Sanktsioonide tagajärg: Venemaa ekspordib Hiinasse rohkem kui kunagi varem

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

8. september 2023 kell 12:24



Foto: Pixabay / jd210848

Venemaa-Ukraina proksisõja sanktsioonide uued andmed näitavad taas, et idanaaber muutub üha tugevamaks, samal ajal kui Euroopa nõrgeneb. Ühelt poolt, Hiina ujutab Venemaa kaubaga üle, saades kasu lääneriikide sanktsioonidest. Nüüd aga püstitab uue rekordi ka Venemaa nafta- ja gaasieksport Hiinasse. Venemaa ekspordib Hiinasse rohkem energiat kui kunagi varem ehk Hiina igakuine import Venemaalt kasvas augustis juuliga võrreldes enam kui veerandi võrra, trotsides Hiina impordi üldist langust. See tähendab, et Hiina ettevõtted ostavad viimasel ajal vähem kaupu välismaalt, kuid järjest rohkem Venemaalt.

 

 

Hiina Rahvavabariigi tolli peaamet avaldas vastavad andmed neljapäeval. Uue info kohaselt ostis Hiina augustis toorainet ja muid Venemaa kaupu 11,5 miljardi dollari väärtuses.

 

Hiina-Venemaa majandussuhted arenevad kiiresti

Dollarites arvutatuna tõusis Hiina import Venemaalt kõigi aegade kõrgeimale tasemele, ületades rekordi ja olles enam kui kahe aastakümne suurim. Hoolimata Hiinast Venemaale mineva ekspordi lühiajalisest langusest on Hiina tolliametnike sõnul kahepoolne kaubavahetus aasta esimese kaheksa kuu jooksul üle 155 miljardi dollari, mis on 32 protsenti rohkem kui eelmisel aastal samal perioodil.

Eksport Hiinast Venemaale kasvas jaanuarist augustini 63,2 protsenti 71,8 miljardi dollarini. Venemaa import Hiinasse kasvas omakorda 13,3 protsenti 83,3 miljardi dollarini. Võrdluseks: Hiina eksport Saksamaale langes perioodil 13,5 protsenti 68,7 miljardi USA dollarini, Saksamaa import Hiinasse langes samuti 3,6 protsenti 72,6 miljardile USA dollarile.

 

Hiina kaubavahetuse maht ulatub 200 miljardi USA dollarini

Venemaa kaubavahetus Hiinaga on pärast Ukraina proksisõda oluliselt kasvanud. USA ja EL-i kehtestatud sanktsioonide tõttu on Hiinast saanud Venemaa oluline kaubanduspartner. Hiina uued andmed kaubastruktuuri ei paljasta, kuid Hiina tolliasutused teatasid hiljuti, et Venemaa oli juba 2023. aasta esimesel poolel tõusnud Hiinasse nafta tarnimise osas liidriks, edestades Saudi Araabiat. Ainuüksi juunis maksis Hiina Venemaa toornafta eest 5,23 miljardit USA dollarit: rohkem kui kunagi varem. Venemaa LNG (veeldatud maagaas) eksport Hiinasse kasvas kuue kuuga 1,5 korda.

Pidevalt suurenevad ka Venemaa gaasitarned Hiinasse. Riikliku torugaasi monopoli Gazpromi andmetel tarnitakse Hiinasse juba praegu igapäevaselt gaasi Sila Sibiri torujuhtme kaudu, mis peaks aasta lõpuks moodustama 22 miljardit kuupmeetrit gaasi. Järgmisel aastal plaanib Gazprom tarnida 38 miljardit kuupmeetrit gaasi. Võrdluseks, saboteeritud Nord Stream 1 aastane võimsus oli 55 miljardit kuupmeetrit gaasi.

 

Suurenenud aktiivsus Venemaa sadamates

Venemaa võimud eeldavad, et kaubavahetus Hiinaga ulatub sel aastal 200 miljardi dollarini. Eelmisel aastal oli see ligikaudu 185 miljardit USA dollarit.

Kieli Maailmamajanduse Instituudi (IfW Kiel) Kieli kaubandusindikaator märgib ka suurenenud aktiivsust Venemaa sadamates. Venemaa konteinerkeskustes, sealhulgas Hiina lähedal Vaikse ookeani rannikul asuvas Venemaa linnas Vladivostokis, on hinnanguliselt sõjaeelse taseme lähedal asunud laevade arv.

Sanktsioonide tõttu kaupleb Venemaa Hiinaga sagedamini jüaanides kui dollarites või eurodes. Venemaa keskpanga viimastest andmetest selgub, et 34 protsenti Venemaa impordist ja 25 protsenti ekspordist tasuti juulis jüaanides.

 

Allikas: berliner-zeitung.de

 

Tõlkis Hando Tõnumaa



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt