Pommuudis välismeedias: augustis ilmub turule uus kullaga tagatud valuuta?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

10. juuli 2023 kell 19:03



RT teatel kinnitas Venemaa valitsus reedel, et BRICS-i riigid (Brasiilia, Venemaa, India, Hiina ja Lõuna-Aafrika Vabariik) võtavad kasutusele uue valuuta, mille tagatiseks on kuld. Ametlik teade tehakse eeldatavasti augustis Lõuna-Aafrikas toimuval BRICS-i tippkohtumisel, vahendab Kitco News.

 

 

Viimased uudised annavad uut hoogu käimasolevale “dollari kaotamise trendile” maailmamajanduses. Alates 2022. aasta keskpaigast on keskpangad kogu maailmas ostnud kulda (ajaloolises tempos), osaliselt selleks, et muuta oma valuutareservid vähem sõltuvaks dollarist. 

Paljude analüütikute jaoks on kullaga tagatud valuuta selle protsessi järgmine areng, seal hulgas nähakse Hiina hiljutistes kullaostudes katset luua jüaanile rahvusvahelist usaldusväärsust.

Degussa peaökonomist Thorsten Polleit ütles, et teade on samm õiges suunas, kuid reaalsuseks saamiseni on veel pikk tee minna. 

“Esmapilgul kõlab kullaga tagatud uus tehinguüksus hea rahana – ja see võib ennekõike olla suur väljakutse USA dollari hegemooniale,” ütles ta Kitco Newsile antud eksklusiivses kommentaaris.

Polleit lisas siiski, et “saatan peitub detailides”.

“Selleks, et muuta uus valuuta sama heaks kui kuld, peab see olema nõudmisel kullaks konverteeritav. Ma pole kindel, kas Brasiilia, Venemaa, India, Hiina ja Lõuna-Aafrika on seda silmas pidanud,” ütles ta. “Kulla kasutamine rahana ja arveldusühikuna oleks kahtlemata mängumuutja, selles pole kahtlustki. See võib viia paljude fiat-valuutade järsu devalveerimiseni väärismetalli suhtes (sealhulgas BRICS-i fiat-valuutad) ja see võib katapulteerida kaupade hindu fiat-valuutades. See võib olla šokk ülemaailmsele fiat-rahasüsteemile. Ma pole kindel, kas see on see, mida BRICS-riigid soovivad saavutada.”

Polleit lisas, et teine võimalus oleks BRICS-riigil luua uus pank väliskaubanduse rahastamiseks, mis eeldaks kulla kapitalina hoidmist.

“Selle kullaosaluse vastu võiks uus pank näiteks anda eksportijatele finantskrediiti ja emiteerida “uut valuutat” või BRICS-riikide eksporti müüakse “uue valuuta” ja/või kulla vastu,” ütles ta. ”Ma arvan, et on õiglane öelda, et on veel liiga vara teha lõplikku järeldust selle kohta, kuhu see meid viib – vajame rohkem üksikasju.” 

 

Paljud analüütikud on spekuleerinud uue ülemaailmse valuuta üle, et vaidlustada USA dollari roll maailma reservvaluutana. Märtsi lõpus kirjutas Goldman Sachsi endine peaökonomist Jim O’Neill ajakirjas Global Policy Journal avaldatud artiklis, et USA dollari domineerimine destabiliseerib ülemaailmset rahapoliitikat. Ta lisas, et BRICS-i valuuta, mis seab proovile USA dollari domineerimise, tooks maailmamajandusse stabiilsuse. “Alati, kui Föderaalreservi juhatus on alustanud rahapoliitika karmistamise või vastupidi lõdvendamise perioode, on selle tagajärjed dollari väärtusele ja selle edasine mõju olnud dramaatilised,” ütles ta.

Varasemalt on BRICS-i võimalikust kulla-valuutast kirjutanud ka näiteks Foreign Policy.

Viimased uudised peaksid kullaturule uut hoogu andma ja võib-olla tähistama korrektsiooni lõppu. Ekspertide hinnangul saame tänavu näha järjekordset kõigi aegade kullahinna rekordit. 

 

Allikad: Kitco News, BullionVault, Der Aktionär, lingid artikli sees

 

Toimetas Hando Tõnumaa

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt