Soomlased on endiselt NATO-ga liitumise vastu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. aprill 2014 kell 9:09



Suurem osa soomlastest ja Soome parteidest on endiselt NATO-sse astumise vastu, samas kui välispoliitikavaatlejate meelest oleks kaitseorganisatsiooni liikmelisust Soomele vaja, vahendab ERR.

 

Kuigi viimaste rahva hulgas tehtud arvamusküsitluste põhjal on soomlaste toetus NATO-ga liitumisele kasvanud, kuid ekspertide sõnul jääb kasv arvamusküsitlustes lubatud veamarginaali piiresse, seega kaugeleulatuvaid järeldusi sellest teha ei tasu.

Soome juhtiv alternatiivmeedia portaal Verkkomedia kirjutab, et valitsuse propagandat läbi viiva meedia tellitud uute uuringute ülesanne on inimesi mõjutada NATO-t pooldama. Nimelt on Nykypäivä tellitud gallupi kohaselt soomlaste toetus NATO-sse astumise poolt tõusnud 35% võrra. Kui varem oli liitumise poolt 18% inimestest, siis nüüd on pooldajaid väidetavalt 53%.

Soome peaminister Jyrki Katainen ütles möödunud nädalal, et nii Soome kui ka Rootsi peaksid kaaluma NATO-sse astumist: “Minu isiklik seisukoht on, et Soome peaks kuuluma NATO-sse. See tugevdaks Soome positsiooni. Aga ma olen vähemuses.”

Lisaks praegusele peaministrile on (endiste) poliitikute seas ka teisi NATO-ga liitumise pooldajaid, sh president Martti Ahtisaari (1994-2000). Ta on üks Soome presidentidest, kes käis ka ülemaailmse valitsusvälise mõjuorganisatsiooni Bilderbergi grupi kohtumistel ning nende kohtumiste dokumendid on Soomes siiani salastatud. Ahtisaari kommenteeris möödunud nädalal kohalikule ajakirjandusele, et Soome peaks juba ammu kuuluma kõikidesse suurtesse rahvusvahelistesse organisatsioonidesse, kuhu kuuluvad lääne demokraatlikud riigid, ka NATO-sse. “Minu seisukoht NATO-liikmelisusest ei ole mõjutatud Vene sõjaväelisest ohust, mida ei ole,” sõnas ta.

Enamik Soome parteisid on ligilähedaselt samal seisukohal, kus nad olid juba nõukogude ajal – Soomel pole vaja valida maailmapoliitikas pooli, on parem mitte kuuluda suurtesse kaitseorganisatsioonidesse ning säilitada oma neutraliteet. Seda suhtumist pole muutnud ka olukord Ukrainas.

 

Allikad: Verkkomedia, ERR, Helsingin Sanomat, Telegram, YLE

Foto: verkkomedia.org

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt