19. aprill 2021 kell 20:14
Kui Suurbritannias taastub vaikselt tavapärane elu, siis Saksamaal vaadatakse meretaguses riigis elavate eakaaslaste hulgas valitsevat kevadist peomeeleolu kadedusega.
Sarnaseid paralleele võiks tõmmata täpselt samal laiuskraadil asuvate Stockholmi ja Tallinna või üldse Rootsi ja Eesti vahel vahel – esimeses kohtab maske harva ja vähemalt tänavakohvikud on rahvast täis, teises aga on maskid normiks ja kohvikutes kohapeal istuda ei tohi.
Suurbritannia peaminister Boris Johnson teatas 12. aprillil, et tõstab vabaduse tähistamiseks õlleklaasi, Angela Merkelilt aga sulgemiste lõppemisest teavitavaid avaldusi niipea oodata ei ole. Saksa ajalehes Tichys ein Blick ilmunud lugu vahendab Saksa noorte arvamusi Twitteris.
Pärast peaaegu neli kuud kestnud sulgemisi lubati Inglismaal selle nädala alguses taasavada pubid, restoranid, õlleaiad ja kauplused. Pubimelu taastus esialgu ainult õues, aga inglased kogunesid massiliselt suursündmusest osa saama – vahetult enne õlleaedade avamist seisid tuhanded vihmamantlites britid üle kogu riigi pubide ees, et oma peaministrit jäljendada. Koos loeti viimaseid sekundeid ja siis avati õllekraanid ning külalistel lubati õues väikestes gruppides pinkidel istet võtta.
Brittide, eriti noorte hulgas valitseb alates baaride avamisest elav peomeeleolu. New York Timesi reportaažis jäi kaamerasilma ette 20-aastane mees, kes koos nelja sõbraga õllejoomisest rõõmu tunneb. “See on vabadus!” ütleb ta rõõmsalt ja sõbrad naeravad oma õlleklaaside taga koos temaga. Reportaaži videos saab sõna ka noor naine, kes on end väljaminekuks kenasti üles löönud ja lausa särab rõõmust: “See tundub uskumatu, me oleme seda nii kaua oodanud!”
Londoni kesklinn oli 12. mai õhtul täis tantsivaid ja rõõmujoovastuses inimesi, kes tähistasid koroonapiirangutest vabanemist.
Sakslased on brittide peale kadedad. Suurbritannias sai riigi lukust lahti keerata tänu väga edukale vaktsineerimiskampaaniale. Saksamaa aga niipea veel avamiseks võimalusi ei näe ning seal toimetatakse omas tempos.
“Püüdke lihtsalt ette kujutada, et proua Merkel astub ühel oma teleesinemisel kaamera ette elurõõmsa optimismiga: “Kahe nädala pärast jalutan kantseleist välja ja joon avalikus baaris ühe veini!“ kirjutab ajakirjanik Steffen Seibert. Ta möönab, et ei suuda sellist pilti paraku üldse ette kujutada. “Selle asemel eelistab meie kantsler meid päevade kaupa edasi luku taga hoida. Otsin endiselt asutust, kus saaksin oma ID-kaarti näidata ja öelda: “Vabandage, olen täisealine – olen liiga vana selleks, et mind koduarestis hoida!” kirjutavad noored Twitteris.
“Olen 23-aastane ja mul on tõepoolest kõrini sellest, et jätkata oma parimate aastate elamist luku taga. Enamik noori mõtleb nii nagu mina. Oleme olnud aasta aega kodus teistest isoleeritud, meil pole lubatud kohtuda oma sõpradega, ei tohi käia kohtingutel, ei tohi sporti teha – ei tohi suhelda omaealistega. Kuigi just seda armastavad ja vajavad noored kõige rohkem,” kirjutab üks noor Twitteris.
“Noorena peate pärast aastast kontaktikeeldu valima depressiooni ja mässu vahel. Paljud mu kursusekaaslased räägivad mulle lugematutest tundidest, mida nad viimase aasta jooksul Netflixi või videomängude seltsis on veetnud. Teised räägivad aga salajastest majapidudest, mida nad on korraldanud, või tantsupidudest metsas. Paljud mu kursusekaaslased on nii kurnatud, et võtavad reisimiseks semestriks puhkuse. “Ma tahan tõesti siit ära saada,” ütles keegi mulle üleeile, “ükskõik, mida nad otsustavad – ma lendan kuhugi, kus saab veel elada,” räägib teine noor.
“Inglismaa on nüüd jälle vaba! Seal saavad noored olla jälle teiste inimestega kohtuda. Kuigi ainult väljas, aga ka baarid ja restoranid peaks mais avatama ning koroonapiirangud kaovad juunis. See tähendab, et klubid avanevad taas ja ka koduseinte vahe lubatakse pidusid korraldada. Lõpuks saab taas tantsida, ennast välja elada ja tähistada täiel rinnal elamist. Esimest korda elus kaalun Inglismaale suvepuhkusele minekut …“ ütleb üks noor.
Vaata ka Londoni tänavamelu:
https://www.youtube.com/watch?v=O0hDH91BKUo
Allikas: tichyseinblick.de, lingid artikli sees
Tõlkis ja toimetas Sander Soomaa
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.