8. märts 2018 kell 9:12
Maiade ennustuse kohaselt oli aasta 2012 murdepunkt inimkonna teadvuse nihkumisel uude ajajärku. Peamine, mis nende sõnul muutuma pidi, on see, et seni kehtinud patriarhaalne võim laguneb ning naiselik energia pääseb valitsema. Mehelikku energiat iseloomustavad ego, sõjad, võistlemine ja agressiivsus ning läbi aastasadade on seda olnud enam kui küllalt. Naiselikku energiat iseloomustab hoolitsemine, hoolimine ja kaitsemine, mida meie planeedil oleks hädasti vaja. Kas uskuda maiade ennustusi või mitte, see jääb igaühe enda otsustada, aga Tiibeti mägede varjus Lugu järve ääres elav mosuo hõim võib oma kogukonna ülesehituse osas olla üks näide sellest, kuidas toimib matriarhaat – ühiskond, kus naised otsustavad.
Tänane “Ajatu” ilmus esimest korda 17. detsembril 2013.
Mosuo rahvas on väike etniline grupp, kes elab Yunnani ja Sichuani provintsides Hiinas, Tiibeti piiri lähedal. Neid on umbes 40 000 ning enamus elab Lugu järve ääres Himaalaja mägedes. Tuhandeid aastaid ei olnud järvele ligipääsuteed ning lähimasse asulasse reisimine võttis aega enam kui kolm päeva. Nii et inimesed elasid oma elu traditsioonilisel moel ilma välismaailmast tulenevate mõjudeta. Nende kogukonna organiseeritust on lääne definitsioonide abil keeruline selgitada, kuid kõige enam kasutatakse selle kirjeldamisel sõna matriarhaat. Naised on sageli perepead, pärimine käib naisliini pidi ning ka äriotsuseid langetavad naised. Kuid erinevalt tõelisest matriarhaadist kipub poliitiline võim olema meeste käes.
Mosuod on mitmes mõttes väga traditsiooniline kultuur. Peredes elab koos mitu põlvkonda, nad tegelevad peamiselt põllumajandusega, valmistavad suurema hulga tarbeesemetest ise ning on toidu kasvatamisel sõltumatud. Naised teevad ise valdava enamuse majapidamistöid, mehed on enamasti vastutavad loomade eest hoolitsemise ja kalastamise eest. Kuid mosuode ühiskonnas on üks oluline erinevus, mis teeb neid unikaalseks: neil on kombeks n-ö visiitabielu, kus naine otsustab, millise mehe ta ööseks enda juurde lubab ning kui kaua ta sellest mehest huvitatud on. Traditsioonilises mõttes ei ole kummalgi partneril abikaasa kohustusi, nad ei jaga majapidamiskohustusi ning lapsed elavad koos ema laiendatud perega.
Meeste kohustused mosuo kogukonnas
Mehed ei pea oma laste eest hoolitsema ega naisi majanduslikult toetama. Mehe peamiseks kohustuseks peetakse seda, et ta oma öistel “visiitidel“ edukalt hakkama saab. Meeste roll enda emapoolses majapidamises on nende tööde tegemine, mis sobivad nende parema kehalise võimekusega, nagu ehitamine, parandamine, jahtimine ja loomade tapmine. Igapäevaste ülesannete jagamine, strateegiline planeerimine ja pere n-ö valitsemine jääb naiste õlule. Kuna mehed ei oma võimu, maad ega partnerit, siis ei ole neil millegi pärast tarvis üksteisega võidelda – mis teeb sellest ühe kõige harmoonilisema ühiskonna maailmas. Mosuod ei tunne sõdu, mõrvasid, vägistamist ega vanglaid.
Kultuuriliselt ei ole erinevate partnerite hulk piiratud ning kuigi mees ja naine ei ela kunagi ühes majas, võib partnerlus kesta pikka aega, isegi aastakümneid, kui mõlemad seda soovivad. Mehed võivad näidata oma laste vastu huvi üles ning see annab neile naise peres staatust ja lugupidamist. Kuid vastutavad on nad eelkõige selle eest, et aitavad üles kasvatada enda peres kasvavad õdede lapsed.
Partnerlus põhineb armastusel
Selline partnerlus võimaldab mõlemale poolele võrdsed õigused. See põhineb ainult armastusel, mitte poliitilistel, majanduslikel või religioossetel faktoritel ning seda saab alustada sama kergelt kui lõpetada. Hiina traditsioonilistes kultuurides nähakse abielu sageli perekondliku otsusena ning paaril endal ei ole ses osas sõnaõigust, kuid mosuode hulgas on inimesed selles otsuses sõltumatud, mis väldib sotsiaalsest survest tulenevad negatiivseid tagajärgi ja lõhutud hingeelusid. Samuti loob selline elukorraldus selle, et perekond ei eelista kindlast soost lapsi. Ühiskonnas, kus abielludes kolib naine mehe majapidamisse, eelistatakse traditsiooniliselt poisslapsi, kuna tütred nagunii lahkuvad. Kuid mosuode hulgas on poiste ja tüdrukute kohtlemine võrdne. Ainus, mida püütakse saavutada, on tasakaal pere nais- ja meesliikmete osas. Ei ole harv, kui selleks lapsendatakse lapsi teistest majapidamistest.
Sageli arvatakse, et selline elukorraldus toob kaasa lõdvad elukombed, kuid see ei pea paika. Mosuode naistel on väga harva rohkem kui üks partner korraga ning pikaajaliselt kestvad suhted on väga levinud. Nende keeles puuduvad sõnad armukadeduse ja abikaasa tähistamiseks. Laste isa on enamasti teada ja seda peetakse häbiasjaks, kui naine oma laste isa ei oska määrata. Kuid erinevalt paljudest kultuuridest ei heideta naisi selle pärast perekonnast välja. Perekonnad on väga toetavad iga pereliikme suhtes. Isad koos oma perega külastavad ja tähistavad lapse sünni puhul ema perekonda ning toovad kingitusi. Uue aasta saabudes külastavad lapsed oma isa peret ja avaldavad austust. Ning isadel on oluline roll lapse täiskasvanuks saamise rituaalides. Kuigi isadel ei ole lapse igapäevaelus väga suur roll, peetakse neid siiski lugupeetud partneriteks.
Õnnelikkuse õhkkond
Mosuode kultuuri külastanud inimesed on täheldanud, et nende hulgas valitseb üldine muretu ja mänguline õhkkond nii naiste, meeste, poiste, tüdrukute kui ka vanavanemate hulgas. Tänu visiitabielule on romantika hinnas ning seda on märgata igal sammu. Võib märgata hoolitsetud mehi õhtuti enda armastatu juurde tõttamas ning naisi neid innukalt ootamas. Tänu vabale valikule jääb partnerite vaheline säde ellu aastateks ja isegi aastakümneteks. See võib näida naiste maailma või meeste paradiisina, kuid tegelikult on see lihtsalt üks viis korraldada kogukonda, milles kummalgi sool ei ole rohkem võimu. Võib-olla on maiadel õigus ning ühel päeval võtame mosuodelt eeskuju, et lõpetada aastatuhandeid kestnud püüd üksteise üle domineerida kas siis jõu või manipuleerimise abil.
Allikad: Waking Times, Wikipedia, The Guardian, ABC News, Second Congress Matriarchal Studies
Foto: anneofcarversville.com
Toimetas Ksenia Kask
NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.