Ajatu: Positiivne näide sisserändest: immigrandid hoiavad linna elus

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. jaanuar 2015 kell 21:52



 

Negatiivsete uudiste ajastul on hea meelde tuletada ka positiivseid näiteid. Tänane ajatu ilmus esimest korda 1. mail 2014.

Suurbritannia on potentsiaalsetele sisserändajatele endiselt üks atraktiivsemaid riike maailmas ning seda mitte ainult sealsete majanduslike võimaluste tõttu, vaid ka selle kultuuriliselt tuttavliku ja familiaarse keskkonna pärast. Briti juhtiva statistikaameti Office for National Statistics andmetel on üheks arvukamaks rahvuseks Suurbritannias poolakad. Praegu elab Suurbritannias ligi 700 000 poola rahvusest immigranti, mõningate andmete kohaselt ulatub see arv aga isegi miljonini.

 

Poola liitus Euroopa Liiduga mais 2004, seega on poola rahvusest kodanikud juba viimased 10 aastat välisriikidesse tööd otsima rännanud, paljud neist otsustavad Suurbritanniasse minna oma sõprade ja sugulaste kutsel. Tänapäeval võib poolakaid näha peagu igas Suurbritannia osas – Põhja-Šotimaa kaugetest linnadest kuni Londoni kesklinnani välja. Üks Briti immigratsiooni keskusi on Lõuna-Inglismaa sadamalinn Southampton, kus viimaste uuringute järgi elab 25 000 poola rahvusest kodanikku. Linnakese 240 000 elanikust on seega rohkem kui üks kümnest poolakas.

Sisserände vormid jagunevad laias laastus neljaks: majanduslikel põhjustel toimunud ränne, perekonnaga taaskohtumine, varjupaiga otsimine või sisseränne õppimise eesmärgil. Omaette grupi moodustab juba illegaalne sisseränne, mis võib olla kas ebaseaduslik immigratsioon, riiki viisa järgi lubatust kauemaks jäämine või ebaõnnestunud asüüli otsimine.

 

Väikese Poola mitu nägu

Southamptonisse on immigrante meelitanud sealsed lõunaranniku puuviljafarmid, mis paljudele hooajalist tööd pakuvad. Kohalike elanike sõnul on poolakad kõrge tööeetikaga ning seetõttu ka edukad ettevõtjad, kellest paljud on linnakesse ka oma ärid püsti pannud. Hiljuti avaldas The Daily Mail loo Southamptonis toimuvast Poola invasioonist, mis toob näitena rea pilte kohalikest poolakeelsete nimedega poodidest, äridest ning ajakirjadestki. Näib, et Southamptoni brittidest elanikud on poolakad küll omaks võtnud, kuid hirm linna poolastumise eest on samuti suur.

Kui mõningad Southamptoni elanikest kutsuvad linnakest juba Väikeseks Poolaks, siis leidub ka neid, kes välisriigist tulnud uusi linnaelanike sõbralikult vastu võtavad. Kohaliku puu- ja juurviljadega kaupleva poe pikaajaliste omanike ja müüjate 70. aastates vanapaari sõnul oleks nende äri ilma poolakateta juba ammu karile jooksnud. Paarikese sõnul on poolakad brittidest tunduvalt tervislikumate toitumisharjumustega ning eelistavad osta kohalikest poodidest värskeid puu- ja juurvilju.

29-aastane Edela-Poolast pärit Pawel Krasinski näiteks töötas kodumaal toitumisspetsialistina, kuid avas nüüd Southamptonis oma külmpressitud värskete puu- ja köögiviljade mahla äri. Enda sõnul poleks ta Poolas seda iial teha saanud. Eelmisel aastal võitis South Coast Business Awardsi aasta noore ettevõtja auhinna 22-aastane poolakas Tomasz Dyl, kes avas turundusagentuuri GottaBe juba 17-aastaselt. Southampton on täis näiteid ettevõtlikest noortest poolakatest, tekitades kahtlust juttudes, et poolakad võtavad kohalikelt briti töölistelt nende kohad.

Ometi tuleb tõdeda, et linn on aastate jooksul immigratsiooni tagajärjel märgatavalt muutunud. Tänavad  on väikestest poekestest, autopesulatest ja juuksuriäridest küllastunud, koolides ja lasteaedades on järjest rohkem kuulda erinevaid võõrkeeli. St Mark’si eelkoolis räägivad õpilased näiteks 42 erinevat keelt, ligi kolmandikul õpilastest on emakeeleks poola keel ja vaid üks neljast lapsest on valgenahaline britt.

 

Immigratsioon ja eelarvamused

Sisseränne iseloomustas Inglismaad aga ka juba enne praegust Ida-Euroopa immigrantide lainet. Briti ühiskonnas on juurdunud ajaloolised eelarvamused, sest juba sõja järel tuli maale lisaks edumeelsetele immigrantide ka massiliselt vähese haridusega ja kogemuseta töölisi. Kultuuride ja identiteetide kokkupõrked on tekitanud palju uusi eelarvamusi, mis peale 9/11 ja 7/7 sündmusi aina kasvanud on. Poola suursaadik Suurbritannias väitis aga oma hiljutises avalduses, et poolakate migratsioonilaine Suurbritanniasse ja teistesse Euroopa riikidesse on nüüdseks läbi.

Vähesed poliitikud eitavad, et üldiselt on kontrollitud immigratsioonil Briti ühiskonnale, majandusele ja tulevasele õitsengule pigem positiivne mõju. Noored sisserändajad on riigis, kus ligi kolmandik rahvastikust on pensioniealised, igati teretulnud tööjõud. Traditsiooniliselt on Suurbritannia alati olnud väga avatud, dünaamiline ja mitmekülge ühiskond, kus erineva majandusliku, sotsiaalse ja etnilise taustaga inimestel on olnud võimalik Briti ühiskonna kasvamisele kaasa aidata. Ajastul, mil eurooplaseks olemine on üha hägusemaks muutuvam mõiste, on kohalike kahtlused ja vaenulikkus üsna loomulik reaktsioon, mis võib asenduda ka aktsepteerimisega.

 

Allikad: The Daily Mail, OpenDemocracy, Migration Watch UK, The Independent, The Commentator, The Guardian

Foto: uksimple.info

 

Toimetas Hendrik Mere

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt