Suurbritannia siseminister: Uus jälitusseadus tuleb kiiresti vastu võtta

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

29. mai 2013 kell 12:04



 

Suurbritannia siseminister Theresa May kordas eile teiste ministrite seisukohta, et valitsuse volitusi jälitustöös peaks oluliselt laiendama pärast eelmisel nädalal Londonis toimunud mõrva. Hoolimata asjaolust, et kahtlusalused olid MI5 üksusele juba kaheksa aastat teada ja ühele neist oli pakutud ka informaatori rolli, leiab siseminister, et on hädavajalik, et turvateenistustel oleks suurem ligipääs iga inimese infole.

 

May ütles BBC reporterile, et ta plaanib taas üles võtta suhtluskanalite andmete seaduse teema, mis jäeti hiljuti käsitlusest kõrvale kartuses, et see rikub inimeste privaatsust. “Mul on alati olnud väga selge seisukoht selles osas, et ligipääs suhtluskanalite andmetele on õiguskaitseorganitele ja luureagentuuridele hädavajalik,” ütles ta.

Samuti leiab ta, et lävi, millest edasi võib mõtete avaldamist lugeda viha õhutamiseks, on liiga kõrge. “Peame tegelema küsimusega, et võib-olla on vajalik hakata välja andma keeluordereid organisatsioonide osas, mis ei austa reegleid. Peame vaatama nii väljaspool valitsust olevaid organisatsioone kui ka valitsust ennast – seda, kas meil on paigas õiged reeglid ja protsessid seoses selle infoga, mis inimeste kodudesse jõuab,” ütles May BBC-le.

 

Valitsust oli väidetava mõrvari osas juba varem hoiatatud

Väidetava tapja Michael Adebolajo esinemisi oli teadaolevalt salvestatud mitmel ekstremistide protestil ja ta oli deporteeritud Suurbritanniasse peale seda, kui ta oli Mombasas seisnud kohtu ees seoses terrorismi süüdistustega. Keenia terrorismivastane politsei on süüdistanud Suurbritannia valitsust oma hoiatuste ignoreerimises.

Hoolimata ilmselgest läbikukkumisest luuretöös leiavad ministrid, et viga on hoopis selles, et luureagentuuridel ei ole piisavat ligipääsu potentsiaalsete ekstremistide suhtluskanalite infole. Kasutades ära oma töös tehtud vigu, püütakse suruda läbi seadusandlust, mis võimaldaks politseil ja luureagentuuridel tõhusalt monitoorida igaühe suhtluskanaleid tervel maal.

“Nuhkimisõigus“, mis oleks andnud loa andmebaasiks, mis salvestab igaühe interneti- ja telefonikasutuse, blokeeriti eelmisel kuul asepeaministri poolt kartuses, et see vähendab oluliselt isiklikku privaatsust. Kuid konservatiivid jätsid lahti võimaluse selle seadusandluse taas käsitlusele võtmiseks. Endine terrorismivastase osakonna juht Peter Clarke rääkis Sky Newsile, et uus jälitamisseadus peaks vastu võetama nii kiiresti kui võimalik. “Luurele ja politseile peaks antama võimalus uue tehnoloogiaga kaasas käia, see ongi kogu selle seaduse sisu,” leidis Clarke.

Suurbritannia kodanike privaatsuse eest võitlejad on ministri ettepanekutele vastanud salvava rünnakuga. “On tähelepanu vääriv, et poliitikud kiirustavad seadusandlusega, mis võimaldaks monitoorida tervet maad, kuigi kogu senine info näitab, et suhtluskanalite info seadus ei oleks eelmise nädala kohutavat õnnetust ennetada saanud,” ütles Emma Carr organisatsioonist UK’s Big Brother Watch. Carr leiab, et olulisel määral laiendatud jälitustöö pigem pidurdaks kui toetaks terrorismivastast tegevust, kuna see juhiks ressursse kõrvale fokuseeritud jälitustööst ajal, kui vastavatel ametiasutustel on juba probleeme kättesaadava infoga toimetulemisel.

 

Allikad: Infowars, Daily Mail

Loe lisaks: Telegraph (MI5 endine juht räägib, kuidas kõik peaks oma naabrite järgi luurama)

Foto: Sodahead

 

Toimetas Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt