Pettus? Šotimaal nõutakse iseseisvusreferendumi häälte korduslugemist

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

23. september 2014 kell 18:52



Šotimaa iseseisvumise referendumi ametlik lõpptulemus oli 45% iseseisvumise poolt ning 55% vastu. Kuigi iseseisvusliikumise juht ja äsja tagasiastumisest teatanud valitsusjuht Alex Salmond kutsus šotlasi üles sellise tulemusega leppima, on hakanud ilmnema märke, et tegelik tulemus võis olla hoopis teistsugune ning pettunud šotlased on asunud nõudma häälte korduslugemist. Kui hääletustulemustega rahulolematud inimesed võivad lihtsalt otsida viiteid ebaausale “mängule”, ei ole võimud siiski vastupidise tõestamiseks tahtmist üles näidanud ning hääletustulemuste rikkumiste kohta käivaid süüdistusi lähemalt uurinud.

 

Väidetavalt olid paljud hääletajad läinud referendumi päeval valimisjaoskondadesse, ent sinna jõudes avastanud, et keegi oli nende nime alt juba hääletanud. Samuti olevat Ida-Ayrshire’is väljastatud hääletuskaarte valimiseast noorematele kodanikele, kellest kõige noorem olevat olnud vaid 3-aastane. Laste vanematele neid hääletuskaarte ei väljastatud. Kahtlusi tekitab ka kindlalt iseseisvumist pooldanud Dundees toimunud vahejuhtum, kus häälte lugemine tuli katkestada lausa kahel korral tuletõrjealarmi tõttu. Dundees märgati väidetavalt ka juhtumit, kus “ei”-häälte laual olevatesse hääletussedelite hunnikutesse oli paigutatud mitmeid “jah”-hääli. Dundee häälte lugejad on aga asunud tõrjuma valimispettuse süüdistusi, väites, et nimetatud hääli loeti lihtsalt kokku, et valmistada neid ette õigetesse hunnikutesse sorteerimiseks. Valimissedelid olevat lihtsalt laual lebanud ning polnud veel tulemuste järgi sorteeritud.

Lisaks eelnevalt mainitule ringleb internetis video ka väidetavast häältelugejast, kes paigutas “jah”-hääli “ei”-häälte hunnikusse, manipuleerides hääletustulemusega. Samuti levib video, kus üks häältelugejatest väidetavalt täidab ise tühje valimissedeleid, kuid tõenäolisem on, et ta kirjutas sedelitele numbreid, hõlbustades sedelite arvu kokkulugemist.

Praegu uurib politsei kümmet valimispettuse juhtumit, kus inimesed võisid teeselda veel mittehääletanud inimesi.

 

Ebaausatele võtetele on viidanud ka Šoti esimene minister Alex Salmond, kelle sõnul peteti hääletajaid viimasel hetkel valelubadustega anda Glasgowle suuremaid vabadusi nagu autonoomiat maksude ning sotsiaalabi kulutuste üle. Salmondi sõnul asusid Suurbritannia võimud oma lubadusi murdma ootamatult kiiresti, taganedes neist juba 24 tunniga. Peaminister David Cameroni esindaja aga kinnitas, et valitsus kavatseb siiski täita oma lubadusi ning selles küsimuses lepitakse lõplikult kokku novembris.

Salmond usub, et Šotimaa iseseisvub mingil hetkel nagunii, nentides, et küsimus on vaid meetodis ning ajas, kuid demokraatlik referendum on siiski parim võimalus.

 

Kallutatud kajastus meedias mõjutas viimase hetke otsustajaid?

Šotimaa iseseisvumise pooldajad leiavad, et viimasel hetkel iseseisvumise vastu hääletanuid mõjutas kallutatud kajastus meedias ning mitme suurfirma ähvardused iseseisvumise korral šotlasi karistada näiteks kõrgemate hindade või äride mujale kolimisega. Selliste ebaausate võtete vastu võitlemiseks loodi liikumine “The 45”, mis väljastas nimekirja kaubamärkidest, ettevõtetest ja meediaorganisatsioonidest, mida tuleks boikoteerida, saates neile sõnumi, et šotlased nägid nende trikkidest läbi. Nimekirjas on sellised meediaväljaanded nagu The Guardian, The Daily Express, The Daily Mail, The Scotsman, The Sunday Post, Daily Record ja The Daily Telegraph. Tuntud firmadest boikoteeritakse Grantsi viskit, naftahiiglasi British Petrol ning Shell, RBS, Lloyds, Standard Life ning Clydesdale Banks pankasid.

Nüüdseks on internetis populaarsust kogunud kaks petitsiooni, millest ühega nõutakse uut iseseisvusreferendumit, mille hääletussedeleid loeksid erapooletud rahvusvahelised ametnikud ning teisega nõutakse iseseisvat valimispettuste süüdistuste uurimist ning häälte ülelugemist. Praegu on uut referendumit nõudmas juba üle 90 000 inimese, häälte ülelugemist ning pettuste uurimist toetab üle 63 000 kodaniku.

Potentsiaalsete valimispettuste korraldamistes süüdistatakse nii suurfirmasid, millel on Šotimaaga tugevad sidemed, kui ka naftahiiglast British Petrolit, Briti valitsust ja MI5 agente. Usutakse, et suurfirmad ei soovi Šotimaa iseseisvumist, kuna see tooks kaasa ebakindlust ärisektoris, mistõttu ettevõtted peaksid  vahetama enda varustajaid ning asukohta või proovima toime tulla Šotimaa uute seadustega, mis arvatavasti oleks Suurbritanniaga võrreldes tööliste- ja ametiühingutesõbralikum. British Petrolit aga süüdistatakse hämaras koostöös Briti valitsusega, mille kohaselt avastati suur naftaväli Shetlandi lääneranniku lähistel, kuid leidu vaikitakse veel maha.

Paljud šotlased leiavad, et kõikvõimalikke hääletuspettuste süüdistusi tuleks põhjalikult uurida, sest kui tõepoolest kõik protseduurid teostati reeglite kohaselt ja korrektselt, aitaks uurimine kinnitada referendumi seaduslikkust ning anda südamerahu nendele, kes usuvad, et hääletustulemus oli tegelikult teistsugune. Läbipaistev häälte ülelugemine erapooletute rahvusvaheliste ametnike poolt aitaks rahustada kahtlusi hääletustulemusega manipuleerimises ning kinnitada referendumi tulemust nii, et keegi ei saaks edaspidi väita, et šotlased tegelikult soovisid iseseisvust, kuid välised mõjud otsustasid tulemuse oma huvides.

 

Allikad: Your News Wire, Neon Nettle, Russia Today, Startups, Huffington Post, The Guardian

Pilt: presstv.ir

 

Toimetas Marlen Laanep

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt