Tants Süüria konflikti ümber jätkub täie hooga

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

28. mai 2013 kell 14:09



Hiljuti tekitas palju kõmu Venemaa otsus varem sõlmitud lepinguid täita ja Süüria valitsusele riigi kaitseks mõeldud sõjatehnikat tarnida.Venemaa asevälisminister Sergei Rjabkov ütles täna Moskvas toimunud pressikonverentsil, et Vene õhutõrjerelva S-300 tarne Damaskusele on stabiliseeriv tegur, sest “seda laadi sammud hoiavad teatud tulipäid tagasi sellele konfliktile rahvusvahelise iseloomu andmisest”.

 

Euroopa Liit otsustas eile tühistada relvamüügiembargo president Bashar al-Assadi režiimi vastu võitlevate ülestõusnute suhtes, kuid ükski liikmesriik ei kavatse lähikuudel opositsioonile relvi saata, sest Süüria valitsusvägede suurim liitlane Venemaa teatas, et EL-i otsus relvamüügiembargo tühistamise kohta “ohustab otseselt” Süüria rahukonverentsi väljavaateid.

Süüria mässuliste üks kõneisikuid avaldas rõõmu relvaembargo lõpetamise pärast, kuid noomis Euroopat liigse passiivsuse pärast. “See on kahtlemata positiivne samm, kuid me kardame, et seda on liiga vähe ning see tuli liiga hilja. Süüria rahvas on pettunud. Nad arvasid, et demokraatiad hoolivad neist, kes püüdlevad demokraatia poole. Me peame kaitsma tsiviilisikuid, süüria rahvast. Relvad oleksid üks element, kuid me ootame Euroopa Liidult ka kindlamat seisukohta, konkreetsemaid otsuseid,” ütles Louay Safi.

 

USA senaator toetab ikkagi relvastamise jätkumist

USA senaator John McCain külastas Türgi kaudu mitmeks tunniks Süüriat ja kohtus seal Süüria vabastusarmee kindrali Salim Idrisega ning veel 18 mässuliste komandöriga. Idris kutsus üles võitlust jätkama ning nõudis lennukeelutsooni kehtestamist ja õhurünnakuid valitsusasutustele. Sama on nõudnud varem Obama administratsioonilt ka McCain.

Samuti kannustas kindral Idris Liibanoni mässulisterühmitusele Hezbollah’ õhurünnakuid korraldama, kuna nende väed võitlevad Süürias president Bashar al-Assadi poolel. 2008. aastal USA presidendiks kandideerinud senaator McCain on korduvalt toonitanud, et Ameerika peaks Süüria mässulisi jõulisemalt toetama ja aitama neid relvastada. Obama administratsioon on siiani mässuliste (kelle ridades on ka terroristlikeks kuulutatud rühmitusi) avalikust relvastamisest hoidunud.

 

 

Allikad: BNS, ERR

 

Toimetas Maarja Aljas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt