Täielik kontroll! EL soovib luua põhjaliku andmebaasi kõigi kodanike varade kohta

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

24. juuli 2024 kell 14:48



Kuna finantsläbipaistvus muutub üha enam tähelepanu keskpunktiks, terendab silmapiiril märkimisväärne muutus, seisab Saksa väljaandes Focus ilmunud artiklis, kus investeerija ja ettevõtja Sebastian Hell selgitab, mis on tulevase Euroopa Liidu vararegistri taga – ja mida see meie jaoks tähendab.

 

EL-i vararegistrit mainiti esmalt juba 2021. aastal, kuid konkreetsemalt Euroopa Parlamendi 5. aprilli 2022 resolutsioonis, kus toodi välja, et (punkt 20):

“Euroopa Parlament nõuab tungivalt, et igat liiki varade, näiteks kinnisvara, jahtide, eralennukite ja kunsti tegelike tulusaajate registreerimise jälgimiseks kogu ELis loodaks Euroopa vararegister, mis peaks olema kättesaadav kõigile pädevatele asutustele ühtse Euroopa juurdepääsupunkti kaudu.”

 

Vastab S. Hell:

Millal võetakse kasutusele EL vararegister? 

EL-i vararegistri teostatavusuuringud on lõppenud ja EL avaldab selle kohta peagi uut teavet. Konkreetsed plaanid võidakse esitada lähinädalatel või kuudel. Tõenäoliselt järgneb seadusandlik protsess, mis võtab veidi aega. Arvatakse, et register võiks jõustuda lähema ühe-kahe aasta jooksul, olenevalt sellest, kui kiiresti seadusandlus edeneb ja kui suurt vastuseisu on oodata liikmesriikidelt.

 

Milline võiks ELi vararegister välja näha? 

See peaks olema põhjalik andmebaas, mis sisaldab infot kodanike erinevate varade kohta. Sealhulgas kinnisvara, pangakontode andmed, väärtpaberid, sõidukid ja võimalusel ka kunstiteosed või väärismetallid. Varade täpne loetelu on selgumisel.

 

Kas on võimalusi vararegistrist “mööda minna”? 

Register kujundatakse selliselt, et sellest oleks raske seaduslikult mööda hiilida, eriti EL-i piires. Isegi Šveitsi kolimine ei paku mingit kindlust, kuna sealgi kavandatakse läbipaistvusregistrit ja plaanitakse karmistada võitlust rahapesu vastu. Samuti muudab varade peitmise keerulisemaks automaatne teabevahetus riikide vahel. Kes soovib siiski registrist kõrvale hiilida, peaks Euroopast lahkuma, mis aga ei taga täielikku kaitset.

 

Kuidas EL põhjendab vararegistri kasutuselevõttu? 

EL põhjendab vararegistri kasutuselevõttu peamiselt vajadusega võidelda rahapesu ja terrorismi rahastamise vastu. Ühe põhjusena tuuakse välja ka Vene oligarhide varade jälitamist. Kriitikud aga kardavad, et registrit võidakse kriiside ajal kuritarvitada, et kasutada kodanike vara riigi aukude lappimiseks. Ajalugugi näitab, et see mure ei ole alusetu.

 

Allikad: Focus.de, lingid artikli sees

 

Toimetas Hando Tõnumaa

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt