Rahandusekspert: Kõige halvem stsenaarium teostub kindlasti

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

30. juuli 2013 kell 16:40



“Investorid peaksid alati valmistuma kõige halvemaks stsenaariumiks, sest see saab teoks,“ ütles rahvusvahelise investeerimispanga Goldman Sachs tegevjuht Lloyd Blankfein ühenduse Australian Institute of Company Directors kohtumisel 26. juulil.

 

Blankfein, kes on olnud Goldmani tegevjuht alates aastast 2006, juhtis ettevõtte 2007.–2008. aastal majanduskriisist välja. Ta ütles, et see kogemus õpetas talle, et kõige halvem stsenaarium teostub lõpuks päris kindlasti.

“Enamik riskijuhtimisest on lihtsalt eriolukorra planeerimine ja iseenda distsiplineerimine selleks, et teatud aja jooksul väga väikese tõenäosusega juhtumid mitte ainult ei või toimuda, aga need toimuvad päris kindlasti,“ ütles Blankfein. “Lõpmatuse definitsioon ütleb, et kui sa piisavalt kaua ootad, siis juhtub kõik.“

Blankfeini arvates oli suurim probleem majanduskriisi ajal see, et tavalised inimesed tegid pangatehinguid, toetudes arusaamale, et stsenaarium, mida nad enim kartsid – kinnisvaraturu kollaps –, ei ole võimalik. “Kui sa arvad, et miski ei ole võimalik ja kõik arvavad nii, hakkab inimeste käitumine asju kujundama nii, et lõpuks muutub see võimalikuks,“ ütles Blankfein. “Kõik arvasid, et see on võimatu ja inimesed investeerisid kinnisvarasse, see aga tekitas suurema võimaluse kollapsiks, sest üha rohkem ja rohkem kapitali voolas sellesse sektorisse.“

Oma ettevõtte väljajuhtimine muutliku ilmega majanduskriisist kasvatas Blankfeinile tema enda sõnutsi paksu naha, kommenteeris ta ettevõtete juhte koondava ühenduse Australian Institute of Company Directors kohtumisel, samas tagantjärele nentides, et pank ei suutnud oma suhteid laiema avalikkusega korraldada parimal võimalikul viisil. “Me tegime paremat tööd kinnisvarahindade kollapsiga seotud riskide juhtimisega ning see õnnestus meil tunduvalt paremini kui suhete korraldamine laiema avalikkusega,“ ütles Blankfein.

2010. aastal esitas Ameerika Ühendriikide Väärtpaberite ja Börsitehingute Komisjon Goldman Sachsi vastu tsiviilhagi, väites, et panga kujundatud investeerimisstrateegia toimis ajapommina, olles ette määratud nurjuma ning kogenematutele investoritele müüdi struktureeritud tooteid ehk tagatisega võlakohustust. Need tehingud tõidki kaasa süüdistuse kaasaaitamises Ameerika Ühendriikide kinnisvaramulli lõhkemisele.

 

 

Allikad: Business Insider, Infowars

Foto: seeker401.wordpress.com

 

Toimetas Meeli Seermaa

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt