8. jaanuar 2014 kell 19:30
USA suurim pank JP Morgan Chase peab maksma ligi 2 miljardit dollarit USA võimudele, et vältida kohuprotsessi suurpettur Bernard Madoffi petuskeemi asitõendite eiramise eest. Pank soovib, et keskvõim lõpetaks uurimise, mille järgi pank ignoreeris märguandeid, et Madoff tegeles pettusega, vahendas The Guardian.
Otsusesse oli kaasatud kokkulepe, mille kohaselt pank peab tunnistama oma eksimusi, kuid mis võimaldab vältida kriminaalsüüdistusi, kui pank viib kahe aasta sees läbi määratud reformid. Ühtegi konkreetset töötajat pettusele kaasaaitamises ei süüdistatud.
Panga vastu esitati süüdistus Madoffi pettusega seoses pangasaladuste seaduse (BSA) rikkumises. Selle seaduse järgi peavad pangad teatama kahtlasest tegevusest, kui nad “tuvastavad kindlaid või kahtlustatavaid seadusrikkumisi või kahtlasi ülekandeid“. Selle rikkumise eest nõustus JPMorgan maksma 1,25 miljardit eurot. See karistus ootab kohtu heakskiitu ning on “suurim justiitsministeeriumi karistus BSA rikkumise eest“.
Madoffil lubati edasi tegutseda vaatamata kahtlustustele
New Yorgi advokaat Preet Bharara ütles, et JPMorgan oli Madoffi kahtlustanud juba 1998. aastal, kuid jätkas temaga ärisuhete hoidmist. Üks fondijuhtidest hoiatas panka juba 1998. aasta detsembris selle eest, et Madoffi tulu on “tõenäoliselt liiga hea, et olla tõsi”. Bharara ütles New Yorgis peetud pressikonverentsil, et JPMorgan põrus institutsioonina haledalt. Tema sõnul tegid vigu ka paljud inimesed väljaspool panka, kuid pank lubas Madoffil tegutseda aastaid vaatamata kahtlustele tema tegevuse kohta.
“Pank pani pildi kokku, kui asi puudutas nende endi kasumit, kuid polnud nii usin, kui asi puudutas nende seaduslikke kohustusi,“ ütles Bharara. Tema sõnul oli pangal rohkelt põhjusi suhtuda Madoffisse kahtlusega. Madoffi raha hulk ja kasutus oleks tema sõnul pidanud panka hoiatama. Kontolt liikus 1998. ja 2008. aastate vahel umbes 150 miljardit dollarit, aga mitte dollaritki ei kasutatud turvaseadmete ostmiseks, mis oli ametlikult Madoffi tuluallikas, ütles Bharara.
2007. aastal oldi pangas juba suuresti mures, et Madoff kasutab Ponzi skeemi, mille kohaselt koguti raha uutelt investoritelt ja maksti suuri dividende vanadele investoritele. Finantskriisi alguses hakkasid investorid raha Madoffi fondist välja võtma ja pettus tuli ilmsiks. JPMorgan võttis Madoffi fondist ajavahemikus 2008. aasta oktoobrist detsembrini välja enda 202 miljonit dollarit. Peale Madoffi arreteerimist 11. detsembril 2008 kirjutas panga järelevalve ametnik JPMorgani analüütikule: “Ei saa öelda, et ma üllatunud oleks.”
Madoff: Pangas oli inimesi, kes teadsid, mis toimus
Madoff ise ennustas, et pank peab ühel päeval seisma vastamisi suure trahviga nende suhete pärast. 2011. aastal Financial Timesile antud intervjuus ütles ta: “JPMorganil pole eluilmaski lootust pääseda suurest arveldusest.“ Tema väitel oli pangas inimesi, kes teadsid, mis toimus.
JP Morgan ise on alati eitanud juhtumis vääriti käitumist. Panga avalduse järgi oleksid nad “võinud teha paremat tööd panga erinevatest osadest informatsioonikildude ja Madoffi kohta käivate kahtluste kokkupanemises”. Panga sõnul ei usu nad, et ükski JPMorgani töötaja oleks tahtlikult abistanud Madoffi skeemi, mis oli “pretsedenditu ning laiaulatuslik pettus, mis pettis tuhandeid, sealhulgas ka neid endid ning põhjustas suurele hulgale inimestele suuri kaotusi“.
JP Morgan on pidanud viimase kolme aasta jooksul maksma üle 21 miljardi euro trahve. Muu hulgas on nad pidanud raha välja käima Londoni Vaala tehingute eest; inimestelt raha nõudmise eest identiteedivarguse-vastaseks kaitseks, mida kliendid ei saanud; California ja USA kesk- ja põhjaosa elektrituru väidetava manipulatsiooni jm eest.
JPMorgani ja teiste suurpankade kahtlastest tegudest saad lähemalt lugeda siit.
Allikad: The Guardian, The Raw Story, Infowars, The Wall Street Journal
Foto: opednews.com
Toimetas Marlen Laanep
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.