15. august 2024 kell 12:14
Peaaegu kaks aastat pärast plahvatuslikke rünnakuid Nord Streami torujuhtmetele Läänemerel sai Saksamaa riiklik peaprokurör Jens Rommel esimese kahtlustatava isiku vahistamismääruse. Väljaannete ARD, Süddeutsche Zeitung (SZ) ja Die Zeit andmetel on see ukrainlane Volodõmõr Z., kes väidetavalt viibis viimati Poolas. Uurijad ei täpsustanud, kas tegemist on Ukraina president Volodõmõr Zelenskõiga või tema nimekaimuga. Seega võime järeldada, et ilmselt käib jutt siiski teisest isikust, mitte Ukraina näitlejast presidendist, sest muidu oleks see nüanss pressiteadetes välja toodud.
Uurijad peavad kahtlustatavaiks veel kahte Ukraina kodanikku, sealhulgas ühte naist. Väidetavalt osalesid nad ka rünnakutes, tõenäoliselt sukeldujatena, kes kinnitasid lõhkekehad torujuhtmete külge.
Ülejäänud kahtlusaluste info põhineb uue uuringu kohaselt muu hulgas välisriigi luureteenistuse infol. Nagu juba teatatud, reisisid kahtlusalused varasemate uuringute kohaselt 2022. aasta septembris Läänemerel Saksa purjejahil nimega Andromeda.
Arestimismäärus saadi juunis
Föderaalse kriminaalpolitsei büroo (BKA) ja föderaalpolitsei uurijad näivad olevat saavutanud läbimurde ühes viimaste aastakümnete olulisemas juhtumis. Kui Rootsi ja Taani lõpetasid juhtumi uurimise juba aasta alguses, siis föderaalne peaprokurör (GBA) jätkas menetlust plahvatuse tahtlikus põhjustamises ja “põhiseadusevastases sabotaažis”.
Uurijad suutsid ilmselt viimaste kuude jooksul koguda piisavalt tõendeid, et saada juuni alguses föderaalkohtu uurimiskohtunikult ukrainlase Z. vahistamismäärus. Väidetavalt pöördusid Saksa prokurörid juunis Poola võimude poole Euroopa vahistamismäärusega lootuses, et kahtlustatav suudetakse vahistada.
Poola peaprokuratuuri pressiesindaja kinnitas nüüd uudisteagentuurile DPA, et föderaalprokuratuuri poolt kahtlustatava vahistamiseks väljastatud Euroopa vahistamismäärus on kätte saadud.
Väljaannete ARD, SZ ja Die Zeit uuringute kohaselt eeldasid Saksa võimud, et Wolodymyr Z. elas viimati Varssavist lääne pool asuvas linnas. Mees ise eitas oma osalust Nord Streami rünnakutes. Pole teada, miks Poola võimud Volodymyr Z-d ei vahistanud. Euroopa vahistamismääruse ühiste reeglite kohaselt, mida Saksamaa ja Poola peavad siduvaks, oleks vahistamist oodata 60 päeva jooksul ilma Poola-poolse täiendava uurimiseta. See tähtaeg on nüüdseks möödas.
Venemaa maagaas Euroopa jaoks
8. septembril 2022 Mecklenburg-Vorpommerni osariigis Rügenis märgatud valge kaubik mängis väidetavalt olulist rolli Z vahistamismääruses. “Andromeeda” peatus muu hulgas Rügenis ja uurijatel õnnestus purjelaeva marsruut suures osas rekonstrueerida.
Autot kahtlustatakse selles, et seda kasutati sukeldumismaterjali transportimiseks. Juht sai väidetavalt ülesandeks sõidutada mitut ukrainlast. Väidetavalt tuvastas ta fotodelt Z ühe reisijana.
26. septembril 2022 hävis Läänemere põhjas umbes 80 meetri sügavusel kahe Nord Streami torujuhtme neljast lõigust kolm. Aastaid tarniti suur osa Venemaa maagaasist otse Saksamaale Nord Stream 1 kahe toru kaudu. Paljud Ida-Euroopa ja Lääne riigid olid projekti korduvalt kritiseerinud ja hoiatanud Ida-Euroopast mööda hiilimise geopoliitiliste tagajärgede eest.
Otsesed sidemed Ukraina riigiga puuduvad
Jääb ebaselgeks, mil määral võisid Ukraina riigiasutused olla seotud sabotaaži ettevalmistamise ja elluviimisega. Igatahes ei tuvastanud uurimine praegu vahistamismäärusega tagaotsitava ja ülejäänud kahe kahtlusaluse puhul mingeid otseseid seoseid Ukraina sõjaväe ega salateenistusega.
Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi oli varem oma valitsuse osalust rünnakutes tagasi lükanud.
Eelmisel aastal sattus lisaks Ukrainale uurijate tähelepanu alla ka Poola. Kui Saksa uurijad oletavad, et kuriteoks kasutati purjekat Andromeda, siis toonane riigisekretär Stanislaw Zaren ütles eelmisel aastal ARD-le antud intervjuus, et nad ei leidnud jälgi selle jahi seotusest sündmustega.
Uuringu kohaselt kuulub kolmikusse lisaks Volodymyr Z.-le paar, kes juhib Ukrainas sukeldumiskooli, kus Z. ilmselt varem sukeldumisinstruktorina töötas ja võib-olla töötab praegugi. Ukraina paari firma pakub regulaarselt sukeldumisreise välismaale.
Kui Z. on Internetis sotsiaalvõrgustikes vähem aktiivne, siis abielupaar Jevhen U. ja Svitlana U. postitused viitavad selgelt Ukraina-meelsele ja patriootlikule suhtumisele: ukrainlane on aktiivne erinevates Telegrami gruppides, mis käsitlevad abi sõjapõgenikele.
Nüüdseks on ilmselt tõendid koos
Saksa uurijate jaoks on pilt sellest, kuidas Nord Streami torujuhtmete hävimine võis juhtuda peaaegu kaks aastat tagasi, muutumas üha kindlamaks: vaid paar kuud pärast plahvatusi jälgiti viiteid, et Andromedat on kasutatud kuriteo toimepanemisel. Pardalt leidsid uurijad lisaks kõikvõimalikele DNA jälgedele ja sõrmejälgedele ka jälgi spetsiaalsest brisantlõhkeainest, mida kasutatakse eelkõige sõjaväes.
Föderaalne luureteenistus (BND) sai teabe arvatavate sukeldujate kohta Ukrainast sel kevadel pärast ARD, SZ ja Die Zeit uuringuid. Luureinfoga kaasnes aga piirang, et seda ei saanud otseselt kriminaalmenetlusse lülitada. Selle eesmärk on varjata teabe päritolu ja kaitsta allikat – see on levinud tava luureteenistuste töös.
Nüüdseks on aga tõendid ilmselt nii selged, et Föderaalkohtu (BGH) kohtunik on väljastanud vahistamismääruse vähemalt ühes juhtumis.
Allikas: tagesschau.de
Toimetas Hando Tõnumaa
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.