15. august 2023 kell 12:54
Soome endine peaminister Sanna Marin nentis oma 2010. aasta blogipostituses, et seagripi oht oli tugevalt liialdatud ning selle ja seagripi vaktsiini ümber tekkinud hüsteeriat õhutas muu hulgas ravimitööstus.
Toona 24-aastane avalikku haldust tudeeriv üliõpilane Marin kirjutas, et seagripp ei kujuta endast reaalset ohtu, “vähemalt mitte sellisel määral, nagu meedia, poliitikud ja meditsiinitöötajad ohu eest hoiatasid“.
Ta tõi välja, et ravimitootjate rahakott paisus ainuüksi Soomes 100 miljoni euro võrra vaktsiinide eest, “mille tõhusus tervislikule seisundile on nõrgalt tõendatud.” “Euroopa tasandil ulatuvad seagripivaktsiini kulud miljarditesse. Hirm ja oht on alati olnud tõhusad turundustööriistad ning nende sildi all on lihtne rahvale müüa killukest turvalisust. Kui massihüsteeria on jõudnud haripunkti, pole avalikus debatis enam kohta ei mõistusel ega faktidel. /—/ Fraas “mis siis, kui” on tõepoolest üks tõhusamaid võlusõnu mõtlematu rahakulutamise õigustamiseks. Eesriie langeb ja farmaatsiatööstus kummardab tribüünidel istuvatele ajututele lammastele,“ kirjutas Marin.
Lisaks juhtis ta tähelepanu farmaatsiatööstuse mõjule poliitikas: “Farmaatsiatööstus on tänapäeval üks mõjukamaid poliitilisi lobirühmitusi ja seda toidab sama paberkütus nagu kõiki kapitalistlikke institutsioone – raha.“
Niinimetatud seagripi pandeemia päädis Põhjamaades suure skandaaliga, kui ilmnesid Pandemrixi vaktsiinikahjustused. Euroopa ravimiamet (EMA) teatas 2011. aasta suvel, et Pandemrix võib põhjustada narkolepsiat ning selle tõttu tuleks selle kasutamist piirata. Sama vaktsiini tõttu maksid mitmed valitsused vaktsineerimiskahjustuste eest kompensatsioone (nt Suurbritannias, Norras ja Soomes ning ka Rootsi on tunnistanud Pandemrixi ja narkolepsia seost). Eestiss läks 2011. aasta sügisel aegumise tõttu hävitamisele 70 000 doosi seagripi H1N1 vaktsiini nimega Pandremix.
Ja veel üks kõnekas fakt: uuringu kohaselt päästis seagripivaktsiin Rootsis kuus (!) inimelu ja seda vaatamata tõsiasjale, et aastal 2009 vaktsineeriti 60 protsenti elanikkonnast ehk tehti 5,4 miljonit kaitsesüsti. Uudist kajastas ka Postimees aastal 2012.
Huvitav, et Sanna Marin koroona ajal seagripi-hüsteeriaga paralleele ei tõmmanud…
Pilti ei pannud kokku ka näiteks Delfi ja Eesti Ekspress, kes 2010. aastal kirjutasid Dr Wolfgang Wodargist, tunnustatud kopsuarstist, Saksamaa parlamendi endisest liikmest ja tollasest Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee tervisekomitee juhist, kes paljastas tol ajal selle, kuidas WHO abiga seagripist äri tehti (vt ka ARTE dokfilmi “Hirmu ärakasutajad”).
Allikad: Sanna Marini blogi (veebiarhiiv), lingid artikli sees
Toimetasid Revo Jaansoo ja Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.