29. mai 2013 kell 18:58
Mobiiltelefonide varguste epideemia on viinud asja nii kaugele, et telefonidele plaanitakse lisada telefoni väljasuretav paanikanupp (kill switch) juhuks, kui see peaks sattuma valedesse kätesse. San Franciscos on pooled röövidest seotud mobiiltelefonide kadumisega.
Linna jurist George Gascon ütleb, et massiliste vargusjuhtumite vastu tuleb midagi ette võtta. „Erinevalt muudest kuritegudest saab telefonide röövimisega seotud kuritegusid ennetada tehnoloogiliste vahenditega,“ ütles Gascon New York Timesile.
Apple’i iPhone ja teised nutitelefonid maksavad sadu dollareid ja need on hinnas ka mustal turul. New York Timesi andmetel on nutitelefonide hind San Francisco mustal turul kuni 500 dollarit – see on veidi vähem kui uus iPhone 5. Kas olukorda muudaks see, kui varastatud telefoni ei saaks enam kasutada? Gascon ja teised spetsialistid kutsuvad üles Apple’it ja teisi telefonitootjaid lisama oma seadmetele sellist tehnoloogiat, mis võimaldaks varastatud telefoni igaveseks välja lülitada.
„Me teame, et taolist tehnoloogiat on võimalik luua. Küsimus on rohkem sotsiaalses vastutustundes kui majanduslikus pingutuses,“ lisas ta Associated Pressile. Kuid just see majanduslik pingutus on rong, millest telefonide tootjad ei taha maha jääda. Eelmisel aastal müüdi USA-s peaaegu 174 miljonit uut telefoni, mis teeb rahalises vääringus 69 miljardit dollarit.
Linnades nagu San Francisco või Washington, kus 40% röövidest on seotud mobiiltelefonidega, on ohvrid kohustatud aastas kulutama sadu ja mõnikord isegi tuhandeid dollareid asendustelefonide peale. Kui varastatud telefone ei saaks enam kasutada, langeks ilmselt ka varguste hulk, arvab Gascon. „Ma räägin sellisest paanikanupust, mis välistaks varguse korral telefoni edasise kasutuse mis tahes võrgus,“ ütles Gascon ajalehele.
Politsei uurimisfoorumi tegevdirektor Chuck Wexler selgitas NY Timesile, et telefonitööstus oleks võinud neid samme astuda juba aastaid tagasi. „Kui vaadata autovarguste arvu, siis see on langenud, sest tehnoloogia on arenenud ja tootjad mõistavad ohutusmeetmete olulisust,“ ütles ta. „Telefonitööstus on aga probleemi seni eiranud ja sellega tegelemine on arenenud aeglaselt.“
Ilmselt on selleks siiski tarvis enamat kui vaid Apple’ilt, Google’ilt ja teistelt tootjatelt viisakalt paluda, et nad muudaksid oma telefonide operatsioonisüsteeme. Gascon kohtus eelmisel aastal Apple’i spetsialisti Michael Foulkesiga, et arutada paanikanupu kasutuselevõtmist, kuid kirjeldas kohtumist sõnadega „pettumust valmistav“.
„Minu jaoks on tehniline lahendus parem kui kriminaalne lahendus,“ ütles Gascon. „Muidugi, me saame alati teha uusi seadusi, aga vaadake, kui kaua võtab aega, et kedagi maksumaksja raha eest süüdi mõista.“
Washingtoni politseidirektor Cathy Lanier kirjutas Associated Pressile, et ta toetab uut seadust, mis nõuab juhtmevaba teenusepakkuja osalemist riiklikus telefonide andmebaasis. Praegu ei ole see kohustuslik. See on vabatahtlik ning otsustajad, ettevõtete juhid, liiguvad ettevõttes teistele ametikohtadele ning ei pruugi enam viie aasta pärast samal kohal olla,“ ütles ta. „Kaitsmaks kliente, on vaja midagi ära otsustada.“
Allikad: Infowars, Huffington Post
Vaata ka: Digital Trends
Foto: www.digitaltrends.com
Toimetas Meeli Seermaa
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.