Nea Guinea – oaas Ateena kesklinnas

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. juuni 2013 kell 16:44



Telegrami vabatahtlik toimetaja Katrin Suik viibis kaks nädalat Kreekas, et tutvuda sealsete ökokogukondadega. Esimesena tutvustasime Telaithrioni projekti, teisena Spithari projekti, nüüd jõuavad teieni muljed Nea Guinea algatusest.

 

Nea Guinea on projekt, mis sai alguse linnaaedade ideest. Selle algatajad tegelesid varem guerilla-aiandusega (guerilla gardening), kuid tihti nägid nad, et inimesed soovisid küll aidata, kuid neil polnud piisavalt teadmisi ja oskusi. Sellest kasvas välja idee luua linna keskus, milles korraldada koolitusi ja õpitubasid erinevate praktiliste oskuste kohta, mille abil enda elukvaliteeti parandada.

Peamine kontseptsioon on korraldada võimalikult laia valikut töötubasid, mis haaravad majapidamise, naabruskonna või väikses kogukonna igapäevaelu praktilisi aspekte, mida inimesed saaksid omandada, et elada õnnelikumat elu. Eelkõige peetakse silmas universaalseid teadmisi, mis puudutavad toitu, peavarju, energeetikat, riideid, tervist ning loomulikult kultuuri ja inimsuhteid, mis aitaks kaasa võrdsemate suhete tekkele ühiskonnas.

IMG_7484

 

Töötubades saavad inimesed omandada praktilisi oskuseid näiteks maheaianduse kohta rõdul ja terrassil – õppida erinevate taimede kohta, tutvuda seemnete säästmise ja järgmisel aastal kasutamise kontseptsiooniga, et hoiduda GMO-dest ja muudest muundatud seemnetest, kasutades kohalikke vanu sorte. Õpitakse, kuidas kasvatada seemnest taim, kuidas valmistada konteinereid ja neis taimi kasvatada või kuidas luua väikemajapidamise-mõõtu aed. Kohapeal pannakse praktilise seminari käigus seemned mulda ning viiakse koju koos teoreetilise teadmistepagasiga taimekasvatuse kohta.

IMG_7479

 

Projekti algus

Nea Guinea loodi septembris 2009. Projekti loojad soovisid tuua kokku praktilised teadmised erinevates valdkondades ning teha seda sellel tasemel, et iga osaleja saaks sellest midagi kaasa, mis tõesti toimib. Samuti sooviti luua uut keskust selle sotsiaalse võrgustiku raames, kus nad juba aktiivsed olid, ning tuua sellesse võrku rohkem inimesi. Algselt oli idee luua ka töökohti – juba enne kriisi leidsid nad, et pole mõtet töötada 8 tundi päevas süsteemi heaks. Parem on luua ise endale töökoht, mille käigus luuakse midagi sotsiaalselt väärtuslikku.

Kahjuks ei tulnud töökohtade loomise ideest midagi eriti välja, sest Nea Guinea töö- ja õpitoad toimuvad annetuspõhiselt ning selle süsteemi rahaline tasuvus on olnud kogu aeg üsna madal. Hetkel ollakse olukorras, kus on vaja leida uusi finantseerimise viise, sest annetuspõhine tegevus ei too enam piisavalt sisse, et hakkama saada. Annetuse suuruseks on soovituslikult määratud 5 eurot kahetunnise koolituse eest (ja 10€ 4-tunnise koolituse puhul), kusjuures summa on sama kõikide koolituste puhul. Samuti viiakse läbi avatud üritusi, kus on väljas ka annetuste kast.

 

Majanduskriis on toonud kaasa muutuse inimeste mentaliteedis

Kriisieelse aja ja praeguse olukorra vahel on selge erinevus inimeste mentaliteedis. Varem olid inimesed väga kinni tarbimiskultuuris ja karjääris. Enne kriisi suhtuti Nea Guinea tegevusse umbes nii, et on hea näha noori inimesi loovalt tegutsemas, kuid seda peeti pikendatud teismeeaks, mis mõne puhul lihtsalt venib kolmekümnenda eluaastani. Aga eeldati, et ühel hetkel peab sellised rumalused lõpetama, hankima töö, abielluma ja looma pere.

Kriisi tulekuga hakati sealsele tegevusele vaatama teistsuguse  pilguga. Inimesed mõistsid, et praegune süsteem on laiali lagunemas ja keegi ei kanna nende huvide eest hoolt. Inimesed olid äkki valmis kuulda võtma uusi alternatiive. Seega omandas Nea Guinea tegevus hoopis tõsisema tähenduse.

IMG_7483

On tekkinud suur hulk noori inimesi, kes otsivad alternatiivseid eluviise. Väikeaianduse ja taimede kultiveerimise teadmised ei ole Kreeka ühiskonnast veel kuhugi kadunud – enamikel noortel on maal vanavanemad, kelle kõrvalt on aiapidamist nähtud. Kuid kehtivate väärtushinnangute tõttu on noored kohanud palju seda suhtumist, et vanavanemad suunavad neid pigem tuppa raamatute taha, kui kaasavad aiatöödesse. Sellise töö väärtust alahinnatakse. Vanem generatsioon ei püüdnud väga aktiivselt teadmisi edasi anda ning selle tõttu ei tea suur hulk nooremast generatsioonist, kuidas see käib. Sama kehtib ka paljude teiste praktiliste valdkondade kohta nagu näiteks õmblemine.

