30. aprill 2018 kell 15:06
Tervena sündinud Alfie Evans sattus tervisehäiretega seoses Liverpooli haiglasse, hoiti seal lõpuks n-ö pantvangis ning jäi napilt ilma oma 2. sünnipäeva tähistamisest – ta hingas iseseisvalt veel pea nädal pärast aparaatide väljalülitamist. Kõigest 23-kuuse pisipoisi juhtum levis kulutulena Suurbritannia piiridest välja laia maailma, tekitades hulgaliselt vastukaja ja furoori kümnete tuhandete inimeste seas. Juhtunu on saanud väga palju kriitikat ka suurtes väljaannetes (nt CNN: “Alfie Evansi juhtum pärineks justkui düstoopiast“), Eesti peavoolumeedia ei ole teemat seni puudutanud.
Alfie Evans sündis 2016. aasta maikuus õigeaegse ja terve lapsena. Ta kasvas ja sõi korralikult, kuid vanemad Kate ja Tom panid ühel hetkel tähele, et laps ei arenenud enam ootuspäraselt ning täheldasid kõõrdsilmsust. Ema jaoks oli kahtlane, et laps magas enneolematult palju, naeratas vähem ning oli tavatult apaatne. Arstid märkisid, et tegemist on lihtsalt keskmisest laisema lapsega, kes on arenguga veidi oma ajast maas. Olukord muutus aga järjest hullemaks ning ühel hetkel sattus poiss rinnapõletiku ja hingamisraskustega Liverpoolis asuvasse Alder Hey haiglasse, kus ta vajus koomasse ning aheldati hingamisaparaadi külge. 2017 aasta jaanuaris tehtud EEG uuringu järgselt öeldi vanematele, et lapse seisundi paranemist pole oodata, sest Alfie pupillid reageerisid vaevalt valgusele ning tema ajukoores peaaegu puudus elektriline aktiivsus. Professor Judith Cross leidis, et Alfiel on surmaga lõppev degeneratiivne haigus ning ta ei suudaks peale hingamisaparaadi väljalülitamist iseseisvalt elus püsida.
Hoolimata nigelast prognoosist suutis Alfie rinnas oleva põletiku seljatada ning taas ise hingama hakata. Ta liigutas ja avas oma silmi, kuid uus põletik aheldas ta jälle masinate külge. Nii viibis väike poiss haiglas alates 2016. aasta detsembrikuust, kui tal diagnoositi degeneratiivne ajuhaigus, mis põhjustas kroonilisi krambihoogusid ning mille alalhoidmiseks arstid talle suuri annuseid ravimikokteile annustasid. Nad väitsid, et laps on ajusurnud ning viibib vegetatiivses seisundis, millest paraneda pole võimalik. Vanemad aga nägid ja filmisid, kuidas poiss haigutas, reageeris helidele ja puudutustele, kuid see ei mänginud mingit rolli meditsiinipersonalile, kes oli veendunud, et hingamisaparaat tuleb välja lülitada ja lapsel lasta surra.
Oxfordi Ülikooli meditsiinieetika professori Dominic Wilkinsoni sõnul on sarnaseid juhtumeid on möödunud kümnendil alates 1990. aastast olnud ligi 20.
Kohus andis otsustusõiguse lapse tervise üle riigile
Poisi tervislik olukord paranemise märke ei ilmutanud ja jätkuvalt ei osanud arstid panna ka diagnoosi. Käesoleva aasta veebruaris asusid Alfie vanemad haiglaga kohtulikku lahingusse, kus kaalul oli poisi elu üle otsustamise õigus. Vanemad pöördusid ka otse Vatikani ja paavsti poole ning leidsid Itaalias haigla, mis oli valmis poisi enda hoolde võtma, tegema talle Alder Hey haiglas mõttetuks nimetatud trahhestoomia protseduuri, paigaldama PEG-toru ning loobuma kangetest rahustitest ja seejuures tasuma väikese patsiendi ja tema transpordiga seotud kulud. Ainsaks takistuseks oli Alder Hey haigla, mis keeldus last vanematele väljastamast ning pöördus kohtusse, et neilt võtta hooldusõigus ja kõigest hoolimata väikese poisi elu lõpetada. Kohtunik Hayden otsustaski lastehaigla kasuks ning andis sellega loa laps hingamisaparaatide küljest eemaldada nentides, et kuna puudub ravi ning lootus paranemiseks, oleks väärikas lasta lapsel mugavalt ja rahulikult surra. Tuhanded inimesed allkirjastasid petitsiooni, milles nõuti Alfie Evansi üleandmist tema vanematele ning nende poolt valitud haiglale.
Kogu asja tuum seisneb Suurbritannia kohtu 1989. aasta lastega seotud akti tõlgendamisest, mille kohaselt püsiva erivajadusega ja sõltuvuses olev elu, olgu see pikk või lühike, ei ole väärt elamist. Alfie seisundi ja erivajaduse tõttu leiti, et tema elu ei ole enam mõttekas ja vanematel keelati tema üleviimine teistesse haiglatesse, kuigi isegi paavst Franciscus ja Itaalia valitsus astusid Alfie elu kaitseks välja ning olid valmis temast tegema Itaalia aukodaniku ja transportima ta Itaalias asuvasse lastehaiglasse. Alder Hey haigla keeldus kategooriliselt ja võttis ta 23. aprillil kell 9 hingamisaparaadi küljest ära. Vanemate isetegevuse piiramiseks valvasid last politseinikud. Hoolimata mitmete meditsiiniekspertide ennustamisest hingas väike poiss peale hingamisaparaadi väljalülitamist veel viis päeva ning suri 28. aprillil. Kuna poiss pidas arstide prognoosist hoolimata veel mitu päeva elus, kiirendasid poisi isa sõnul arstid poja surma sellega, et keelasid talle vähemalt 28 tunni jooksul anda toitu ning 6 tunni vältel vett ja hapnikku. Isal ei jäänud üle muud kui püüda poja elu suust-suhu hingamisega pikendada.
Juhtum vallandas pahameelelaine
Traagiline ning kurioosne teguviis pani inimesed juurdlema haigla käitumise ja kogu juhtumi tegelike tagamaade üle. Kahtlustatakse rida meditsiinilisi vasturääkivusi, mida haigla lapse pantvangis hoidmisega püüdis varjata. Ühe versiooni kohasel võis haigla varjata lapse ravimisel tehtud vigu või vanemate loata tehtud meditsiinilisi katseid ning protseduure. Kui haiglal on lapse üle otsustamise õigus, võidakse lapsi kasutada katsejänestena, kuid see eeldab lahangut ja organiste eemaldust, et neid hiljem uurida. Alder Hey haigla on varemgi olnud seotud perekonna teadmata organite eemaldamise ja säilitamisega, kui 1988-1995 aastal eemaldati siseorganid 850 imikult.
Paljud arvavad, et poisi voodi ääres patrullivad politseinikud ja kindel tahe teda seal hoida võis olla seotud mingi kahtlase tegevusega, mida nii pere kui avalikkuse eest varjatakse. Alfie vanemad postitasid Facebooki pilte, kus on näha kahtlased vigastused ja hooletussejätmine – kahtlane põletushaav, vere ja kehavedelike jäljed, räpased torud, mähkmete mittevahetamisest tingitud uriinilekked riietel jne. Haigla juurde kogunes protestiks tuhandeid end Alfie Armieks nimetavaid inimesi, kes rahumeelselt avaldasid meelt lapse pantvangis hoidmise vastu ning nõudsid, et poiss antaks tagasi oma vanemate hoolde, kes oleksid ta toimetanud Itaalia haiglasse. Sellegipoolest võisid vanemad poissi vaatamas käia vaid politsei juuresolekul piiratud aja jooksul ning isal oli keelatud isegi poja puudutamine.
Kahtlus vaktsiinikahjustusel
Vanemad märkisid, et poisi neuroloogilised probleemid ilmnesid järsult peale 4 ja 6 kuu vaktsineerimisi ning muutusid sealt edasi ainult hullemaks. Arstid väitsid, et nad ei oska tekkinud seisundit kommenteerida, nagu ka seda, mis seda võis põhjustada. Neuroloogilised probleemid, krambihood ja paralüüs on kõik vaktsiinide kõrvaltoimetena välja toodud ning teaduslike uuringutega kinnitatud.
Anne Anand tegi Facebooki postituse, milles väidab, et meeleheitlik soov Alfie elu lõpetada on seotud tema 9. mail 2-aastaseks saamisega. Kui see oleks juhtunud, oleks perekonnal olnud õigus vaktsiinikahjustuse tekkimisega seotud kompensatsioonile ja valitsusel tulnuks terve tema eluajal maksta kinni ravi ja hooldusega seotud kulud. Samuti arvatakse, et haigla ei tahtnud anda last Itaaliasse ravile, sest siis tulnuks vaktsiinikahjustus avalikuks ning sellega kaasneks meeletu mainekahju.
Lapse tädi Vickie Evans nentis, et nad kahtlustavadki kogu olukorra väljakujunemises vaktsiine. Oma lugu on jaganud ka teised vanemad, kes jagasid oma lapse vaktsiinikahjustust puudutavat dokumenti sotsiaalmeedias, kinnitades asjaolu, et vaktsiinikahjustusi saavad vanemad taotleda alates lapse 2-aastaseks saamise hetkest.
Antud juhtumi puhul tekitab ilmselt igas lapsevanemas ebamugavaid tundeid see, et Alfie emal ja isal ei lubatud otsustada oma lapse ravimise üle. Kuidas saab riik ja haigla keelata lapse üleviimist teise riiki ja teise raviasutusse? Sellele probleemile on viidanud ka mitmed Suurbritannia meediaväljaanded, nentides, et taolised juhtumid peavad tulevikus saama parema ja inimlikuma lahenduse.
Vaata ka ajakirjanik Ben Swanni saadet:
https://youtu.be/-IlDoCnD8nY
Allikad: Guardian, kohtulahend, New York Times, Life News, Wikipedia, Learn The Risk, LTR 2, Evolution Diet, Truth in Media
Fotod: Facebook
Toimetas Poret Pärnamaa
NB! Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.