Puhta õhu defitsiit: Peking kehtestas sudu tõttu eriolukorra

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

10. detsember 2015 kell 12:41



Teadlaste sõnul sureb Hiinas iga päev umbes 4000 inimest tugeva õhusaaste tõttu, mida tekitavad ennekõike sütt põletavad tehased. Teisipäeval kehtestas Pekingi linn erakordse sudu tõttu kogu linnas kõrgeima ehk punase häireolukorra, sulgedes kodanike tervise huvides koole, ehitusplatse ning piirates poole võrra teedel liikuvate autode arvu. Aktivistide sõnul ei ole tegu reaalseid muutusi toova lahendusega ning nende meetmetega püütakse pigem heastada valitsuse tegevusetust varasema kaks korda tugevama õhusaaste situatsioonis.

 

Enam kui 21 miljoni elanikuga Pekingis kehtestati tiheda suduga toimetulekuks teisipäeva hommikust neljapäeva keskpäevani kestev kõrgeim ehk punane häireolukord. Selline eriolukord nõuab lasteaedade ning koolide sulgemist, ehitusplatside ja tööstuse tegevuse piiramist ning tänaval sõitvate autode vähendamist. Selleks võimaldatakse vaheldumisi sõita erinevatel päevadel paaris ning paaritute numbrimärkidega autodel. Rasketel sõidukitel (sealhulgas prügiautodel) on eriolukorra ajal keelatud liikuda. Lisameetmetena sudu vähendamiseks kärbiti ilutulestike kasutamist ning välitingimustes grillimist.

Praegune sudu on Pekingis hõredam kui viimaste nädalate jooksul, mil õhusaaste ületas kohati lausa 40 korda Maailma Tervishoiuorganisatsiooni (WHO) ohutuse ülempiiri. Mõnedes Pekingi piirkondades on nähtavus pidevalt vaid 200 meetrit ning õhus on nii palju mürgiseid osakesi, nii et inimesed haigestuvad pelgalt õues viibimise tõttu. Pekingi mürgine sudu pärineb ennekõike sütt põletavast tööstusest ning küttesüsteemist ja paljude ehitusplatside tolmust. Probleemi süvendab ka tugev niiskus ning nõrk tuul.

Võimude sõnul kehtestati punane häireolukord alles nüüd, sest nad ennustasid lähipäevadel äärmiselt suure koguse õhusaaste saabumist linna ning soovisid tagada sel ajal inimeste ohutust. Aktivistide sõnul aga kuulutas valitsus eriolukorra välja vaid seetõttu, et kohalikud väljendasid oma rahulolematust võimude tegevusetuse suhtes õhusaaste tippajal ning ametnikud soovisid oma mainet päästa. Pekingi avalikkuse ja keskkonnaasjade instituudi direktor Ma Juni sõnul võis algselt olla Hiina juhtide jaoks väga raske otsustada välja kuulutada nõnda suures linnas punane häireolukord.

Tema sõnul on viie miljoni autoga linnas poolte sõidukite peatamine üsna suur väljakutse, kuid loodetavasti aitavad kõik meetmed inimeste tervist kaitsta. Jun usub, et praegune olukord näitab, et Pekingi linna jaoks on õhusaaste jätkuvalt suureks väljakutseks, kuid vähemalt on valitsus hakanud probleemile suuremat tähelepanu pöörama. Ometi nentis ta ka, et Peking pole enam isegi piirkonna 10 enimsaastava linna hulgas, mis vajaksid samuti karmi sekkumist, et vähendada ka Pekingi sudu.

 

Allikad: The Independent, CNN, The Guardian

Foto: inhabitat.com

 

Toimetas Annika Urvela

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt