Suur kergendus: Merkeli telefoni enam pealt ei kuulata

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

28. oktoober 2013 kell 10:15



USA administratsioon lõpetas Saksa kantsleri Angela Merkeli ja teiste riigijuhtide pealtkuulamise, kui oli riikliku julgeolekuagentuuri (NSA) jälgimisprogrammist teada saanud, kirjutas Ühendriikide ajaleht Wall Street Journal esmaspäeval. President Barack Obama sai programmist teada selle aasta keskpaigas tellitud siseauditist, osundas leht anonüümseid Ühendriikide ametnikke.

 

Aruande kohaselt oli NSA pealt kuulanud umbes 35 riigijuhi telefonikõnesid. Valge Maja lõpetas mitme riigijuhi, sealhulgas Merkeli jälgimise, kirjutas Wall Street Journal. Osa programmide lõpetamise tähtaeg pole veel kätte jõudnud.

Saksa meedia kohaselt teadis president Obama aga juba 2010. aastast saadik Merkeli mobiiltelefoni pealtkuulamisest. USA ametnike sõnul on aga NSA jälgimisprogramme nii palju, et pole otstarbekas presidenti neist kõigiga kursis hoida.

Obama “kinnitas üldisemad luureandmete kogumise prioriteedid”, kuid kindlad sihtmärgid valiti välja madalamal tasemel, kirjutas Wall Street Journal. “Need otsused tehti NSA-s,” ütles üks allikas. “President ei allkirjasta sedalaadi asju.”

Pealtkuulamisprogrammi lõpetamine on keeruline, sest selline riigijuht nagu Merkel võib olla ühenduses sihtmärgiga, keda USA jälgib, ütlesid ametnikud ajalehele.

Ajaleht Bild am Sonntag vahendas USA luureallikaid, kelle sõnul olevat riikliku julgeolekuagentuuri (NSA) direktor Keith Alexander rääkinud 2010. aastal Obamale operatsioonist Merkeli pealtkuulamiseks. “Obama ei peatanud operatsiooni, vaid lasi sel jätkuda,” tsiteeris leht NSA kõrget ametnikku.

Nädalakiri Spiegel kirjutas esmaspäevast numbrit tutvustades, et lekitatud NSA materjalide põhjal ilmus Merkeli telefoninumber pealtkuulatavate hulka juba 2002. aastal ja oli nimekirjas ka siis, kui Obama juunis Berliini külastas.

Luuretüli on ajendanud Euroopa liidreid nõudma Washingtonilt uut kokkulepet luureandmete kogumise kohta, mis võimaldaks liitlassuhted säilitada, kuid ei kahjustaks võitlust terrorismiga.

 

Ameeriklased imestavad Euroopa reaktsiooni üle

Mitmed Ühendriikide juhtivad poliitikud avaldasid pühapäeval imestust ameeriklaste ja eurooplaste pahameele üle seoses luure- ja andmekogumisskandaaliga, sest nende sõnul turvab see kõikide liitlaste julgeolekut.

USA esindajatekoja luurekomitee esimees Mike Rogers süüdistas meediaväljaandeid väära kuvandi ja sõnumi edastamises. “Palju suurem uudis oleks see, kui USA ei üritaks koguda informatsiooni, mis kaitseb riigi huvisid kodu- ja välismaal,” ütles Rogers. “Vot see oleks uudis, mille peale tuleks tõsiselt pahandada,” tõdes Rogers telekanalile CNN.

Endine asepresident Dick Cheney märkis telekanalile ABC, et pole midagi uut ka oma liitlaste kohta andmete kogumises ja seda teevad kõik riigid.

Esindajatekoja sisejulgeolekukomitee endine esimees Peter King ütles otse, et president Barack Obama peaks lõpetama vabandamise USA riikliku julgeolekuagentuuri (NSA) tegevuse pärast, sest seal tehakse vaid oma tööd.

“Tõde on see, et NSA on päästnud tuhandeid inimelusid. Ja seda mitte ainult Ühendriikides, vaid ka Prantsusmaal, Saksamaal ja mujal Euroopas,” rõhutas King telekanalile NBC antud intervjuus.

Ühendriikide pealinnas Washingtonis avaldasid laupäeval sajad inimesed meelt NSA luuretegevuse vastu. Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia ja teised USA traditsioonilised liitlased on samuti väljendanud pahameelt luuramise üle, mille paljastas endine Ühendriikide luureanalüütik Edward Snowden.

Reedel ütlesid nii Saksamaa kui ka Prantsusmaa, et soovivad enne selle aasta lõppu USA allkirja mitte-spioneerimise kokkuleppele.

 

 

Allikad: BNS, BBC

Foto: computing.co.uk

 

Toimetas Maarja Aljas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt