Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõiga kokkulepet, et saada ligipääsu nendele ressurssidele. Aga millised maavarad Ukrainas peituvad ja miks need nii ihaldusväärsed on? Kas ka Eesti võiks sellest kasu saada, arvestades, et on Ukrainat toetanud?
Lisaks viljakale põllumajandusmaale ja tööstuspärandile on Ukraina geoloogiliselt erakordne, kuna seal asub üks maailma vanimaid ja stabiilsemaid mandriplokke – Ukraina kilp. See iidne, enam kui 2,5 miljardi aasta vanune kristalne kivim moodustis hõlmab suurt osa Ukrainast ja on läbinud mitmeid geoloogilisi protsesse, sealhulgas magma liikumist ja mäestike kujunemist.
Need protsessid on loonud soodsad tingimused väärtuslike mineraalide, nagu liitium, grafiit, mangaan, titaan ja haruldased muldmetallid, maardlate tekkeks. Need ressursid on olulised tänapäevase tööstuse ja energia ülemineku jaoks.
Euroopa Liit on nimetanud 34 kriitilise tähtsusega maavara, millest Ukrainas leidub tervelt 22. Seetõttu peetakse Ukrainat üheks ressursirikkaimaks riigiks maailmas.
Rahvusvaheline võistlus
Dekarboniseerimise suunas liikuv maailm suurendab hüppeliselt nõudlust kriitiliste mineraalide järele. Elektrisõidukid, tuuleturbiinid, päikesepaneelid ja energiasalvestussüsteemid vajavad liitiumi, koobaltit ja haruldasi muldmetalle, mida Ukrainas leidub ohtralt.
Liitiumi hind on tõusnud 1990. aastate 1500 dollarilt tonni kohta praeguseks umbes 20 000 dollarini. Prognoositakse, et nõudlus kasvab 2040. aast
Märguanded
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.