14. september 2013 kell 9:14
Hoolimata sellest, et Süüria režiim on nõus loovutama keemiarelvad ja tegema lääne riikide sõjalise sekkumise vältimiseks koostööd, aitavad mitmed lääne riigid mässulisi. Kui USA on juba pikemat aega olnud põhiline jõud mässuliste selja taga, siis 13. septembril teatas toetuse suurendamisest opositsioonile ka Prantsusmaa. Mis kõige olulisem – kuigi Obama administratsioon raiub raudkindlalt, et 21. augustil Süürias toimunud keemiarünnaku taga seisab valitsus, on väga palju liikvel ka informatsiooni, mis räägib mässuliste süüst.
Näiteks saatsid tosin endist sõjaväelast ja luureametnikku president Obamale avaliku kirja, kus räägivad nendeni saabunud andmetest, muu hulgas seisab seal: “Lähis-Ida erinevatest allikatest tuleb üha suurenev tõendite hulk, et 21. augusti kemikaalidega seotud intsident oli Süüria opositsiooni ja nende türklastest toetajate ettekavatsetud provokatsioon. Nende eesmärgiks oli raportite kohaselt intsidendi tekitamine, mis tooks USA sõtta.”
Prantsusmaa, Saudi Araabia, Araabia Ühendemiraadid ja Jordaania leppisid reedel kokku, et suurendavad toetust Süüria opositsioonile, teatas presidendi ametkonna eestkõneleja. President Francois Hollande ja kolme riigi välisministrid kohtusid Pariisis, kus lepiti kokku “tugevdada rahvusvahelist toetust demokraatlikule opositsioonile, et nad suudaksid režiimi rünnakutele vastu seista”.
Prantsusmaa välisministeerium tegi varem päeval avalduse, milles tõdeti, et Süüria režiimi teade ühinemisest keemiarelvi keelustava konventsiooniga ei ole piisav ning vaja on ÜRO Julgeolekunõukogu siduvat resolutsiooni. “Süüria režiimi avaldused on kindlasti väga kasulikud, kuid ka kindlasti ebapiisavad,” ütles Prantsuse välisministeeriumi kõneisik Philippe Lalliot ja lisas: “Vaja on resolutsiooni, kuna oma olemuselt on see siduv tekst.”
Suurbritannia, Prantsusmaa ja USA välisministrid kohtuvad Süüria asjus
Suurbritannia, Prantsusmaa ja USA välisministrid William Hague, Laurent Fabius ja John Kerry kohtuvad esmaspäeval Pariisis arutamaks ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooni üle, mis sunniks president Bashar al-Assadi režiimi keemiarelvi loovutama.
Prantsusmaa, Suurbritannia ja Ühendriigid soovivad esitada Julgeolekunõukogule resolutsioonikavandi, mis näeks ette karme meetmeid Süüria režiimi vastu, kui see ei anna rahvusvahelisele kogukonnale üle oma keemiarelvi. Vene välisministri Sergei Lavrovi sõnul on niisugune sõnastus Moskvale vastuvõetamatu, sest asetab süü 21. augusti keemiarelvarünnaku eest Süüria presidendi Bashar al-Assadi režiimile.
Prantsusmaa on andnud mõista, et on nõus resolutsioonikavandit korrigeerima, kuid on kinnitanud soovi jätta sellesse Assadi survestamiseks sõjalise rünnaku võimalus.
Allikad ja lisalugemist: BNS, Telegram, Russia Today
Foto: nationalinterest.org
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.