15. veebruar 2013 kell 16:17
Võib juhtuda, et USA riigiametnikke hakatakse iga päev „paljastama“ neid ühtlasi kiiritusega pommitades, kui seni lennujaamades kasutusel olnud kogu-keha-skannerid paigaldatakse erinevatesse valitsusasutustesse.
USA valitsus plaanib paigutada seni transpordi turvalisuse ameti (Transportation Security Administration – TSA) käsutuses olnud röntgenskannerid valitsushoonetesse.
TSA röntgenskannerid teevad inimesest, kes turvavärava läbib, pildi kogu kehapikkuses, tungides tema riiete alla ja analüüsides kõiki kehakumerusi, et avastada võimalikke relvi.
Kui TSA eelmisel kuul teada andis, et nende leping kogu-keha-skannerite tootja Rapiscaniga on lõppenud, levisid meedias uudised, et valitsus eemaldab skannerid täielikult kasutusest. Aga on selge, et seda ei juhtu. USA transpordi turvalisuse amet on niigi kongressi väga range järelevalve all, sest kogu skannerite hanke summa ulatus 14 miljoni naelani. Kõigi röntgenkiirguse tagasihajumise põhimõttel töötavate skannerite (ingl k backscatter skanner), koguväärtuseks on 40 miljonit dollarit.
Väidetavalt on skannerite lennujaamast eemaldamise tegelikuks põhjuseks see, et Rapiscan ei ole võimeline välja töötama „kriipsujuku“ tarkvara, mis varjaks skanneri loodud alastipilte.
Kui lennujaamades on reisijatest tehtavad alastipildid vastuolus inimeste õigustega, siis riigistruktuurides töötavate valitsusametnike puhul liigses paljastamises probleemi ei nähta. Ent USA kongressi esindajatekoja liige Bennie Thompson on veendunud, et kui seadmeid pole võimalik uuendada nii, et need ei kuvaks alastipilte, siis ei tohiks neid kasutada ka valitsusasutustes.
USA valitsuse häälekandja Federal Times teavitab, et TSA üritab müüa oma röntgenskannereid ka teistele valitsusasutustele. „Me teeme koostööd valitsusasutustega, et leida skanneritele kasutusvõimalusi,“ ütles TSA kõneisik David Castelvester. „Kaitseministeerium ja mõned teised asutused on nende vastu juba huvi üles näidanud,“ lisas ta.
Peale alandavate alastipiltide tootmise on kõnealuseid skannereid süüdistatud ka nahavähi ja teiste haiguste põhjustamises. Väidetavalt on paljud TSA töötajad haigestunud nahavähki, neil esineb rohkem ka insulte ja muid südamehaigusi. Kui valitsus skannerid oma asutustesse laiali jagab, satub ohtu ka valitsusametnike tervis.
Loe lisaks Delfi Fortest.
Toimetas Chris Kala
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.