Süüria keemiarünnak – fakt või hästiteeseldud etüüd?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

8. mai 2018 kell 12:52



Süüriast tulevad uudised on harva seotud millegi positiivsega. Enamasti oleme harjunud sealt tulevaid uudiseid seostama konflikti sattunud riikide ja organisatsioonide tegevusest põhjustatud traagikaga, milles suurimad kannatajad on tsiviilisikud. Võikad kaadrid kummituslinnadest, varemetes majadest, veristest ja tolmustest inimestest pressivad sügavale meediatarbija närvikohale, nagu tegi ka viimane uudis väidetavast keemiarünnakust. Meile serveeritud versiooni vastu võtavad sõna mitmed tunnistajad, kelle väidete kohaselt pole tegelikkusel midagi pistmist ametliku versiooniga.

 

7. aprillil levis kulutulena maailmas uudis Süürias toimunud keemiarünnakust, milles kaotas elu üle 40 inimese, kelle seas ka hulk lapsi. Süüria pealinnast Damaskusest ligi 10 km eemal asuvas linnas kannatasid väidetavalt kümned inimesed keemiarünnaku tagajärgi ning rahva seas levisid õõva tekitavad kaadrid surnud või lämbuvatest inimestest, keda meeleheitlikult küll elustati, küll kallati ja pesti veega üle lootuses nõnda kemikaalid eemaldada.

Ametliku versiooni kohaselt oli tegemist Süüria valitusvägede korraldatud rünnakuga, mille peale Ameerika Ühendriikide president Donalt Trump ootuspäraselt järsult ja tsensuurimatult reageeris. Ta tegi Twitterisse postituse, kus nimetas Süüria presidenti elajaks ning süüdistas teda humanitaarkatastroofi põhjustamises. Süüd jätkus tema väljaütlemises ka Venemaale, kelle ta Süüria aitamise eest sama deemonlikku staatusesse tõstis:  “Many dead, including women and children, in mindless CHEMICAL attack in Syria. Area of atrocity is in lockdown and encircled by Syrian Army, making it completely inaccessible to outside world. President Putin, Russia and Iran are responsible for backing Animal Assad. Big price…” (“Paljud inimesed, nende seas ka naised ja lapsed, surid arulagedas Süürias toimunud keemiarünnakus. Jõleduse piirkond on suletud ja Süüria Armee poolt sisse piiratud, mis muudab selle muu maailma jaoks täielikult ligipääsmatuks. President Putin, Venemaa ja Iraan on vastutavad elaja Assadi toetamise eest. Krõbe hind..”). Nädal aega hiljem saatis Washington koos oma liitlastega ilma OPCW (Organization for the Prohibition of the Chemical Weapons ehk Keemiarelvade Keelustamise Organisatsioon) uurimise ja täpsustavate asjaoludeta Süüria poole teele massiivse kättemaksurakettide parve.

 

Puuduvad kindlad tõendid süüdlaste kohta

Järjest enam on peavoolumeediasse lekkimas kahtlused selle kohta, kas versioon keemiarünnaku toimumisest on täielikult vettpidav. Järgides uskumust cui prodest scelus, is fecit (ründas see, kes kasu sai), langeb paljude arvates kahtlus pigem Valgetele Kiivritele (Süüria kodusõjas tegutsevad vabatahtlikest tsiviilelanikest koosnevad kiirreageerimisüksused) ja Süüria- Ameerika Meditsiiniühingule, mitte Süüria valitsusele. Levinud arvamuse põhjal ei olnud Süüria valitsusel ainsatki tõelist motiivi ega kasu keemiarünnaku korraldamiseks. Vastupidist ei saa väita aga mainitud kahe organisatsiooni kohta.

Ühe lihtsa selgituse kohaselt ongi Assad lihtsalt “elajas”, kes tellis rünnaku, südames lihtlabane soov rahvast terroriseerida. Lisaks sellele, et niisuguse väite kohta pole ühtki kindlat tõendit, on see ka küllalt niru järeldus sel lihtsal põhjusel, et rahvast annab ka palju edukamalt terroriseerida. Kui see olnuks Süüria valitsuse eesmärk, ei oleks nad ilmselt kasutanud keemiarelva, vaid valinud midagi efektiivsemat ja niisugust, mis “ei ületa punast joont”. Sellegipoolest leidis USA koos Suurbritannia ning Prantsusmaaga, et neil on piisavalt tõendeid rünnaku toimumise kohta ja andsid 14.aprillil vastulöögi. USA süüdistas koos liitlastega Süüria presidenti Bashar Assadi ebainimliku keemiarünnaku korraldamises, seejuures esitamata ühtegi kindlat tõendit, mis seda väidet kinnitaks. Muideks rünnakud toimusid mõned tunnid enne kui OPCW fakte koguv tiim jõudis Doumasse, et kontrollida ja koguda tõendeid keemiarelva kasutamise kohta.

Endine Briti Kuningliku Mereväe ülemjuhataja, admiral Sir Alan West avaldab BBC eetris tõsist kahtlust Süüria valitsuse vastu esitatud süüdistuste suhtes, et too pani 7. aprillil Douma linnas toime keemiarelvarünnaku, selgitades, et vastavasisulised väited on strateegiliselt mõistusevastased ja ka usutavate tõenditega tõestamata. Samuti paljastas ta, et kui ta oli Bosnia pommitamise ajal Briti luureülem, avaldati talle tõsist poliitilist survet rääkida pommitamise tulemuste kohta mitmesuguseid asju, mis ei vastanud tõele.

The Washington Times kirjutab: “Ohvrite tunnistustest võib järeldada, et need olid hoopis mässulised, mitte Süüria valitsus, kes revolutsioonist räsitud rahva peal võis närvigaasi sariini kasutada. Nii väitis ÜRO seeniordiplomaat juba aastal 2013.” Süüria sõjakuritegude ÜRO uurimiskomisjoni liige, veteranprokurör Carla del Ponte sõnul on olemas tõsised ja konkreetsed kahtlused, kuid hetkel puuduvad veel kindlad tõendid selle kohta, et närvigaasi kasutasid mässulised, kes üritavad Bashar al-Assaadi võimult kukutada. BBC vahendas, et Ponte sõnul ei ole paneel veel näinud tõendeid selle kohta, et Süüria valitsuse väed oleksid keemiarelvi kasutanud, kuid millegi kindlaks väitmiseks oleks vaja rohkem uurimist.

FSA (Free Syran Army ehk Vaba Süüria Armee) pressiesindaja Louay Almokdad eitas kahtlusi, mille kohaselt on mässulised keemiarelva kasutasid. Ta rääkis CNN’ile, et neil ei ole niisuguse relva kasutamiseks vastavaid mehhanisme. Selleks oleks tema kinnitusel vaja rakette, mis kannaksid laiali keemilist lõhkekeha, kuid FSA’l niisuguseid vahendeid pole. “Veelgi olulisem on see, et meil pole tahtmist omada keemiarelvasid, kuna me näeme oma lahingut režiimiga kui võitlust vaba riigi eest. Me tahame ehitada üles vaba demokraatliku riigi, mis tunnistaks ja alluks kõigile rahvusvahelistele normidele ja lepingutele. Keemia- ja biorelvad on nii seaduslikult kui rahvusvaheliselt keelatud.”

 

Valged Kiivrid – isetud heategijad või lambanahas hundid?

Endine ÜRO relvainspektorite direktor liitus arvamusega, et Süüria valitsus ei ole keemiarünnaku eest vastutav ning väidab, et rünnak oli pelgalt katsetus Bashar Al-Assad võimult likvideerida. Venemaa president Vladimir Putin on mitmete teistega rünnaku tituleerinud võltsiks ning nimetanud seda USA ajendiks illegaalselt riiki tungida. Kogu operatsiooni korraldamine lükatakse hoopis Valgete Kiivrite kraesse, keda on ka varem kahtlustatud ja süüdistatud videote ning tõendite lavastamises.

