President Saakašvili võimu kahanemine toob Gruusiasse muutuste tuuled

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. veebruar 2013 kell 10:59



 

Gruusia presidendi Mihhail Saakašvili ametlik positsioon Gruusia presidendina kestab selle aasta oktoobrini, kuid reaalne võim on üle antud peaminister Bidzina Ivanišvilile pärast seda, kui presidendipartei kaotas valimised 2012. aasta oktoobris.

 

Saakašvilit on peetud läänemeelseks juhiks, kes on Gruusias läbi viinud ridamisi edukaid reforme ning võidelnud korruptsiooni ja vaesuse vastu. Poliitilised vastased heidavad talle aga ette populismi, demagoogiat ja võimujanu ning süüdistavad teda valimistulemuste võltsimises.

Saakašvili ise on väga uhke oma saavutuste üle presidendina. Tema sõnul on tema ametiaja jooksul toime tuldud imedega: mahajäänud riigist on saanud eduka majandusega riik, esinumber korruptsiooniga võitlemisel ning inimesed on hakanud taas usaldama riiklikke institutsioone ja uskuma demokraatiasse.

 

Teine vaatenurk

Paljud inimesed aga näevad olukorda hoopis teisest vaatenurgast. Endine poliitvang Georgii Gabedava räägib intervjuus Russia Today portaalile, kuidas ta vahistati ning saadeti neljaks ja pooleks aastaks vanglasse pärast seda, kui mees oli aidanud korraldada rahumeelse üliõpilasaktsiooni ülikooli palvetoa ehitamise toetuseks.

Ta kirjeldas olukorda vanglas, kus vangivalvurid said igal ajal ilma põhjuseta vange peksta ning piinata. Mõrvarite ja narkokurjategijate seltskonna asemel olid Gabedava kaasvangideks akadeemikud, arhitektid ja kirjanikud, kes kõik olid vangistatud sel põhjusel, et olid eriarvamusel võimuladviku seisukohtade suhtes.

 

Saakašvili isiklik kättemaks?

Presidendi vastased ei pea paljuks siin-seal suud paotada. Parandusasutuste süsteemi ministri nõunik Lali Moroškina, kes on president Saakašvili kunagine klassikaaslane, avaldas arvamust, et poliitvangide suur hulk presidendi võimuloleku ajal on põhjustatud ka isiklikest motiividest. Moroškina rääkis, et Saakašvilit oli kooliajal palju kiusatud ning presidendiks saades kasutas ta oma võimu kättemaksuks klassikaaslaste vastu. Paljudelt olevat võetud varandus, paljud pandi vanglasse – Saakašvili ametiajal on kinnipidamisasutustesse saadetud 25 000 inimest.

Šokeerivad videod vangide väärkohtlemisest Gruusia vanglas levisid laialt ning kahandasid presidendipartei toetust üle poole võrra, mistõttu kaotati valimised ning võim kogu maa üle. Võimuvahetus on kaasa toonud 200 poliitvangi vabastamise. Peaminister Ivanišvili on kuulutanud üleriigilise amnestia poliitvangidele, kuid ekspertide sõnul võtab nende naasemine ühiskonda veel aega.

 

Allikad: Russia Today, Wikipedia, BBC 

 

Toimetas Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt