10. aprill 2013 kell 18:51
Peruu lõunaosas asuvad maailmakuulsad Nazca maapinnajoonistused ehk hiiglaslikud geoglüüfid, mille vanuseks arvatakse olevat 1800-1300 aastat. Teadlaste hulgas pole ühtset seisukohta, miks ammu väljasurnud Nazca kultuuris neid kujundeid joonistati, kuid kujutavad nad lisaks risti-rästi joonistatud sirgetele ka mitmesuguseid objekte ja loomi. Joonised laiuvad väga suurel maa-alal – 400 ruutkilomeetril.
Õhust väga vaatemängulisena paistvaid kujundeid on kerge luua – tuleb umbes poole meetri laiuselt ja 10-15 cm sügavuselt pind väikestest punakatest kivikestest puhastada ning ilmubki nähtavale ümbrusega suures kontrastis olev hele pinnas. Meie ajani on joonised säilinud selle pärast, et piirkonna kõrbedes on äärmuslikult kuiv ja stabiilne kliima. Samuti pole seal selle sama kõrbelise kliima pärast olnud kunagi inimasustust, kuigi ka see on nüüd muutumas.
Märtsis teatas Peruu meediaväljaanne, et raskeveokid on hävitanud jooned suurelt alalt. Masinad kuuluvad firmale, kes kaevandab piirkonnas lubjakivi. Kohalikud võimud tegevust ei kontrolli, kuigi tegemist on arheoloogiliselt olulise alaga. Firma esindaja väidab, et karjäär asub eramaal ja neil on õigus kõike teha, sama juttu räägib ka kohalik kultuuri eest vastutav ametnik. Õnneks ei mõjuta kaevanduspiirkond jooniste aktiivsemat ala.
UNESCO aga on võtnud kogu Nazca jooniste ala juba 18 aastat tagasi maailmapärandi nimekirja.
Jooniseid ohustavad ka üha tihenev inimasustus, saastatus ja piirkonna metsade hävitamine, mis võib põhjustada mudalaviine ja maalihkeid. Probleemiks võib saada ka kõikjal avalduvad suured kliimamuutused, sest juba tugevamad sajud võivad maapinnale uuristatud jooned hävitada.
Lisalugemist Nazca kohta: Hendrik Relve artikkel Horisondis
Allikad: Peru This Week , Wikipedia
Foto: explorebyyourself.com
Toimetas Maarja Aljas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.