Tais nõutakse valimiste tühistamist ja valitsuse tagasiastumist

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. veebruar 2014 kell 17:25



Pühapäeval, 2. veebruaril, toimusid Tais varajased üldvalimised, mille tulemusi pole hetkel veel avalikustatud. Valimised ei ole vähendanud aina vägivaldsemaks muutuvat ummikseisu peaminister Yingluck Shinawatra valitsuse ning demokraatliku partei (People’s Democratic Reform Committee) vahel, mida juhib endine asepeaminister Suthep Thaugsuban. Tai suurim opositsioonierakond esitas teisipäeval kohtule taotluse nädalavahetuse parlamendivalimiste tühistamiseks põhiseadusele mittevastavuse tõttu.

 

Demokraatlik partei boikoteeris 2. veebruari valimisi ning protestijad sulgesid sajad valimisjaoskonnad Bangkokis, takistades miljonitel inimestel hääletamast. Selle tulemusena peab hääletuse teostamiseks läbi viima seeria erivalimisi ning selle ajani, kuni kõik piirkonnad ei ole edukalt hääletada saanud, jäävad valimistulemused välja kuulutamata.

Endine Tai Panga juhatuse liige Pridiyathorn Devakula kutsus üles valitsust tagasi astuma, sõnades, et tegemist on läbikukkunud valitsusega. Devakula, kes on ühtlasi ka riigi endine majandusminister, andis eelmisel neljapäeval välja avaliku kirja Yingluck Shinawatrale ja tema valitsusele, sõnades, et riigi majandustehingud on märkimisväärselt langenud, sest suur grupp inimesi ja äriorganisatsioone ei usalda enam valitsust.

Praegu valitseb oht, et valimistulemused tühistatakse ning riigi valitsuse tulevik on ebaselge. Sellisel juhul Devakula sõnul protestiaktsioonid suure tõenäosusega aina suurenevad ning riigi majandus ja turism saavad läbikukkunud valitsuse tõttu aina rohkem kahju. Olukorra lahendamiseks pakkus Devakula välja, et valitsus peaks tagasi astuma ning põhiseaduse järgi saab määrata ajutiselt riiki juhtima kõrvalseisjad.

 

Ajutine valitsus

Ajutine valitsus koosneks rahvale tuttavatest “neutraalsetest inimestest”. Uus ajutine valitsus oleks võimeline kokku tooma ka erinevate sektorite esindajad ning tekitama koostöö tõhusa riigireformi loomiseks. Devakula lisas veel, et kui valitsus seab tõeliselt esiplaanile oma riigi huvid, siis nad loobuvad võimust ning ka protestijad lõpetavad oma vastasseisu.

Yingluck on keeldunud tagasi astumast, sõnades, et ta on enamuse poolt võimule valitud. Yingluck on enda sõnul valmis reformideks, kuid ta lisas, et nõukogu kokku kutsumine oleks põhiseadusevastane ning ebademokraatlik. Vastuseks valitsusevastastele protestijatele, kes nõuavad “rahva nõukogu” rahvusliku reformi läbiviimiseks, sõnas Yingluck massimeediale, et ta annab õiguse rahval valida erinevate ametite esindajaid, osalemaks reformi assambleel, kuid ükski erasektori organisatsioon peaministri üleskutsele ei vastanud.

Tais on valitsusevastased protestid kestnud juba üle nelja kuu ning sellega on liitunud miljonid inimesed. Tai ajaloo ühe suurema protesti Bangkokis vallandas amnestiaeelnõu, mis võimaldanuks peaminister Yingluck Shinawatra vennal, endisel, seitsme aasta eest sõjaväelise riigipöördega kukutatud valitsusjuhil Thaksin Shinawatral vabatahtlikust eksiilist naasta. Tai senat ei kiitnud amnestiaseadust heaks, kuid valitsusvastased protestid ei vaibunud. Novembris kukkus parlamendis läbi peaministri umbusaldushääletus ning siis laienes protest suurema lainena ka Bangkokist väljapoole.

 

Allikad: Bangkok Post, Time World, The Economist, The Guardian, Telegram

Foto: Sodacan / Wikimedia Commons

 

Toimetas Hendrik Mere

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt