21. jaanuar 2014 kell 17:14
USA-s on kanepi legaliseerimise tagajärjel hakanud investorid suuresti huvituma kanepiärist. Investeeritakse firmadesse, mis liisivad ruume kanepi kasvatamiseks, kasvatavad või müüvad kanepit, tegelevad kanepi kasvatamiseks vajalike lampide ja muude tarvikute ehitamisega. On öeldud, et kõik jooksevad uuele ettevõtluslainele tormi ning et see võib olla justkui “roheline palavik“.
Investeerijate huvi hakkas järsult kasvama, kui Colorados ja Washingtonis seadustati kanepimüük inimestele, kes on rohkem kui 21 aastat vanad. 1. jaanuaril olid kanepit müüvate poodide uste taga pikad looklevad järjekorrad ning see viitas selgelt heale ärivõimalusele. Võimalused aina paranevad: 20 osariiki (sealhulgas California ja Massachusetts) võimaldavad meditsiinilist kanepit ning nendega võib liituda ka New York.
Kanepitööstusele keskendunud investeerimisfirma ArcView Groupi tegevdirektor Troy Dayton ütles selle kohta: “Iga päev mõistab üha rohkem ja rohkem inimesi, et kanep saab olema legaalne ning seega nad teevad oma panuseid. Küsimus on, millal, kuidas ja kes ning “kes“ otsustatakse suures osas praegu ära.“
ArcView ühendab investoreid otsivaid ettevõtteid inimestega, kes tahavad kanepiärisse raha paigutada. Iga-aastase 3500-dollarilise tasu eest saavad kõhklevad investorid võimaluse osaleda koosolekutel, kus kanepi-ettevõtjad propageerivad oma äri. ArcView sõnul on nende võrgustikus olevate investorite arv suurenenud viimase 20 aastaga 110 isikule.
Üks firmadest, kes on ArcView koosolekutel osalenud, on MassRoots, kes lasi eelmisel aastal välja tasuta mobiilirakenduse, kus kasutajad saavad jagada pilte enda kanepitarvitamisest – “Instagram kanepisuitsetajatele“. Firma kaasasutaja ja tegevdirektor Isaac Dietrich väitis, et ta sai ArcViewi koosolekul kolmelt investorilt 150 000 dollarit. “Me veel uurime, kuidas rakenduselt raha teenida,“ ütles Dietrich, “kui inimesed kasutavad seda üha rohkem ja rohkem ning meie võrgustik suureneb, siis hakkame keskenduma reklaamile.“
Kanepi legaliseerimine on tõstnud ka kanepiga seotud aktsiate hinda. Näiteks on kanepiapteekidele haldusteenust pakkunud GreenGro Technologies aktsiad tõusnud selle aasta esimese kahe nädalaga neljalt sendilt neljakümne kolmele sendile. Augustis väljastas finantstööstuse regulatsiooni amet The Financial Industry Regulatory Authority (FINRA) hoiatuse, öeldes, et investorid peaksid olema ettevaatlikud kanepiga seotud potentsiaalselt petturlike aktsiate müüjate eest, kuid ei nimetanud ühtegi firmat.
Kuigi föderaalseaduse järgi on kanep jätkuvalt illegaalne aine, ütles USA justiitsministeerium augustis, et nad ei hakka vilistama Washingtoni ja Colorado legaliseerimise seadustele, kui osariigid ennetavad kanepi osariigist väljaliikumist, alaealiste kätte sattumist ning muu hulgas ka kanepiuimas autojuhtimisi.
Los Angelese California ülikooli avaliku poliisi professor Mark A.R. Kleiman ei olnud aga kuigi optimistlik. Tema sõnul oleks föderaalne kanepiga seotud äride mahasurumine “vähim minu muredest“ ning et muret tuleks tunda pigem majanduse üle. “Ma lihtsalt ei näe, kuidas on võimalik teenida raha, tootes põllumajanduslikku tarbeeset. Kui sellest saab konkurentsiga turg, siis langevad hinnad tootmiskulude tasemele. Kanepi tootmiskulud on väga väikesed, kui seda toodetakse seaduslikult.“
Jim Willett leiab aga, et kanepiärisse tasub oma raha paigutada. Ta on investeerinud Denveris asuvasse kanepikasvatajasse ja müüjasse, Agrisoft Development Groupi, mis müüb tarkvara, mis võimaldab kanepiäridel täita regulatsioone, et jälgida nende toote liikumist seemnest müügini ning ka Canna Security Americasse, mis paigaldab kanepiäridele turvasüsteeme. “Ma otsin ettevõtteid, kes on juba kehtestatud,“ ütles Willett ning enda kanepikogemuse kohta lisas: “Ma pole kunagi kanepit suitsetanud. Ma pole ristisõdija. Ma teen seda raha nimel.“
Allikad: Business Week, The Guardian
Foto: lamarihuana.com
Toimetas Marlen Laanep
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.