Organisatsioon nimega “Rootsi Arstid inimõiguste päästeks” ehk Swedish Doctors for Human Rights (SWEDHR) avaldas ka 2015. aastal Aleppos ja Sarminis toimunud väidetavate keemiarünnakute videote reaalsuse kohta kahtlust. SWEDHR spetsialistid pöörasid tähelepanu sellele, et ühel salvestisel on näha, kuidas “päästja” süstib last südamesse, kuid ei vajuta süstla kolvile ja lapsele tegelikult midagi ei süstitudki. Eksperdid leiavad, et väike patsient, isegi kui ta ei olnud salvestuse tegemise ajal juba surnud, “võis surra süstimise protseduuri tõttu”.

Sputnik kirjutas, et SWEDHR asutaja professor Marcello Ferrada de Noli teatas telekanali RT eetris, et Valgete Kiivrite esitatud tõendid keemiarünnakute kohta on kahtlased ja organisatsiooni vabatahtlikke on varem paljastatud tõendite fabritseerimises. “Ma ei oska kommenteerida seda (2017. aastal Idlibis toimunud) sündmust, kuna pole tõendeid, mille põhjal seda teha. On vaid USA ametlike isikute, sealhulgas Pentagoni esindajate teated. Lisaks on tunnistajate ütlused, mis pärinevad organisatsiooni Valged Kiivrid esindajatelt ja mille usaldusväärsuses on suuri kahtlusi. Kui keemiarünnaku kohta on tõendeid, oleks neid tulnud avalikkusele demonstreerida, kusjuures veel enne president Trumpi poolt rahvusvahelise õigusega vastuolus oleva käsu andmist,” teatas Marcello Ferrada de Noli.

 

Tunnistajad eitavad keemiarünnaku toimumist

Väidetava Douma keemiarünnaku tunnistaja, 11-aastane Hassan Diab rääkis koos haigla personaliga The Hague’i reporteritele, et Valgete Kiivrite video, mida USA kasutas rünnaku ettekäändena, oli lavastatud. “Me olime keldris ja kuulsime inimesi karjumas, et me peame minema haiglasse. Läksime tunnelist läbi. Haiglas hakati mu peale külma vett valama,” rääkis poiss OPCW pressikonverentsil. Hassan oli üks “ohvritest”, keda me võisime näha Valgete Kiivrite 7. aprillil avaldatud videos. Poiss ja tema perekond rääkisid hiljem meediale, et nad kihutati sündmuspaika väidetega, et on toimunud keemiarünnak. Nende peale hakati kallama külma vett ning filmiti samal ajal hirmunud lapsi. “Seal oli meile tundmatuid inimesi, kes filmisid kiirabi tegevust. Nad filmisid kaost, mis sees valitses, ning inimesi, keda veega üle kallati. Vahendid, millest neid veega pritsiti, kasutati tegelikult põranda pesuks,” rääkis Ashmad Kashoi, kiirabiüksuse administraator. “See kõik kestis ligi tund aega. Me osutasime neile abi ning saatsime koju. Mitte keegi ei surnud. Mitte keegi ei kannatanud keemilise aine mõju all.”

Halil al-Jaish, mees, kes hoolitses ja aitas inimesi sel päeval Doumas teadvusele, ütles pressikonverentsil, et mõnedel patsientidel olid tõepoolest hingamisraskused, kuid sümptomid olid põhjustatud raskest tolmust, mis paiskus õhku rünnakute tagajärjel, ning mitte kellelgi ei olnud märke keemilisest mürgitusest. Haiglasse jõudsid inimesed, kes olid saanud tolmust ja suitsust tervisekahjustusi ning selle tagajärjel lämbusid, nagu ütles kiirabis töötanud parameedik Muwaffak Nasrim. Videos nähtud paanika oli tingitud põhiliselt sellest, et inimesed karjusid ja olid paanikas keemiarünnaku kohta levivatest kuuldustest. Patsientidel see-eest ei olnud mingeid sümptomeid, mis viitaksid keemiarünnakule. Ka Ahmad Saur, Süüria Punase Risti parameedik ütles, et osakond, kus tema töötas, ei näinud ühtegi patsienti, kellel oleks olnud keemiarünnakus kannatada saanud inimestele vastavaid sümptomeid. Kõik patsiendid vajasid harilikku meditsiiniabi või abi vigastustega. Saur sõnas ajakirjanikele, et ta tuli The Hague-ile rääkima iseseisvalt, mitte Punase Risti esindajana, ning ta annab oma tunnistuse vabatahtlikult ning ilma igasuguse surveta.

 

Saksa korrespondent rõhutab, et tegemist oli lavastusega

Seda, et Douma keemiarünnaku puhul oli tegemist lavastusega, väidab avalikult ka German TV (Saksa TV) Damascusesse reisinud korrespondent. “Inimesed ütlesid meile väga veenval viisil, et kogu see asi oli lavastatud,” sõnas German ZDF reporter Uli Gack otseülekandes Saksa hommikusaates. Gack reisis Süüriasse ning külastas ühte põgenikelaagrit Damascuse lähedal, kus oli “ligi 20,000 inimest Ida-Ghoutast ja enamjaolt Doumast”. Koht, kus väidetavalt 7.aprilli keemiarünnak aset leidis, oli tegelikkuses “käsujaam” kohalikele Islamistide grupile, nagu väitis kohapeal käinud ning kohalike tunnistajatega suhelnud reporter. Tema sõnul väitsid kohalikud, et sõjaväelased tõid kloori sisaldavad kanistrid sinna piirkonda ja “ootasid kuni Süüria Õhuvägi teatud paika pommitab, sest see oligi nende eriline huvi.”

Rünnaku ajal kanistrid plahvatasid. Kohalikud rääkisid Gackile, et see ei ole esimene taoline provokatsioon Doumas, mille sõjaväelased ise korraldasid. Teiste tunnistajate sõnul tegid sõjaväelased ise võimalikuks selle, et inimesed puutusid kokku kemikaalidega, nimetades ise aktsiooni samal ajal “treeninguks”. Seda kõike filmiti ning esitati hiljem maailmale “tõenditena” väidetava keemiarünnaku toimumise kohta. Reporter sõnas, et ta ei saa inimeste väiteid kinnitada ega ümber lükata, kuid rõhutas, et need on usutavad ning vajavad tähelepanu. Enne seda väitsid Venemaa sõjaväelased, et nad leidsid Douma keskosas labori, mida haldasid sõjaväelased ning mis oli võimeline keemiarelvi tootma. Täpsemalt leidsid nad klooriga täidetud silindri, mis oli sarnane sellega, mida demonstreeriti ühes Douma keemiarünnakut kajastavas videos ning kinnitati, et tegemist on “helikopterist alla visatud keemiapommiga.”

Venemaa nimetas nädal aega peale Douma intsidenti toimunud USA poolt toime pandud rünnakud rahvusvaheliste suhete mõistes “huligaanseks” ning “iseseisva riigi vastaseks agressiooniks”. Samal ajal läks Lääne meedia kaasa massiivse kampaaniaga, mis süüdistas Moskvat ja Damaskust selles, et nad “blokivad” OPCW uurijaid sündmuspaigale pääsemast. Gack seevastu õõnestas oluliselt selle väite raskust öeldes, et OPCW tiimi töö hilinemine võis tõepoolest olla seotud turvalisuse küsimustega. Saksa reporter sai viivitamatult oma väidetega külge “propaganda” sildi, mille kleepisid talle külge Saksamaa ajakirjanikud, kes nimetasid teda Assadi pooldajaks ning süüdistasid teda Assadi nimel Saksa televisioonis propaganda läbiviimist.

Kokkuvõttes võime öelda, et pole ühtegi sõltumatut kinnitust (kuigi nii USA, Suurbritannia kui Prantsusmaa väidavad vastupidist) selle kohta, et rünnak üleüldse toimus, veel vähem selle kohta, et selle taga oli Süüria valitsus.

 

Allikad: BBC, BBC2, Your News Wire, YNW2, The Indicter Channel, Sputnik, RT, RT2German ZDF

Foto: yournewswire.com

 

Toimetas Sander Soomaa

 

PS. Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!

Unlimited MTÜ
EE497700771002818684

BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr

DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV

BITCOIN CASH (BCH)
qp0gdarh8xtte8fygj2ehrud7h4gsugzeqlmamcx3s

ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt