Ukrainas on tunda Venemaa kohalolu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

28. veebruar 2014 kell 12:14



Hiljuti kuulutasid mitmed allikad, et Vene sõjaväelased võtsid neljapäeva hilisõhtul oma kontrolli alla Krimmis Sevastopoli lähedal asuva Belbeki lennuvälja ümbruse. Ukraina siseminister süüdistas Venemaad Belbeki rahvusvahelise lennujaama blokeerimises, nimetades toimuvat “sõjaliseks invasiooniks ja okupatsiooniks”. Praeguseks pole selge, kas neljapäeva hilisõhtul võtsid lennujaama oma kontrolli alla Vene sõjaväelased või kohalikud omakaitseväelased ning mis on nende täpne eesmärk.

 

Sõdurid võtsid Belbeki lennujaama ümbruse oma kontrolli alla neljapäeva hilisõhtul. Veel kümned relvastatud isikud tungisid ööl vastu reedet Simferopoli lennujaama ning asusid seal patrullima, väidetavalt takistamaks “[Ukraina] võitlejate saabumist”. Vene Musta mere laevastik lükkas ümber teated selle üksuste tegevusse asumisest Krimmis.

Viimaste teadete kohaselt kontrollivad Krimmis Sevastopoli Belbeki lennujaama alates neljapäeval kella 23.00-st aga omakaitseväelased, ütles ajakirjanikele olukorraga kursis olev allikas. Omakaitseväelased kannavad eraldusmärkideta sõjaväevormi. Nad on põhjendanud oma viibimist lennujaamas vajadusega “takistada relvastatud võitlejate pääsu lennujaama”, samas on sõjaväelise rühmituse juht sõnanud ka, et omakaitseväelaste eesmärgiks on Krimmi taasliitmine Venemaaga.

 

Janukovõtš tagasi võimule?

Neljapäeval sõnas tagandatud Ukraina president Viktor Janukovõtš Moskvas pressikonverentsil, et peab ennast endiselt riigi legitiimseks presidendiks. Ta lisas ka, et on palunud Vene võimudelt abi kaitset Ukraina äärmuslaste eest. Janukovõtši sõnul on ülemraadas vastu võetud otsused paljude parlamendiliikmete puudumise tõttu kehtetud ning, et sellises äärmuslikus situatsioonis on ta valmis Ukrainat sügavast poliitilisest kriisist välja aitama.

Venemaa riigiduuma väliskomitee esimees Aleksei Puškov ütles reporteritele, et Ukraina ülemraada tehtud otsus tagandada Janukovõtš ametist on äärmiselt kahtlane. Puškovi sõnul ei ole õige väita, et Janukovõtš ei täitnud oma presidendikohustusi. Janukovõtši ühepäevast reisi Kiievist välja tõlgendati Puškovi sõnul alusetult valesti ning kasutati Janukovõtši vastu tema tagaselja tagandamiseks.

Ka Ukraina Krimmi autonoomse vabariigi parlamendi spiikri Volodõmõr Konstantõnovi sõnul on kukutatud riigipea Viktor Janukovõtš endiselt Ukraina ametisolev president. “Krimmi ülemnõukogu on seaduslikult valitud esinduskogu. See on kõik, mida me tunnustame. Praegu on meil ametisolev president Viktor Janukovõtš, kes on teatanud, et ei ole tagasi astunud,” ütles Konstantõnov Krimmi pealinnas Simferopolis ajakirjanikele.

 

Vene helikopterid on lahinguvalmis

Vene kaitseministri Sergei Šoigu teatel andis president ja relvajõudude ülemjuhataja Vladimir Putin kolmapäeval kaitseministeeriumile käsu viia Kesk- ja Lääne sõjaväeringkondades läbi täiemahuline lahinguvalmiduse kontroll.

Rohkem kui 80 Mi-24 ja Mi-8 helikopterit paigutatakse ümber Vene lääne sõjaväeringkonnast erakorralistele lennuväljadele. Piiriregioonides korraldatakse hävitajatega pidevaid õhupatrulle.

Ligi 150 000 sõjaväelast Vene lääne- ja kesksõjaväeringkonnast, 90 lennukit, üle 120 helikopteri ning rohkem kui 880 tanki, 80 laeva ja muud alust on kaasatud üllatusõppustele, mille kutsus kokku Vene president Vladimir Putin 26. veebruaril. Helikopterimeeskond ühineb lavastatud otsimis- ja päästeoperatsioonidega, mille hulgas viiakse läbi ka harjutusi vastaste üksuste ja relvastatud sihtmärkide otsimiseks ning hävitamiseks.

 

Allikad: BNS, ITAR-TAS, Kyiv Post 12, Infowars

Foto: Scanpix

 

Toimetas Hendrik Mere

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt