Suurbritannia valitsus plaanib keelata Iisraeli boikoteerimise

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. veebruar 2016 kell 8:37



Suured muutused algavad individuaalsetest otsustest ning tänu internetiajastule on inimestel üha kergem toetada oma vaateid n-ö hääletades oma rahakotiga, näiteks soetades vaid eetiliselt valmistatud tooteid. Nüüd on aga Suurbritannia valitsus otsustanud hakata piirama inimeste õigust valida, keda nad äriliselt toetavad, plaanides keelustada Iisraeli illegaalsete asunduste boikoteerimist. Palestiinlaste toetajate sõnul on tegu rünnakuga demokraatiale ning antud otsus ilmestab selgelt, kuidas valitsusele on tähtsam kindlustada ärihuvisid kui mõista hukka inimõiguste rikkumisi.

 

Suurbritannia valitsus plaanib keelata suures osas avalikult rahastatud asutustel nagu linna nõukogudel ning mõnedel üliõpilasliitudel boikoteerida kindlaid ebaeetilisi ärisid, sealhulgas neid, mis tegutsevad Iisraeli ebaseaduslikes asundustes okupeeritud Läänekaldal. Meetme osana ei lubata kõigil avalikult rahastatud asutustel keelduda toodetest või teenustest, mida pakuvad firmad, mis on seotud Iisraeli relva- või naftakaubanduse, tubakatoodete või okupeeritud Läänekalda (vaid juutidele mõeldud) asundustega. Ministrite sõnul ootavad boikotti jätkavaid avalikke asutusi “tõsised karistused”. Keelu peaks sel nädalal ametlikult välja kuulutama peaministri kantselei minister Matt Hanock oma Iisraeli külastuse ajal.

Peaminister David Cameroni esindaja õigustas keeldu väitega, et boikotid õõnestavad kogukonna häid suhteid, mürgitavad ja polariseerivad debatti, nõrgestavad integreerumist ning toidavad anti-semitismi. Lisaks väljendati muret, et boikotid võivad tekitada tagasisamme integratsioonis, takistada Suurbritannia eksporti ning kahjustada rahvusvahelisi suhteid.

Antud samm töötab aga otseselt vastu eelmisel aastal Euroopa Liidu algatatud nõudele, millega sooviti võimaldada tarbijatel paremini teada, kas Iisraelist pärit toode on tehtud antud riigis või okupeeritud aladel ning seega aidata neil saata oma tarbimisharjumusega sõnum oma seisukoha suhtes. Nimelt otsustas EL eelmisel novembril, et kindlatel Iisraeli toodetel peab olema eraldi kleepsuga välja toodud toote päritolu, kuid antud meetmest pole kasu, kui inimestel keelatakse nende vältimine.

 

Inimõiguslased mõistavad keelu hukka

Brightoni ja Hove’i Palestiina solidaarsuskampaania liikme Beni sõnul on konservatiivse valitsuse uus plaan piirata inimeste võimet langetada otsuseid oma investeeringute ja hangete üle eetilistel kaalutlustel otsene rünnak kohalikule demokraatiale. Ta lisas, et antud organisatsioon võitleb inimõiguste eest ning seega jätkab palestiinlaste nimel Iisraeli boikoteerimist. Ka globaalse Iisraeli-vastase Boycott, Divestment and Sanctions Movement (BDS liikumise) Suurbritannia haru mõistis eelseisva keelu hukka, nentides, et see on samasugune nagu Margaret Thatcheri “vankumatu toetus Lõuna-Aafrika apartheidile” 1980ndatel. BDS-i esindaja ütles, et Suurbritannia ministrid eelistavad selle asemel, et võtta Iisraeli vastutusele selle jätkuvate inimõiguste rikkumiste eest, rünnata hoopis kohalikku demokraatiat, et varjata Iisraeli igasuguse kriitika eest. Ta lisas, et BDS liikumine on Suurbritannias suurt toetust kogunud just seetõttu, et riigi valitsus ei suuda adekvaatselt tegutseda vastusena Iisraeli sõjakuritegudele.

Palestiina solidaarsuskampaania juht Hugh Lanning mõistis valitsuse plaani hukka, sõnades, et Suurbritannia valitsusele ei ole piisanud tegevusetusest, kui Iisrael on pommitanud ja tapnud tuhandeid Palestiina tsiviilisikuid, varastanud nende maa ja kodud ning nüüd püütakse lisaks sellele kehtestada oma tegevusetust ka teistele ametlikele asutustele. Ta leiab, et see näitab selgelt, kuidas valitsus suhtub rahvusvahelistesse seadustesse ja inimõigustesse – kuigi valitsus on tunnistanud, et Iisraeli okupatsioon ning palestiinlastele õiguste keelamine on vale ja ebaseaduslik, nad kaitsevad jätkuvalt Iisraeli enda tegude tagajärgede eest, kindlustades oma ärihuve.

 

Ühed suurimad Iisraeli boikoteerimise aktivistid on tudengid

Riikliku tudengite liidu juhtiva nõukogu liige Sai Englert ütles Al Jazeerale, et valitsuse plaanitav samm näitab, et käes on aeg, kus sihtmärgiks võetakse Palestiina-alane aktivism. Ilmselt on tegu reaktsiooniga Palestiina toetajate mitmetele hiljutistele võitudele. Näiteks võttis juba 2014. aasta lõpus Leicesteri linnanõukogu (esimese valitud asutusena) vastu resolutsiooni, mis kehtestas täieliku boikoti Iisraeli asundustes tehtud toodetele. Samal ajal edastas Šoti valitsus kõigile Šoti nõukogudele hangete teatise, kus nad laitsid tugevalt maha kaubanduse ja investeeringud, mis on tehtud ebaseaduslike asundustega. Sellest hetkest alates on neli Šoti nõukogu kehtestanud ametliku boikoti Iisraeli toodetele.

Eelmisel juunil hääletas riiklik tudengite liit Iisraeli boikoteerimise poolt ning neile eelnesid mitmed kohalikud ülikoolide üliõpilasnõukogud. 2015 aasta veebruaris võttis Londoni Idamaade ja Aafrika Õpingute (SOAS) kool referendumil 73% häältega vastu resolutsiooni, mis kutsus üles boikoteerima Iisraeli akadeemilisi asutusi ning õppejõude. Sellele järgneval kuul hääletas Sussexi ülikool, et nad pooldavad oma üliõpilasnõukogu nende BDS-i kampaania toetamisel.

Iisraeli boikoteerimist toetavad ka erinevad ameteid esindavad ühingud: lisaks tosinale eraldiseisvale ametiühingule on oma poolthoidvat seisukohta väljendanud ka riiklik ametiühingute kongress. SOAS-i doktorandi Englerti sõnul on nüüdne valitsuse plaan vaid osa valitsuse suuremast kampaaniast, millega vaigistatakse inimesi, kes seisavad sotsiaalse õigluse küsimuste ning inimõiguste eest kogu maailmas.

 

Allikad: The Independent, Al Jazeera

Foto: newsweek.com

 

Toimetas Annika Urvela

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt