On raske uskuda, et Euroopa Liidu südames asuvas riigis on naiste tervis, inimõigused ja elu väärtus endiselt küsimuse all. Aga siin me oleme. 22. oktoobril ütles Poola kõrgeim kohus valjult ja selgelt: „Naise mugavus ei ole põhjus ‘sündimata lapse tapmiseks.’” Õigus katkestada rasedus, kui tegemist on raske ja pöördumatu loote defekti või surmava haigusega, tunnistati Poola põhiseadusega vastuolus olevaks.
Riigis kehtisid niigi Euroopa kõige rangemad abordiseadused, mistõttu paljud poolakad ei tervitanud otsust neid reegleid veelgi karmistada. Varem võisid Poola elanikud valida oma lapse abordi, kui leiti mingeid deformatsioone, kuid seda on peetud “põhiseadusega vastuolus olevaks”.
Uue otsuse kohaselt oleksid abordid lubatud ainult siis, kui rasedus ohustab ema elu või kui rasedus on tingitud vägistamisest ja/või intsestist. Valitseva erakonna parlamendiliikmete väitel on lootel õigus ristimisele ja matustele ning õigus surra ema süles.
Nüüd tunnevad Poola naised, et nende valitsus näeb neid kui inim-inkubaatoreid, kellel pole õigust katkestada rasedus tõsiste geneetiliste defektide korral. See äärmuslik otsus võib sundida tuhandeid Poola naisi läbima unustamatu sünnitustrauma, nähes oma lapsi suremas pärast sündi.
Kui otsus muutub siduvaks, lõpetavad haiglad seaduslike abortide tegemise. Naised jäävad ilma reproduktiivõigustest, kui nad pole piisavalt jõukad, et saaksid neid välismaale reisides osta. Kuid COVID-19 piirangute ajal ei pruugi isegi välismaa kliinikutes käimine olla võimalik. Uuringud on tõestanud, et abordi ebaseaduslikuks muutmine ei vähenda nende arvu – see seab ohtu ainult naiste elu ja tervise. Naised, kellel puudub juurdepääs teabele, rahalistele vahenditele või tugivõrgustikule, võivad iseseisvalt proovida ohtlikke meetodeid või pöörduda ebaturvalise illegaalse abordi poole.
Poola elanikud on tänavatel
Reede (30. oktoober) tähistas kaheksandat päeva Poola naiste ja meeste massimeeleavaldusi, mis nõudsid kohtu otsuse tühistamist. Pahameel tänavatel kasvab kiiresti ja seda ei saa vaigistada. Neljapäeval toimus 450 meeleavaldust, kus osales pool miljonit inimest. Kantari hiljutine küsitlus näitab, et kohtu otsuse vastu on 73 protsenti poolakatest. Ja mida valitsus ei ennustanud, pooldab valdav enamus, umbes 60 protsenti, abordi regulatsioonide liberaliseerimist. Naistevastane otsus vastandub ühtlasi ka Poola ühiskonna tahtele.
Poola naised: “Me ei lõpeta võitlemist naiste põhiõiguste – õiguse seaduslikule ja ohutule abordile, õiguse oma keha ja elu üle otsustada – eest. Me kuulutame avalikult, et kui ohtlik abort kahjustab kasvõi ühte naist, võtame Poola riigi vastutusele. Täpselt nii nagu me oleme alati teinud.”
Valitsuse reaktsioon
3. novembril kirjutas The Guardian, et Poola valitsus lükkas edasi otsuse keelata peaaegu kõik abordid pärast seda, kui see põhjustas suurimaid proteste pärast kommunismi langust.
Kuigi osad näevad õigusaktide edasilükkamist hea uudisena, on teised väljendanud muret, et see rikub seadusesätet, mille kohaselt tuleks kõik konstitutsioonikohtu otsused viivitamata avaldada.
Varssavi ülikooli õigusprofessor Marcin Matczak selgitas: „See on ülekaalukalt halvim variant. See lähenemisviis taandub selleni, et kui kellelegi ei meeldi põhiseaduskohtu otsus, ei tehta seda avalikuks. ”
Loodetavasti jõuavad protestijad ja riigijuhid siiski ühise kokkuleppeni.
Allikad: EuroNews, Unilad, The Guardian
Foto: news.sky.com
Toimetas Madis Mark
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.