17. august 2015 kell 20:47
Oleme varem korduvalt kirjutanud USA ja Euroopa Liidu vabakaubandusleppest TTIP-ist ning selle vastuvõtmisega kaasnevatest ohtudest. Üheks suureks probleemiks selle leppe puhul on salatsemine, mis tekitab avalikkuses kahtlusi ebaausate võtete kasutamise suhtes. Nüüd on aga otsustatud lepet tavainimeste eest veel kiivamalt varjata: lekitatud raporti kohaselt peavad poliitikud hakkama TTIP leppega tutvumiseks reisima Brüsselis asuvasse spetsiaalsesse “lugemistuppa“. Vaatamata Euroopa Komisjoni lubadustele hoida lepet kõige läbipaistvama leppena ajaloos, astutakse aktiivselt samme just vastupidises suunas.
24. juulil toimunud Euroopa Liidu kohtumise lekitatud konfidentsiaalse raporti kohaselt otsustas Euroopa Komisjon, et edaspidi ei edastata poliitikutele kokkuvõtteid hiljutistest muudatustest TTIP tekstidesse. Selle asemel peavad poliitikud reisima Brüsselisse, kus nad saavad kaubanduslepet lugeda vaid rangelt turvatud spetsiaalses salajases lugemistoas. Lekitatud dokumentide kohaselt on uus nõue loodud võitlemaks just TTIP peatükkide lekitamise vastu. Iroonilisel kombel pidas Euroopa Komisjon salajast otsust tehes silmas just mittetulunduslikku uuriva ajakirjanduse veebilehte Correct!v-d, kuhu lisaks mitmele TTIP-i dokumendile lekitati ka raport viimasest otsusest.
Leke paljastab USA rolli läbirääkimistel
Euroopa Komisjoni esindaja on eitanud komisjonipoolset leppe ligipääsu piiramist Euroopa Parlamendi liikmetele, väites, et tegu on hoopis liikmesriikide valitsuste otsustega. Ometi näitavad Correct!vile lekitatud märkmed, et kuigi on jäetud mulje, et riikide valitsused võtsid ametlikult ise vastu otsuse salajase lugemisruumi kohta, tuli sellekohane käsk siiski mujalt. Nimelt kirjeldavad märkmed, kuidas kaubanduse ja TTIP eest vastutav Euroopa erivolinik Cecilia Malmström käskis ametnikel muuta kirjalik raport viimastest TTIP läbirääkimistest kättesaadavaks vaid Brüsselis paikneva Komisjoni spetsiaalses lugemisruumis. Malmströmi käsul ei hakata “läbirääkimiste viimase vooru olulise haavatavuse“ tõttu enam läbirääkimiste raporteid edastama liikmesriikidele ning dokumendiga tutvuda soovivad parlamendiliikmed peavad selleks kindlasti ise Brüsselisse reisima.
Lekitatud raport paljastas ka fakti, et üheks suurimaks mureks TTIP lekete puhul peetakse USA läbirääkimiste positsiooni avalikustamist, mida Euroopa Komisjon on kutsunud usalduse petmiseks. Kui Euroopa Komisjon on rohkete TTIP dokumentide lekitamisele vaatamata püüdnud asjast suuremat mitte välja teha, siis USA reageerib juhtunule teravamalt, nõudes tugevamat kontrolli lepingule ligipääsejate üle ning hirmutades vilepuhujaid ja lekitajaid riigireetmise ja spionaažisüüdistustega. Kuigi ka USA-Aasia vabakaubandusleppe (TPP) puhul on Washingtonis rakendatud salajast üliturvalist lugemisruumi, ei ole Euroopa Komisjoni esindajad nõus kommenteerima, kas TTIP puhul tuli samuti surve just Ameerika poolt.
Üha vähem poliitikuid on kursis TTIP tegeliku sisuga
Correct!vi andmetel oli Euroopa Komisjon pidanud Brüsseli lugemisruumi vaid ajutiseks meetmeks, kuni aasta lõpuks seatakse üles “turvaline ülekandesüsteem“. Selleks võib aga osutuda raportis mainitud plaan seada iga liikmesriigi ministeeriumisse üles spetsiaalne lugemisruum, kuhu paigaldatakse süsteem, mis peaks tagama koopiate lekitamise takistamist. Selle plaaniga leevendataks Austria, Küprose, Kreeka ja Poola kaebusi, mille kohaselt neil puuduvad ressurssid, millega saata oma poliitikuid Brüsselisse vaid uusimat TTIP leppe teksti lugema. Ometi on liikmesriikidel ka teisi muresid: Ungari, Holland ja Portugal nõudsid paberkandjal koopiaid tekstidest, et nad saaksid neid oma riigis asjaosalistele edasi anda. Samuti väljendas Ungari muret selle üle, et ilma paberkoopiate olemasoluta võivad tavakodanikud hakata mingil põhjusel hoopis TTIP vastaseid kuulama, mis parlamendiliikmete silmis on halb tulemus.
Euroopa Komisjoni otsus räägib otseselt vastu nende väitele, mille kohaselt on nad näinud rohkem vaeva, et jagada informatsiooni TTIP kohta ning kaasata sellesse kõiki osalusega isikuid, kui ühegi teise kaubandusleppega Euroopa Liidu 60-aastase ajaloo jooksul. Saksa parlamendi ja majanduskomisjoni liikme Klaus Ernsti sõnul on komisjoni otsus vastuvõetamatu; ta ütleb, et Euroopa Komisjon on muutunud täiesti iseseisvaks üksuseks, mis ometi peab läbirääkimisi liikmesriikide nimel.
Salatsemise suurendamine tähendab aga, et üha vähem poliitikuid vaevub reisima Brüsselisse leppega tutvuma, mistõttu nad pole kursis läbirääkimiste sisuga. See viib aga demokraatliku järelevalve ning panustamise vähenemise (ning puudumiseni), mis suurendab avalikkuse hirme ja pahameelt. Suureneva sotsiaalse surve ning poliitikute huvi kadumisega kasvab võimalus raskendada kohalike parlamentide poolset TTIP ratifitseerimist. Euroopa Komisjoni otsus raskendada ligipääsu TTIP tekstidele näitab selgelt, kuidas sealsed poliitikud püüavad paaniliselt meeleheitlike meetoditega takistada avalikkuse vastuseisu kasvu punktini, kus nad peavad inimeste arvamuse ees alla vanduma ning leppe vähemalt praegusel kujul sõlmimata jätma.
Allikad: The Independent, Ars Technica UK
Foto: netakias.com
Toimetas Allar Pajuste
NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.