NSA ütles töötajatele enne tänupühi, millest nad kodus rääkida võivad

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. detsember 2013 kell 10:18



Ameeriklased tähistasid 28. novembril tänupüha, 22. novembril jagati USA riikliku julgeolekuagentuuri (NSA) töötajatele välja memo, kus toodi välja, kuidas ja millistest NSA asjadest pühade ajal pereringis rääkida tohib. 

 

NSA andis töötajatele mõned juhised, millest esimeses soovitati pöörata tähelepanu NSA töövõitudele ehk kõigile ärahoitud terroriaktidele pärast 9/11 sündmuseid 2001. aastal.

Töötajad pidid rõhutama, et nemad ei saa isiklikult oma tööülesandeid valida, vaid nad pelgalt täidavad käsku. Pereliikmetele soovitati meelde tuletada, et NSA ei luura võõrriikide firmade järel selleks, et edastada kodumaistele firmadele ärisaladusi.

Dokumendi koostanud ametnikud leidsid, et oluline on tuua välja fakt, et NSA teeb oma tööd erakordselt hästi. Ühes punktis mainiti, et agentuur on Iraaki ning Afganistani saatnud üle 6000 töötaja, kellest paraku 20 ei ole oma missioonilt elusalt naasnud.

Dokumendi lõpus tuuakse välja, et kõik NSA töötajad on andnud ametivande ja lubanud austada põhiseadust, sh Õiguste kogu 4. parandust*, mis käib läbiotsimis- ja vahistamismääruste kohta. NSA memo kohaselt  juhinduvad töötajad põhiseadusest 24 tundi päevas ja 7 päeva nädalas.

 

Ameerika Ühendriikide Põhiseadus

  Õiguste kogu, 4. parandus

  Läbiotsimis- ja vahistamismäärused

  Keelatud on rikkuda inimeste õigust olla kaitstud iseenda ja oma kodu põhjendamatu läbiotsimise ning dokumentide ja vara alusetu   konfiskeerimise eest. Vastav määrus väljastatakse ainult usutava põhjenduse korral, mille kohta antakse vanne või pühalik kinnitus   ja milles on kirjeldatud esmajoones läbiotsitavat kohta, vahistatavat isikut või konfiskeeritavat eset.

  Kommentaar

  See meede ei keela õigusasutustel korraldada läbiotsimisi, konfiskeerida asju või vahistada inimesi. See parandus näeb lihtsalt ette,     et enamikel juhtudel peavad õigusasutused hankima kohtunikult läbiotsimismääruse, tõestades kohtunikule selle vajalikkust.       Ülemkohus on olnud seisukohal, et 4. parandust rikkudes saadud tõendeid ei aktsepteerita kriminaalmenetluses.

 

 

Allikad: Kahvel, Guardian, Firedoglake (pikem ülevaade), USA suursaatkond (põhiseadus)

kahvel-uus

 

 

Pildid: NSA, dissenter.firedoglake.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt