Rootsi poliitika muudab kurssi: uue peaministri pöördumine parlamendi poole

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. oktoober 2022 kell 17:48



Ulf Kristersson. Foto Wikimedia Commons 

Esmaspäeval valis Rootsi parlament Riksdag peaministriks mõõdukate juhi Ulf Kristerssoni. Juba järgmisel päeval tegi uus valitsus pöördumise parlamendi poole, mille keskmes on vajadus riigi kursimuutusele. Parempoolsetel valitsuserakondadel (mõõdukad, kristlikud demokraadid ja liberaalid) on 349-kohalises parlamendis 176 kohta. Kokkulepe sõlmiti ka Rootsi demokraatidega, kes toetavad valitsust ise sinna kuulumata. 18. oktoobril avaldatud pöördumises Riksdagi poole sõnastab peaminister riigi muutmise kursi, et leida toimivaid lahendusi Rootsi suurtele ühiskondlikele probleemidele nagu kuritegevus, majanduslangus ja energiakriis ning julgeolekukriis. 

 

“Meie neli erakonda teavad, et ühiskond on suurem kui valitsus. Et ühiskond tervikuna suudab rohkem kui valitsus üksi. Kuid me jagame ka veendumust, et mis iganes valitsus vastutab, peab ta saavutama maksimaalselt. Seetõttu peavad valitsuse põhiülesanded nüüd olema valitsuse ja Riksdagi fookuses. Mitmed Rootsi heaoluriigi nurgakivid – sisejulgeolek, välisjulgeolek, energiavarustus ja sotsiaalne ühtekuuluvus – tuleb nüüd parandada ja neid tugevdada. Kui need täielikult ebaõnnestuvad, on kahju tohutu. Ja kui see juhtub, pole Rootsi enam Rootsi. Oskus seada rasketel aegadel valitsuse kõige olulisemad ülesanded esikohale on meie edu jaoks ülioluline,” seisab pöördumise alguses.

 

Neli väga nõudlikku ülesannet

Esiteks juhiti pöördumises tähelepanu kuritegevuse katastroofilisele tõusule Rootsis. “Varsti pärast valimisi purustas Rootsi surmaga lõppenud tulistamiste verise rekordi. Võitlus raskete kuritegude vastu tuleb võita ja turvalisus tuleb taastada kogu meie riigis. Selles suhtes võtab valitsus nüüd kontrolli tagasi. Ainuüksi see on nii suur ülesanne, et paljud usuvad, et see pole isegi võimalik. Meil siin saalis on ühine kohustus tõestada, et saame hakkama,” sõnatakse pöördumises.

Teine ja kolmas problem, millega uus valitsus silmitsi seisab, on majanduslangus ja energiakriis. “Teiseks peab Rootsil taas kord olema jõudu taluda uut majanduslangust ajal, mil paljud inimesed ja ettevõtted seisavad silmitsi järsu kulude kasvuga kõrge inflatsiooni ning äärmuslike energia- ja kütusehindade tõttu. See toimub ajal, mil Rootsi suurimad majanduslikud ja sotsiaalsed probleemid on tingitud kõrgest immigratsioonitasemest koos ebaõnnestunud integratsiooniga ning sadade tuhandete inimestega, kes elavad sotsiaalses tõrjutuses ja sõltuvad toetustest. Kolmandaks peab Rootsi energiakriisist välja tulema, et saavutada meie kliimaeesmärgid ja taastada Rootsi elanike jaoks mõistlikud elektrihinnad.”

Ja neljandaks räägitakse loomulikult julgeolekukriisist: “Me peame viima Rootsi NATO-sse, saama alliansi tugevaks liikmeks ja varustama oma kaitse selliseks julgeolekukeskkonnaks, mis pole olnud nii ebakindel pärast Teist maailmasõda.”

“Seetõttu on minu tänane sõnum range: see on väga raske olukord. Ja see võib väga kergesti oluliselt halveneda. Kuid minu sõnum on ka lootusrikas: oleme Rootsis varem keerulisi probleeme lahendanud ja saame seda uuesti teha. Rootslaste põlvkonnad on seisnud silmitsi raskete aegadega ja pidanud proovile vastu,” ütles vastne peaminister.

 

Koostöö hoolimata erinevatest tõekspidamistest

Kristersson loodab, et valitsus ja parliament on valmis koostööd tegema hoolimata sellest, et valitsevad erinevad tõekspidamised. “Austagem Rootsi demokraatiat, arutades avalikult ja tehes seda, mida meie sõbrad Ukrainas praegu ei saa. /–/ Kuid samas vaadakem võimalusi koostööks. Ma moodustan nüüd valitsuse kogu Rootsi ja kõigi siin elavate inimeste jaoks. Tugevatel väärtustel põhinev valitsus, millel pole seetõttu raskusi teiste väärtusi austada. Valitsus, mis tahab näha, mis meid ühendab, mitte ainult seda, mis meid lahutab. See tahab inimesi kokku tuua, mitte lahku ajada. Peaministrina tahan juhtida Rootsi jagatud riigist ühtseks riigiks,” ütles Kristersson.

Pöördumises juhtis ta tähelepanu kasvavale tööpuudusele, eelarvepoliitikale, mis ei tohi õhutada inflatsiooni, aga ka vajadust leevendada bürokraatiat.

“Rootsi ärisektor on õitsengu ja innovatsiooni kasvuhoone, kuid nüüd ka oluline keskkonnaliikumine – jätkusuutlikkuse ja keskkonnasäästlikkuse üleminek maailmas. Valitsus on nendes jõupingutustes ennetav partner. Ja kõik ettevõtlikud inimesed, kes loovad töökohti, heaolu ja tõuke, väärivad meie austust. Vaba majandus ja vaba ettevõtlus on meie heaolu alus,” ütles peaminister.

 

Abirahade süsteemi reform ja pealetung kuritegevusele

Tema sõnul on oluline ka tõrjutuses ülesaamine: “Ühiskonnast tõrjutud ja aastast aastasse elanud abirahadelt on vaja toetustelt üle minna sõltuvalt enda ülalpidamisest. Seetõttu viiakse ellu ulatuslik hüvitiste reform. See toimub valimisperioodil: osalt madalamate maksude kaudu eelkõige madala ja keskmise sissetulekuga inimestel ning osaliselt toetuste lae kaudu, mis muudab töötamise tasuvamaks kui toetustest elamise.”

“Igaühel, kes on terve elu töötanud, on õigus piisavale pensionile, mis tagab väärikuse vanemas eas ja hea elukvaliteedi. Valitsuse lähenemisviis on viia läbi reforme kõigi pensionäride rahaliste vahendite tugevdamiseks, sealhulgas vähendades pensionimakset,” lisas ta.

“See valitsus alustab nüüd Rootsi ajaloo suurimat organiseeritud kuritegevuse vastast pealetungi. Karmimad karistused üksikute rikkumiste eest on vajalikud, kuid mitte piisavad. Valitsus vaatab kriminaalõiguse täielikult läbi. Fookus nihkub kurjategijalt ohvrile ja ühiskonna kaitsmisele. Karistused peavad järjekindlalt kajastama süüteo raskust. Kehtestatakse uus sanktsioon – arestikaristus korduvatele õigusrikkujatele,” selgitas Kristersson.

Pöördumises sedastati, et ühiskond seisab silmitsi tänapäeva suurimate välis-, julgeoleku- ja kaitsepoliitiliste väljakutsetega. “Praegusel ohtlikul ajal tuleb välis- ja julgeolekupoliitika ümber suunata, et vastata Rootsi ja Euroopa ees seisvatele ohtudele. Venemaa agressioonisõda ning Ukraina vabaduse ja suveräänsuse kaitsmine on lähiaastatel meie välispoliitika määravad fookusvaldkonnad,” sõnas ta.

Peaminister palus Rootsi inimestel end ette valmistada rasketeks aegadeks ning rõhutas, et seadused ja sooline võrdõiguslikkus peavad kehtima kõigile.

“Rootsit, mida me armastame, eristab vabaduse vaheline dünaamika ja vastutus. Vabadus otsustada oma elu üle. Et valida meie oma rada. Ja teineteise eest vastutada, sest me oleme tugevad koos, mitte üksinda,” rõhutas ta vabaduse ja vastutuse tasakaalu olulisust.

 

Pöördumise ingliskeelse täisteksti leiad SIIT.

 

Toimetas Sander Soomaa



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt