Obamale anti eriõigused TPP ja TTIP kaubanduslepete kiirendamiseks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

2. juuli 2015 kell 11:08



Eelmisel kolmapäeval hääletas USA senat president Obamale rahvusvaheliste kaubanduskokkulepete kiirendamiseks eriõiguste andmise poolt. Nüüd on presidendil õigus pidada läbirääkimisi nii TPP kui ka TTIP teemadel ning esitada kongressile hääletamisele kokkuleppe lõplik mustand. Presidendi uute volitustega lepingu mustandit saab kongress vaid vastu võtta või tagasi lükata, kuid mitte parandada.

 

Oleme varem kirjutanud praegu läbirääkimistel olevatest vabakaubanduslepetest nii USA ja Vaikse ookeani äärsete riikide (TTP) kui ka USA ja Euroopa Liidu (TTIP) vahel. Lühidalt võib kokku võtta, et üldiselt ollakse lepete vastu, kuna need luuakse saladuskatte all poliitikute ja suurkorporatsioonide lobitöötajate vahel. Vastumeelsust on suurendanud lekked, mis paljastavad, kuidas vabakaubanduslepped annavad korporatsioonidele veelgi suurema võimu (ka valitsuste üle), langetavad tarbijate jaoks kaupade standardeid ning võimaldavad suurfirmadel erastada hädavajalikke sotsiaalteenuseid, nagu näiteks riiklik haigekassasüsteem. Probleeme tekitavad ka plaanid langetada keskkonnastandardeid ning palgata tööjõudu odavamatest riikidest. Wikileaksi Julian Assange on TPP kohta öelnud, et kui sa loed, kirjutad, avalikustad, mõtled, kuulad, tantsid, laulad või leiutad; harid põldu või tarbid toitu; oled praegu haige või võid kunagi haigeks jääda, siis oled sa TPP sihikul. Üle maailma on korraldatud rohkelt meeleavaldusi, allkirjade kogumisi ning protestiaktsioone nende vabakaubanduslepete vastu.

Suurkorporatsioonide võiduna otsustas USA senat hääletustulemusega 60 : 38 anda president Obamale võimu kiirendada kaubanduslepete läbirääkimisi (inglise keeles fast-track power). Nüüd saab president esitada kongressile vabakaubandusleppe viimase mustandi, mida kongress võib tagasi lükata või vastu võtta, kuid mitte parandada või tagasi võtta. Presidendi administratsioon peab avalikustama iga kaubandusleppe täisteksti 60 päeva enne selle kongressis hääletusele panemist.

Presidendile antud n-ö kaubanduse edendamise võim (trade promotion authority ehk TPA) kehtib kuni 2021. aastani, vaatamata demokraatide tugevale vastuseisule. TPA vastu on peamiselt traditsioonilised demokraatide liitlased nagu tööühingud ning keskkonna ja inimõiguste kaitsmise grupid, kes kardavad, et TPP võib langetada palku ning ohustada tööliste õigusi ning keskkonda. Kaubanduslepete ja TPA pooldajateks on peaaegu kõik senati vabariiklased ning nende partnerid nagu suurkorporatsioonid.

Peamisteks TPP ja TTIP müügipunktideks peetakse nende lepete võimet lihtsustada kaubandust, luua töökohti ning ühtlustada standardeid nii tööliste õiguste kui ka keskkonnakaitse alal. Paraku on 1990-ndatel loodud Põhja-Ameerika vabakaubanduslepe NAFTA näidanud teist reaalsust: lubatud 200 000 uue töökoha asemel hoopis kaotati USA-s leppe tulemusena 680 000 ametikohta. Sellise stsenaariumi kordumise takistamiseks allkirjastas Obama ka kaubandusega kohanemise abi (TAA) seaduse, millega abistatakse USA töölisi, kes võivad TPP ja TTIP tulemusena oma töö kaotada, kuid selle tõhusust on korduvalt kahtluse alla seatud. NAFTA ei täitnud ka oma lubadust uuest globaalsest majanduskorrast, mida president Clinton rahvale vandus. Ometi pole viimasest eesmärgist taganetud: Obama on lubanud, et TPP abiga hakkavad Hiina asemel hoopis USA ja tema liitlased kirjutama uusi ülemaailmse kaubanduse reegleid.

Arutelu TPP ja TTIP tuleviku üle jääb ka järgmise USA presidendi võimusesse, kuid mitte kõik kandidaadid pole väljendanud selgelt oma seisukohta nende lepete suhtes. Kuna on vähetõenäoline, et presidendikandidaatidel ei ole nii olulises küsimuses seisukohta, on tegu ilmselt kavala võttega mitte luua endale vaenlasi leppe pooldajate ega vastaste hulgas. Erapooletuks on jäänud näiteks Hillary Clinton, kuid tema suurim rivaal Bernie Sanders on end avalikult kuulutanud TPP tuliseks vastaseks, tehes sellest seisukohast oma kampaania ühe nurgakivi.

 

Allikad: The Guardian, Yahoo News, Infowars

Foto: NASA HQ Photo / Flickr

 

Toimetas Allar Pajuste

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt