UK terviseohutuse ameti hinnangul puuduvad piisavad tõendid, et COVID-i piirangud olid tõenduspõhised

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. oktoober 2023 kell 13:55



Boris Johnson ja  Rishi Sunak pressikonverentsil 2020. aasta oktoobris. Foto: Wikimedia Commons / Pippa Fowles / No 10 Downing Street

Ühendkuningriigi Terviseohutuse Amet (UK Health Security Agency, UKHSA) avaldas 91-leheküljelise aruande „NPI and COVID-19 mapping review“, milles UKHSA tunnistab ametlikult, et COVID-i mittefarmatseutiliste (mittemeditsiiniliste) piirangute tõenduspõhisus puudub või on nõrk, vahendab UnHerd.

 

Mittefarmatseutiliste piirangute all peetakse silmas meditsiini valdkonnas kehtestatud käitumisreegleid, näiteks, et koguneda tohib piiratud hulk inimesi, massidele suunatud PCR-testimist, isolatsiooni, karantiini, näomaski kandmist, piiride sulgemist jms.

UKHSA aruande aluseks on 151 riigisisest uuringut, mis käsitlevad mittefarmatseutiliste piirangute mõju. Aruande kokkuvõttes on tehtud järeldus, et puuduvad piisavad tõendid mittemeditsiiniliste meetodite tõhususe kohta.

Eestis avaldas endine valitsuse COVID-i teadusnõukoja juht Irja Lutsar oktoobri alguses oma analüüsi. Lähemal lugemisel selgub, et professor Lutsar on jätnud oma ülevaates valdavas osas tähelepanuta UKHSA tõenduspõhise meditsiini tõendite puudumise argumendi, mis oleks õigustanud mittefarmatseutiliste piirangute kehtestamist, kuigi autor tunnistab, et näiteks akadeemilistes asutustes kehtestatud piirangud oli viga. COVID-i nakkusohutustõendi kehtestamist õigustas kirjutise autor sellega, et see “innustas inimesi vaktsineerima”.

Lutsar: koolide sulgemine koroonapandeemia ajal oli viga: vaata videot.

Video link

 

Avaldatud kokkuvõttena Revo Jaansoo koostatud artiklist.

 

Allikad: assets.publishing.service.gov.uk, unherd.com, err.ee



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt