12. juuli 2013 kell 10:49
Ameerika Ühendriikides püütakse töötusprotsenti vähendada ja taastada majanduskriisieelset olukorda, kuid eelmisel nädalal avaldatud raportist selgub, et teine suurem tööandja Ameerikas (esimene on jaekaubanduskett Wal-Mart), Kelly Services, pakub vaid ajutisi töökohti. Parem ei ole lugu ka mujal. Tööpuuduse protsendid Euroopa riikides on USA-ga võrreldes kordades suuremad. Väiksemad töötuse protsendid on Austraalias, kuid ka seal on viimase nelja aasta suurim töötute arv.
Töötuse protsent USA-s on viimasel ajal aina kasvanud ja paljud inimesed on tööotsinguil alla andnud. Chicago Tribune’i ajakirjanik Gail Marks Jarvise sõnul on siiski näha paari head märki. Nimelt loodi eelmisel kuul 195 000 uut töökohta ja paljud tööandjad on veidi tõstnud ka palkasid, et töötajaid enda juures hoida. Seejuures on töötuse protsent jäänud siiski samaks – 7,6%. Muret tekitab aga hoopis see, et loodud töökohtadest enamik on osalise tööajaga ning mitte eriti kõrgesti tasustatud.
Osalise tööajaga töötajate arv on tõusnud aegade suurimaks: 28 miljonit ameeriklast töötab osalise koormusega. Lisaks on ajutise töökohaga inimeste arv saavutanud rekordi – 2,7 miljonit.
Kui aga vaadata Euroopas toimuvat, on asi kordades nutusem. Euroopa asjade instituudi (IIEA) 2013. aasta märtsi andmetel on suurim tööpuudust Kreekas ja Hispaanias, mõlemas riigis 27%. Graafiku järgi on Eesti üks vähestest riikidest, kus võrreldes eelmise aastaga on tööpuudus pisut langenud.
Hispaanlased on tööpuuduse vastu ka juba aastaid protestinud. Ometigi tundub, et valitsuse poolt seni rakendatud meetmeid ei tööta. 2007. aastal enne majanduskriisi oli Hispaanias töötuid 1,9 miljonit, nüüd aga 6,2 miljonit. Alla 24-aastaste noorte seas on töötuse protsent koguni 57,2.
Kreekas on alates kriisi algusest 2009. aastal jäänud töötuks päevas 700-1000 inimest. Alla 24-aastase noorte töötuse protsent on langenud märtsi 58,3 protsendilt 57,5 protsendini aprillis.
Eurotsooni keskmine tööpuuduse protsent on 12,2.
Austraalias on tööpuudus saavutanud viimase nelja aasta rekordtaseme 5,7%, kriisi ajal 2009. aastal oli see siiski pisut suurem, 5,9%.
Aasias on lood siiski positiivsemad. Hiina töötuse protsent on valitsuse andmetel 4%, kuid Forbes kahtleb nende õigsuses. Indias on töötuid vaid 2,7 %.
Allikad: Washington Examiner, Global Research, IIEA, CNN, Reuters, MENAFN, Forbes, Indian Express
Foto: islam.ru
Toimetas Stinne Loo
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.