 

Praegune asukoht

Praegu asub Nea Guinea majas üsna Ateena kesklinna lähedal. Majal on suur katuseterrass, kus viiakse läbi avalikke üritusi ja filmiõhtuid. Katuseterrassil on ka mitu suurt euroalustest ja laudadest ehitatud taimekonteinerit, kus kasvab tomateid, paprikaid, kartuleid ja ürte. Samuti on üle terve terrassi hulk väiksemaid potte ravimtaimedega. Kevadel oli seal 3000-4000 taime, mis ürituste käigus anti kõik inimestele ära, et nad saaksid ise alustada taimekasvatust ja seemnete kogumist. Lisaks on veel vanadest akendest kokku pandud väikesed kasvuhooned. Katusel on päikesepaneelid, mis varustavad elektriga kogu ülemist korrust, üritusi ja kohvikut. Päikesepaneelid on ise kohapeal töötubade raames valmistatud.

IMG_7506

Suuremas õppruumis toimus minu külaskäigu ajal parajasti õmblemise õpituba ning eelnevast permakultuuri õptoast olid seintele jäänud plakatid ja seletavad materjalid. Väiksema toa seinariiulid on täis erineva suuruse ja kujuga purke, mis sisaldasid ürte ja vürtse. Need on abimaterjalideks taimedega ravimise ja koduse kosmeetika valmistamise õpitubades.

IMG_7493

Terviseteemaliste õpitubade jaoks on sisustatud ühte väiksemasse ruumi ka massaažituba, kus on võimalik õpetada erinevaid teraapialiike, mis eeldavad massaažilaua olemasolu.

Keldris on töökoda, kus oli näha hiljutise töötoa raames valminud tuulegeneraator. Maja kõige suurem ruum on saal, milles toimuvad erinevad liikumistunnid. Enamus mööblit ja tekstiile majas on saadud inimestelt annetustena.

IMG_7517

 

Edasised plaanid

Praegusel hetkel on Nea Guinea projektil kaks suunda. Lähema aja plaanides on tegevuse kolimine linna serva uude hoonesse, kuna praeguse maja rent käib sellise toimimismudeli puhul üle jõu. Pikaajalisemates plaanides on aga üldse linnast lahkumine. Projekti plaanitakse jätkata ligi 50 km linnast eemal Nea Makri nimelises külas. Seal on juba praegu veidi katsetatud põhuehitust ning maheaiandust, kuid kuna seal pidevalt kedagi kohal ei viibi, siis ei saa sinna luua ega istutada veel mitte midagi, mis vajaks igapäevast hoolt.

Uurin projekti tuvustava Kostase käest, et kui Ateenas on nii palju mahajäetud hooneid, siis kas ei ole olnud mõttes mõnda neist hõivata? Kostas selgitab, et nad kaalusid seda varianti, kuid kuna neil on kogunenud väga palju tehnikat ja varustust, siis oleks võimaliku väljatõstmisega raske toime tulla. Neil on olnud läbirääkimisi majaomanikega, kes pakuks maja tasuta kasutusele, eeldusel et nad teevad seal remonti, kuid pakutud majad on olnud nii viletsas korras, et nende remontimisele kuluks palju aega ja energiat, mida eelistatakse kulutada töötubade korraldamisele. Kuna projekti pikaajalisem eesmärk on liikuda linnast välja, siis ei tasu endale püsiva paiga kordategemine praegusel ajahetkel enam ära.

Üks Nea Guinea eesmärke on olnud kogu aeg see, et luua kultuur ja levitada teadmisi inimestele, kes omakorda neid edasi levitama hakkaksid. Nad soovisid, et rohelisem mõttelaad jõuaks võimalikult suure hulga inimesteni, ning isegi kui keegi ei jätka konkreetselt nende alustatud tööd, on seeme pandud idanema ning inimeste mõttemaailma veidikenegi avardatud. Kostas leiab, et nende töö  hakkab selles kohas ammenduma ning fookus on viimase aasta vältel olnud juba väga suures osas sellel, et toetada maal kerkivaid algatusi tehnoloogilise nõu ja abiga, aidates ehitada ja püstitada tuulegeneraatoreid ning päikesepaneele (ka Spithari tuulegeneraator on nende paigaldatud).

IMG_7513

Mõnes mõttes on nende ideed ka vilja kandnud, sest tänapäeval on idee väikese köögiviljaaia loomisest rõdule juba üsna tavapärane. Neli aastat tagasi ei teinud seda veel eriti keegi. Kasvatati küll ohtralt taimi, kuid kõik need olid dekoratiivsed.

Sellise projekti tegemine linnatingimustes on väga vajalik, kuna on suur hulk inimesi, kes ei taha või ei saa mingil põhjusel linnast lahkuda, kuid ometi soovivad õppida, kuidas enda elu praktilisemaks ja looduslähedasemaks teha. Kahjuks on Nea Guinea aeg Ateena kesklinnas läbi saamas, ning jääb vaid üle loota, et tulevad uued hakkajad noored, kes seni tehtud töö üle võtavad ja seda edasi kannavad.

 

 

Nea Guinea koduleht.

 

Pildid ja tekst Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt