15. august 2013 kell 9:32
Kairos ja mujal Egiptuses vallandus kolmapäeva hommikul tohutu vägivallalaine, kui politsei ajas laiali kukutatud president Morsi toetajad. Ühe päeva jooksul sai surma ligi 300 inimest, kuuks ajaks kuulutati välja eriolukord ning Kairos ja veel kümnes provintsis ka öine liikumiskeeld. Sündmused said hoobilt tohutut meediakajastust – võrdleme, mida kirjutab Lääne ja mida kohalik meedia.
Lääne:
Egiptuse kukutatud presidendi Mohamed Morsi toetajate kahe suure laagri laialiajamisel ja mujal riigis vallandunud vägivallas sai kolmapäeval surma vähemalt 278 inimest, nende seas 43 politseinikku, teatas sealne tervishoiuministeerium.
Kohalik:
Surma on saanud vähemalt 300 inimest, sh 43 politseinikku, vigastatuid üle 2000.
Tegu on toimumise päeva andmetega, neljapäevaks on mõlemad teatanud üle 300 inimese surmast.
Lääne:
Morsi Moslemivennaskonna väitel on kolmapäevases veresaunas hukkunud 2200 inimest ja vigastada saanud üle kümne tuhande.
Kohalik:
Vennaskonna hinnangul on hukkunuid vähemalt 600.
Lääne:
Ohvriterohkeimad olid sündmused pealinnas Kairos, kus Rabaa al-Adawiya väljaku hõivanud protestijate minemakihutamisel hukkus kümneid inimesi. Tapetute seas on Briti telekanali Sky News 61-aastane operaator Mick Deane ja teisi ajakirjanikke.
Kohalik:
Kinnitab Lääne meedia poolt vahendatut, kuid lisab: pealtnägijate sõnul tulistasid snaiperid meeleavaldajaid katustelt ning sama on näha ka kohalike telekanalite telepildist. Vennaskonna sõnul olid snaiperid sinna paigutatud riigi julgeolekujõudude poolt. Siseministeerium väidab, et snaiprid olid hoopis Vennaskonna pooldajad.
Lääne:
Julgeolekujõud ründasid protestilaagreid soomukite ja buldoosrite toel ning lasid käiku pisargaasi. Protestijate väitel kasutati nende vastu lahingmoona.
Kohalik:
Julgeolekujõud avasid protestijate pihta tule (lisaks ka pisargaas ja muud vahendid), need vastasid kivi- ja kuulirahega.
Lääne:
Nobelistist reformimeelne asepresident Mohamed ElBaradei astus protestiks laagrite ründamise vastu tagasi. Ta ütles, et pole valmis vastutama ühegi verepiisa eest ja hoiatas, et vägivald sünnitab veel enam vägivalda.
Kohalik:
Kinnitas toimunut, kuid ajakirjanduse andmetel ei ole tagasiastumispalvet veel presidentuuri poolt rahuldatud. Lisaks: asepresidendi tagasiastumine tekitas Egiptuse noorte ja poliitilise eliidi hulgas vastakaid tundeid. Morsi-vastane liikumine Tamarod süüdistas teda ajaloolise hetke ajal allaandmises.
Lääne:
Mõned tunnid pärast operatsiooni algust luges uudisteagentuuri AFP korrespondent Rabaa al-Adawiya laagrisse rajatud ajutistes surnukuurides kokku 124 laipa, tervishoiuministeeriumi esindaja sõnul hukkus selles tulipunktis aga 61 inimest.
Kohalik:
Ajutise surnukuuri kohta oluliselt erinevaid teateid pole, küll aga luges enne lõunat Rabaa al-Adawiya mošeesse kogutud laibad kokku Egypt Independenti ajakirjanik ja sai tulemuseks 30. Mõned peatnägijad rääkisid, et Vennakond avas pühakoja sees tule ise.
Lääne:
Samal ajal veriste kokkupõrgetega pealinnas süüdati Egiptuse keskosas kolm kirikut, kristlastest aktivistid süüdistasid islamistist ekspresidendi poolehoidjaid kättemaksusõjas koptide vastu.
Kohalik:
Üle terve riigi on põletatud või rüüstatud kokku 45 kirikut, lisaks on rünnatud kirikute juures töötavaid nunnasid.
Veel mõned killud kohalikust ajakirjandusest ja sotsiaalmeediast:
– Armee pakkus Morsi toetajatele võimalust rahumeelselt Rabaa al-Adawiya väljakult lahkuda, kuid nood keeldusid ning asi võttis vägivaldse pöörde.
– Politsei lammutas laiali väljakul ilutsenud kõnepuldi ja lava, mille seest leiti 20 laipa. Moslemivennaskond on väidetavalt ise Morsi pooldajaid tapnud nii tänavatel kui mošeedes.
– Vennaskond levitab sotsiaalmeedias pilte politseivägivallast, millest kolmel leiame ühe ja sama mehe kolmes erinevad kohas suremas.
Kanada majandusteadlane Michel Chossudovsky on öelnud, et tema arvates rahastavad Ameerika Ühendriigid Egiptuses mõlemat osapoolt. “Egiptuse sõjaväes võivad olla erinevad auastmed, kuid lõppkokkuvõttes antakse neile käsklused Washingtonist,” sõnas professor.
Chossudovsky on seisukohal, et USA strateegiaks on nõrgestada Egiptust rahvusriigina ehk siis kõiki omavahel tülli ajada. Ja seni on see neil õnnestunud üsna hästi.
Loe või kuula pikemat intervjuud Press TV-st.
Allikad: BNS, CNN, Facebook, World Riots 24/h, Al Ahram, Al-Masry Al-Youm, Aswat Masriya
Fotod: onislam.net, facebook.com
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.