31. juuli 2023 kell 18:15
Meditsiini- ja kirurgiadoktor Sylvi Silvennoinen-Kassineni sõnul annaksid Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) ametlikes dokumentides toodud rahvusvahelise tervisekoodeksi muudatused WHO peadirektorile võimu, mida näeb riikides, kus võim on koondunud ühele isikule, presidendile või diktaatorile.
Foorumis MKR korraldatud WHO õhtu pakkus suurepärast kajastust ekspertide sõnavõttudest ja diskussioonist nn pandeemialepingu üle ning ettepanekuid rahvusvahelise tervisekoodeksi muutmiseks. Kõnelejaks oli spetsialist Sylvi Silvennoinen-Kassinen.
MKR artikli järgi oli see sündmus oluline koostöövõimalustele avatud avameelseks aruteluks kõiki puudutaval teemal. Avatud ja mitmekülgset ühiskondlikku arutelu sellel teemal on ka Soomes vähe – või tegelikult pole üldse, ütles ta. Poliitikud, riigiteenistujad ja meedia on vaikinud rahvusvahelise tervisekoodeksi kavandatavate muudatuste sisust ja tegelikest mõjudest.
Video: KansanTube 19.07.23
Pandeemiareeglid ja muudatused rahvusvahelises tervisekoodeksis on õiguslikult siduvad
Sylvi Silvennoinen-Kassinen on end kurssi viinud riikidevaheliste võimupüüdlustega, mida WHO seab eesmärgiks, muutes pandeemiareeglid õiguslikult riikidele siduvateks. Oma kõnes selgitab ta põhjalikult, miks peaks riigid seetõttu WHO-st lahkuma.
Silvennoinen-Kassinen imestab rahvusvahelise tervisekoodeksi kavandatavate muudatuste otseste mõjude üle WHO rollile.
„Muudatustega määrustes antakse tegevjuhile erakorralised volitused. Sellist võimu koondumist ühe isiku kätte on näha religioossetes süsteemides ja riikides, kus võim on koondunud ainuisikuliselt presidendi või diktaatori kätte.
Samuti teeb talle muret terviseseadustiku muudatuste mõju inimväärikusele ja inimõigustele.
Millest Silvennoinen-Kassinen veel räägib
Vaadake ja kuulake kõnet tervikuna ning saate vastuseid järgmistele küsimustele:
Video: YouTube, 13.03.2020
Ja mis kõige tähtsam:
WHO: liikmesriigid jätkavad tööd võimaliku pandeemiakokkuleppega
WHO CA+ juhatuse teksti arutati 17.–21. juulil valitsustevahelise läbirääkimisorgani kuuendal kohtumisel. Selle dokumendi koostas valitsustevahelise läbirääkimisorgani (INB) INB juhatus pärast INB viiendat koosolekut ning see jagati kõigile liikmesriikidele ja avaldati WHO veebisaidil 2023. aasta mais/juunis.
Kuuendal koosolekul sätestas WHO „COVID-19 kui digipandeemia 2020“ kaasautor Precious Matsoso, et meil kõigil on vaja rohkem tööd teha, et jõuda järgmise sammuni, st koostada läbirääkimistetekst. … Me ei jäta ühtegi kivi ümber pööramata, et seda protsessi edasi viia.“
Lisaks toimus 21. juuli pärastlõunal ja 24. juuli hommikul INB ja 2005. aasta rahvusvaheliste tervise-eeskirjade (IHR) muutmise töörühma (WGIHR) esimene ühine plenaaristung.
Samuti arutati INB-le ja WGIHRile ühist huvi pakkuvaid teemasid ning esitasid arvamusi selle kohta, kuidas liikuda edasi kahe vahendi sidususe ja vastastikuse täiendavuse suunas.
INB ja WGIHR bürood koostavad ühiskohtumisel arutelu peamiste tulemuste kokkuvõtte, mis edastatakse kõigile liikmesriikidele.
Lisateave: https://inb.who.int/
Toimetas Revo Jaansoo
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.