Pankurite enesetappude laine jätkub veelgi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. märts 2014 kell 15:14



Oleme mitmel korral kirjutanud salapärasest pankurite enesetappude lainest, mis nähtavasti pole veel läbi saanud. Nüüdseks on avalikult kajastatud 11 suurpanga töötaja enesetappe ning kõiki neid juhtumeid vaadeldakse ametlikult eraldiseisvatena. Mõningate hukkunute omavahelised sidemed ning positsioonid finantsmaailmas aga annavad alust kahtlustada, et tegu võib olla siiski millegi hämaramaga.

 

Kõigepealt kirjutasime Russell Investmentsi peamisest majandusanalüütikust Mike Duekerist, JP Morgani IT-asepresident Gabriel Mageest ja Deutsche Banki ühest juhist William Broeksmitist. Kõikide meeste surmasid käsitleti enesetappudena. Nendele lisandus Swiss Re AG kommunikatsioonidirektor Tim Dickenson, kelle surma põhjust ei avalikustatud.

Veidi rohkem kui nädala pärast kirjutasime JP Morgani Global Program Trading osakonna tegevdirektor Ryan Henry Crane’ist, kes oli enda kodus surnud, kuid kelle surma põhjust samuti ei avalikustatud. Levima hakkas ka uudis American Title Services asutajast  Richard Talleyst, kes olevat ennast naelapüssiga tapnud. Veel nädal hiljem kirjutasime JP Morgani Aasia peakontori katuselt surnuks hüpanud investeerimispankur Li Junijest.

 

Uued enesetapud

Veebruaris suri edukas pankur James Stuart Jr, kes oli First Commerce Bancsharesi üldjuht, president, esimees ja tegevdirektor ning National Bank of Commerce’i esimees ja tegevdirektor. Tema surma põhjus on teadmata, kuid tema kolleegid olid tema ootamatust surmast šokeeritud.

Sama kuu lõpus leiti Singapurist surnult virtuaalvaluuta vahetamise firma First Meta Pte Ltd tegevdirektor Autumn Radtke. Politsei sõnul on tema surma uuriv juurdlus veel käimas, kuid algne uurimine näitas, et tegu oli “ebaloomuliku surmaga” ehk kas enesetapu või õnnetusega. Hetkel oodatakse veel Radtke mürkainete testi tulemusi, et kinnitada tema surma asjaolusid. Radtke naabrid arvavad, et ta hüppas oma kodu lähedal asuva korterelamu katuselt alla.

11. märtsil sooritas enesetapu Edmund (Eddie) Reilly, kes oli Midtown’s Vertical Groupis kaubitseja. Ta hüppas varahommikul liikuva rongi ette ning hukkus koheselt. Tema surma uurib politsei, kuid juhtumit käsitletakse enesetapuna. Rongis reisinute sõnul olid nad näinud, kuidas Reilly seisis enne rongi ette hüppamist üksinda rööbaste kõrval.

Viimane enesetapp pankurite hulgas toimus 12. märtsil, kui 28-aastane Kenneth Bellando leiti oma korterelamu kõrvalt surnuna. Bellando oli töötanud JP Morganis investeerimispankurina ning jaanuarist asus ta tööle Levy Capital Partnersisse. Tema isa ja vend on samuti pankurid ning tema venna John Bellando emaile kasutati asitõenditena Londoni vaala skandaali kohtuistungil.

Kenneth Bellando surma käsitletakse kui enesetappu – oletatavasti hüppas ta oma kuuekorruselise korterelamu katuselt alla. Politsei sõnul on juhtum veel uurimise all, kuid nad ei kahtlusta, et asjasse oleks keegi kolmas segatud ning et tegu oleks millegi muu kui enesetapuga.

Kuigi on selge, et finantsmaailmas töötamine on koormav ja stressirohke, ei saa parata, et selline pankurite enesetappude laine paneb mõtlema, kas tegu pole millegi süngemaga. Ameerika enesetappude ennetamise fondi (American Foundation for Suicide Prevention) esindaja Christine Moutier leiab, et need surmad muudab kummaliseks asjaolu, et kõrgetest kohtadest alla hüppamine ei ole kuigi levinud meetod suitsiidiks. Fakt, et viimasel ajal on nii mitmed finantstöötajad endalt elu võtnud sarnasel moel või kahtlastel asjaoludel, võib viidata millegi suurema kinnimätsimisele.

 

Enesetapud seostuvad Suure Depressiooniga

Kujutluspilt pankuritest, kes sooritavad enesetappe, hüpates alla enda pangahoonete katuselt, seostub Suure Depressiooniga, mitte maailmaga, mis väidetavalt on just taastumas suurest majanduskriisist.

Praegu kinnitatakse inimestele, et aktsiakrahhi pole oodata ja maailma majandus on tõusuteel. Ometi on veel seiku, mis panevad tuleviku suhtes ebakindlust tundma. Ühe näitena kehtestas Briti pank HSBC kliente teavitamata uued reeglid, mille järgi ei saa inimesed pangast suuri summasid välja võtta, ilma et neil oleks ette näidata tõendeid selle kohta, kuhu see raha läheb.

Soovitame lugeda ka Alar Tammingu artiklit “Maailma rahandus kui heroiinisõltuvus”.

 

Allikad: Intellihub, Russia Today, Telegram

Loe ja vaata ka: AM TV

Foto: housingwire.com

 

Toimetas Marlen Laanep

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt