Senaator Rand Paul kaebab Obama ja NSA kohtusse

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. veebruar 2014 kell 14:35



Kentucky osariigi senaator Rand Paul esitas koos Tea Party liikumise juhtidega ametliku kollektiivse hagi, milles kaebas kohtusse president Obama NSA vastuolulise järelevalvetaktika pärast. Paul on NSA järelevalveprogrammi ja Obama valitsuse varjatud sõjalist programmi ennegi kritiseerinud, pidurdades näiteks 2013. aasta alguses drooniprogrammi poliitikat.

 

Ametliku pressiteate järgi plaanib Kentucky senaator ja potentsiaalne 2016. aasta presidendivalimiste kandidaat Rand Paul esitada hagi Obama vastu kõigi Ameerika kodanike nimel; hagi toetab ka Matt Kibbe, Ameerika suurima konservatiivse poliitilise grupi FreedomWorks president. Hagis nimetatakse veel USA Riikliku Luureameti (DNI) direktorit James Clapperit, NSA direktorit Keith Alexanderit ja FBI direktorit James Comeyt.

Paul lubab “ajaloolist” kohtuasja, mille keskmes on NSA telefonide metaandmete kogumise programm. Pauli sõnul rikub NSA programm Ameerika põhiseaduse neljandat, õiguste deklaratsiooni parandust, mis kaitseb kodanikke ebamõistlike läbiotsimiste eest. Pauli algatatud vastavale petitsioonile on alla kirjutanud juba 386 026 inimest.

Paul ootab kohtuasja kiiret jõudmist Riigikohtusse, sest NSA jälgimisprogrammi legaalsus tuleb otsustada avalikult, Riigikohtus, mitte salajases föderaalses apellatsioonikohtus, kus taolisi hagisid viimastel aastatel käsitletud on. Paljud USA kodanikud on nördinud, et nende andmeid kogutakse ilma igasuguste otseste kahtluste või kohtulike volitusteta. Paul ja Kibbe usuvad, et see kohtuasi esindab sadade miljonite telefone omavate inimeste huve; nad on kindlad, et ameeriklased võidavad kohtuasja.

Paul esitas hagi eraisikuna, teda esindab 2013. aastal Virginia kubernerivalimised kaotanud Ken Cuccinelli. Kohtuasjaga soovitakse kohest kohtulikku keelustamist, mis sunniks NSA-d oma jälgimisprogrammi katkestama ja eelneva viie aasta jooksul kogutud andmeid kustutama. Kohtuasi ei puuduta aga NSA välisriikide juhtide või välismaise e-kirjade liikumise jälgimist.

Pauli sõnul ei ole tõendeid, et ainuüksi selle jälgimisprogrammi abil on tabatud või vahistatud kas või ükski terrorist. Luureametnikud peaksid senaatori sõnul telefonide andmete kogumiseks taotlema kohtulikult individuaalseid ordereid. Cuccinelli sõnul võib kohtuasja lahenduseni minna mitmeid aastaid ning ta lisas, et föderaalkohtud on alles hakanud kaaluma seda, et jälgimisprogramm vastaks põhiseadusele.

 

Allikad: CBS News, CNN, Daily News, Politico, The Hill, The Verge

Foto: Scanpix

 

Toimetas Hendrik Mere

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt