“Minority Report”: ÜK loob tööriista inimeste tuvastamiseks, kes “tõenäoliselt” tapavad

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

24. aprill 2025 kell 9:40



Fotokollaaž: ipopbaGetty Images + PublicDomainPicturespixabay + Canva.com

Ühendkuningriigi (ÜK) valitsus töötab välja “mõrva ennustamise” programmi, mille eesmärk on kasutada võimudele teadaolevate isikute isikuandmeid, et tuvastada neid, kellel on suurim tõenäosus tulevikus tappa. Väidetavalt rakendavad teadlased algoritme, mis analüüsivad tuhandete inimeste, sealhulgas kuriteoohvrite andmeid, püüdes prognoosida, kelle puhul esineb kõrgendatud risk toime panna raske vägivallakuritegu. Sarnane programm on tuttav juba 2002. aasta filmist “Minority Report“. 

 

Alguses kandis see skeem nime “mõrvade prognoosimise projekt“, kuid hiljem muudeti selle nimetust neutraalsemaks: “andmete jagamine riskihindamise parandamiseks“. Justiitsministeeriumi sõnul on projekti eesmärk parandada avalikku turvalisust, ent kriitikud on nimetanud seda külmaks ja düstoopiliseks algatuseks.

Projekti olemasolu paljastas valitsusjälgimisele keskendunud surverühm Statewatch (valitsuse vaht), kes sai osa selle toimimisest teada teabevabaduse taotluste kaudu saadud dokumentidest.

Statewatchi väitel kasutatakse projekti raames andmeid ka nende isikute kohta, keda ei ole kunagi kuriteos süüdi mõistetud – näiteks teavet enesevigastamise või perevägivalla juhtumite kohta. Ametnikud eitasid seda väidet kategooriliselt, rõhutades, et projektis kasutatakse üksnes kriminaalkorras karistatud isikute andmeid.

Valitsuse kinnitusel on projekt hetkel alles uurimisjärgus. Samas väidavad kriitikud, et kasutatav andmestik võib suurendada eelarvamusi vähemuste, etniliste rühmade ja vaesemate inimeste suhtes.

Justiitsministeeriumi teatel keskendub programm kurjategijate tunnuste analüüsile, mis võivad viidata kõrgemale mõrvariskile, ja katsetab andmeteaduse uuenduslikke meetodeid, et paremini hinnata raskete kuritegude riske. Pressiesindaja lisas, et projekt ait

Palun oota...

Tegemist on tasulise artikliga, edasi lugemiseks palun logi sisse või hakka liikmeks.



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.