Sularaha on vabadus! Šveits kaalub põhiseaduslikke garantiisid sularaha kasutamisele

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. september 2023 kell 13:30



Püüdes vastata Šveitsi libertaarse liikumise nõudmistele, on konsulteerimiseks esitatud seaduseelnõu, mille eesmärk on kehtestada põhiseaduslikud tagatised sularaha kasutamisele riigis. See areng on vastuseks populaarsele algatusele pealkirjaga “Jah vabale ja sõltumatule Šveitsi valuutale müntide ja pangatähtede kujul (sularaha on vabadus), mis pooldab müntide ja pangatähtede pideva kättesaadavuse tagamist, nõudes samal ajal nende võimalikku asendamist. Šveitsi frangi asendamine mõne muu valuutaga pannakse rahva ja kantonite poolt hääletusele.

 

Liidunõukogu lükkas selle algatuse esialgu tagasi, viidates teksti ebatäpsele sõnastusele, aga valitsus tunnistab rahvusvaluuta olulist rolli majanduses ja ühiskonnas laiemalt.

Et veelgi rõhutada sularaha säilitamise tähtsust, kaalub valitsus vastava sätte lisamist põhiseadusesse. Praegu on sularaha tarnimine ja Šveitsi frangi kasutamine rahvusvaluutana tagatud riigipanga föderaalseadusega ning föderaalseadusega valuuta ja maksevahendite kohta.

Föderaalnõukogu alternatiivse ettepaneku eesmärk on inkorporeerida olemasolevad õigussätted otse põhiseadusesse. Nendel sätetel on juba väljakujunenud tõlgendused ja praktikad, mistõttu need on sobivaks aluseks ka uuele põhiseaduse sättele. Sellise lähenemisviisi eesmärk on lahendada algatuse tõstatatud probleemid, kehtestades selged ja täpsed õigusnormid.

 

Šveitsi Vabadusliikumise teine algatus soovib kaitsta sularahakasutajaid 

Sidusrühmadel ja avalikkusel on võimalus anda seaduseelnõu kohta tagasisidet kuni 30. novembrini, aidates kaasa käimasolevale diskursusele sularaha rollist Šveitsi majandusmaastikul.

Paralleelselt eelnimetatud algatusega on Šveitsi Vabadusliikumine algatanud teise algatuse, mille eesmärk on tagada, et üksikisikutel oleks võimalus kasutada avalikes teenustes maksmiseks münte või pangatähti, eriti sellistes valdkondades nagu ühistransport ja jaemüügiettevõtted.

Mõlemad algatused tulenevad ühiskonna suurenevast digitaliseerumisest, mis võib potentsiaalselt piirata juurdepääsu teenustele ja laiemalt ühiskonnaelus osalemist neile, kellel pole krediitkaarte või digitaalseid makseplatvorme.

 

Rahapoliitika ja sularaha levimus

Kuigi valitsus ja Šveitsi keskpank (SNB) jälgivad rahapoliitikat, puuduvad ametlikud plaanid Šveitsis sularaha kasutamise järkjärguliseks lõpetamiseks. Swiss Payment Monitori värsked andmed rõhutavad tegelikult sularaha kui maksevahendi püsivat populaarsust riigis. Vaatamata suundumusele digitaalsete tehingute poole jääb sularaha paljude jaoks domineerivaks valikuks, moodustades ligikaudu 29% igapäevastest maksetest.

Kuna Šveits liigub õrna tasakaalu poole moderniseerimise ja väljakujunenud tavade säilitamise vahel, peegeldab käimasolev sularahakasutust käsitlev dialoog laiemaid arutelusid valuuta ja majandussüsteemide areneva olemuse üle.

 

Allikad: bnn.network, thelocal.ch, bloomberg.com, swissinfo.ch

 

Tõlkis Hando Tõnumaa



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt