Saksa uus euro-vastane partei kogub hoogu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

17. märts 2013 kell 11:48



 

Saksa uus euro-vastane partei loodab üldvalimisteni jäänud kuue kuu jooksul ära kasutada kasvavat euroskeptilisust ning näpata hääli kantsler Angela Merkeli konservatiividelt, vahendab BNS. Ekspertide sõnul täidab uus erakond ära seni Saksamaa poliitikas laiutanud euroskeptikute augu.

 

Hiljutises küsitluses märkis rohkem kui neljandik sakslastest, et nad kaaluvad hääle andmist uuele ühendusele Alternatiiv Saksamaale, mis kogub jõudu enne 22. septembril toimuvaid valimisi. “Me saame pidevalt telefonikõnesid, kirju või e-posti inimestelt, kes tahavad meiega ühineda või tahavad meid toetada,” ütles partei teabejuht Frauke Petry partei kohta, mis teeb kampaaniat Saksamaa lahkumiseks eurotsoonist.

Parteil on praegu rohkem kui 2000 liiget ja toetajat, mis on tilgake ookeanis võrreldes ligi poole miljoni sakslasega, kes kuuluvad Saksamaa kahte suurimasse erakonda, Merkeli konservatiivide ja opositsioonilise Sotsiaaldemokraatliku Partei ridadesse.

Alternatiiv Saksamaale on seadnud esmaseks eesmärgiks luua regionaalsed ühendused 16 liidumaal enne, kui korraldab 14. aprillil Berliinis asutamiskongressi ja valib kandidaadid septembris toimuvatele valimistele.

Partei esimene avalik kogunemine toimus Frankfurdis, eurotsooni finantspealinnas, kus asub ka Euroopa Keskpank. Üritusele tuli umbes 1200 inimest, et kuulata kõnesid euro kahjulikkusest. Neid ühendab kindel arvamus, et Saksamaa on pidanud maksma liiga kõrget hinda 17-liikmelise eurotsooni elus hoidmiseks.

 

Alternatiiv Saksamaale on tekitanud suurt huvi nii Saksamaa kui välisriikide meedias. Ajakirjas Focus hiljuti avaldatud küsitlustulemused näitasid, et 26 protsenti sakslastest kaalub hääle andmist euro-vastasele parteile. 40-49 aastaste vastajate seas oli see näitaja isegi 40 protsenti.

Uus erakond ei ole jäänud märkamatuks ka Merkeli Kristlik-Demokraatliku Liidu (CDU) juhtkonnas. “Ma suhtun kõikidesse poliitilistesse konkurentidesse tõsiselt,” ütles CDU parlamendifraktsiooni juht Volker Kauder. “Me peame selgitama rahvale, et Saksamaa õitseng sõltub suures osas Euroopa õitsengust ning igasugune alternatiiv eurole oleks Saksamaa jaoks märkimisväärselt halvem,” sõnas Kauder.

Düsseldorfi Ülikooli poliitikateadlane Simon Franzmann arvab, et Alternatiiv Saksamaale suurt edu ei saavuta. “Nende valimisplatvorm on üles ehitatud peamiselt majandusküsimustele, kuid enamus sakslasi on hetkel majandusliku olukorraga rahul,” sõnas Franzmann.

Göttingeni Ülikooli professor Andreas Busch leiab aga, et uus erakond täidab ära seni Saksamaa poliitikas laiutanud euroskeptikute augu.

Arvamusuuringud näitavad, et CDU koguks 40 protsenti häältest, kui valimised toimuksid praegu, kuid Vabad Demokraadid saaksid ainult viis protsenti. See tähendab, et suurkoalitsioon CDU ja praegu opositsioonis olevate sotsiaaldemokraatide vahel on endiselt võimalik.

 

 

Allikad: BNS, New Straits Times

 

Toimetas Mariann Joonas

 

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt