Paavst taunis rahakeskset majandussüsteemi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

23. september 2013 kell 19:21



Paavst Franciscus pidas Sardiinia pealinnas Cagliaris kõne, kus taunis maailma majandussüsteemi, milles raha mängib liiga suurt osa ning õhutas töötuid töö leidmise eest võitlema, vahendab Reuters.

 

Tööpuudus on Itaalias eriti suur just Sardiinias, kus 1,6 miljonist inimesest on töötuid 20%, noorte hulgas on töötuid koguni 51%. “Et kehtivat majanduskultuuri toetada, on sisse viidud kõrvale heitmise kultuur. Me viskame kõrvale vanad ja me viskame kõrvale noored. Me peame sellele ütlema “ei”. Me soovime süsteemi, mis kõiki aitaks,” sõnas ta.

“Selle eetikata süsteemi keskmes on iidol ja maailm on hakanud kummardama seda rahajumalat. Me ei soovi sellist maailmasüsteemi, mis teeb nii palju paha,” ütles paavst, kelle sõnul tuleks luua süsteem, mille keskmes on raha asemel inimene.

Paavst avaldas kaastunnet Lõuna-Itaalia töötutele ning tõi näiteks oma perekonna, kes oli omal ajal kaotanud kõik ja sunnitud Itaaliast emigreeruma Brasiiliasse. “Ma ei olnud ise siis veel sündinud, kuid mu pere rääkis nendest kannatustest,” sõnas Franciscus.

Oodatult ei maininud paavst oma kõnes Vatikani rahaasju, mis on enam kui kahtlased.

 

Vatikani salajane kinnisvaraimpeerium

The Guardian kajastas käesoleva aasta alguses, kuivõrd massiivse ulatusega on Vatikani salajane kinnisvaraimpeerium. Londoni ühes kallimas piirkonnas on terved kvartalid Vatikani omanduses olevat kinnisvara, kus asuvad investeerimispangad ja juveliirid. Samuti omavad nad kinnisvara Pariisis ja Šveitsis.

Katoliku kirik on aastate jooksul läbi offshore-firmade üles ehitanud rahvusvahelise kinnisvaraportfelli, kasutades väidetavalt aluskapitalina sularaha, mis saadi Mussolinilt selle eest, et kirik tunnustas 1929. aastal Itaalia fašistlikku režiimi. Loomulikult on varade tegelik omanik väga hoolega varjatud saladus, milles selgusele jõudmiseks pidi tegema hoolikat uurimistööd erinevates Teise maailmasõja aegsetes arhiivides, sest praegu vara omanikuks märgitud firmade tegelikke omanikke ei avaldata.

 

 

Allikad: Reuters, BNS, The GuardianThe Guardian 2

Pilt: trygothic.deviantart.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt