Ülestõus Türgis läheb aina suuremaks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

1. juuni 2013 kell 13:58



Väikesest aktivistide aktsioonist Istanbuli kesklinnas on kolme päevaga saanud juba mitmeid Türgi suurlinnu haaravad poliitilised protestid, mis laienevad iga tunniga. Rahumeelstele inimestele saadab peaminister vastu sadade kaupa politseinikke, sest ta ei ole huvitatud dialoogist rahvaga. Liigse jõu kasutamine ja rahva täielik eiramine toob aga üha enam inimesi tänavale.

 

Intsident sai alguse kolm päeva tagasi, kui grupp aktiviste istus kesklinnas asuvas pargis, et avaldada meelt pargi hävitamise vastu. Puid on Istanbulis aina vähemaks jäänud ja Gezi park on üks viimastest rohealadest kesklinnas, kuid hiljuti teatati plaanist pargi ja selle kõrval asuva Taksimi väljaku asemele kaubanduskeskus ehitada. Selle pärast istusidki protestijad pargis ja lugesid neid valvama saadetud politseinikele raamatutest ette.

Reede hommikul kell viis otsustas politsei rahumeelsed meeleavaldajad nende telkidest välja ajada ja telgid põlema panna. Edasi tulid kasutusele pisargaas ja veekahurid. Lisaks teatas peaminister Recep Tayyip Erdoğan, et kaubanduskeskus tuleb igal juhul ega andnud otsusele mingeid põhjendusi.

Selline käitumine tõi aga inimesed tänavatele, kuid kohe suurendati ka politseijõude ja eilseks oli teatatud juba mitmekümnest vigastatust.

Täna varahommikul marssisid tuhanded inimesed üle Bosporuse väina sildade, et siirduda Gezi parki. Võimud on pargi lähedal lülitanud välja turvakaamerad ja pannud üles mobiiliside segajad, et pargis osalenud ei saaks sündmuskohalt teateid saata. Kohalikud elanikud on vastusammuna teinud oma kodused wifi-võrgud avalikuks, et kohale tulnud protestijad saaksid neid teadete edastamiseks kasutada.

Istanbulist on rahutused levinud mitmesse teise suurlinna. Peaministri otsus pargi osas ja politsei liigne jõukasutus rahvakogunemise laialiajamiseks on lihtsalt viimased piisad karikasse. Erdoğan on võimul juba 2002. aastast, kuid viimasel ajal on ta vastu võtnud mitmeid otsuseid, mis paljusid kodanikke pahandanud on. Näiteks karmistati sellel aastal abordiseaduseid, millega muutus vaesematel ja maapiirkondade naistel legaalse abordi tegemine pea võimatuks. Eelmisel nädalal aga karmistati alkoholipoliitikat, piirates müüki ja reklaami. Türgi on ilmalik riik, kuid uutes seadustes näevad paljud türklased senisele riigikorrale suurt ohtu. Erdoğan on alati väitnud, et ajab hoiab riiki samal kursil, kuid tema viimase aja teod osutavad Türgi kallutamisele vaimuliku riigi suunas.

Ka fakt, et Türgi kohalik tavameedia toimuvad sündmused maha vaikib, ajab türklased raevu ning nad kasutavad aktiivselt suhtlusvõrgustikke ja kõiki võimalikke vahendeid, et välismaailmale teada anda, mis Türgis täpselt toimumas on. Nüüd kardavad türklased, et valitsus võib interneti välja lülitada.

Lisaks paljudele haavatasaanutele on väga paljud ka vahistatud ning sotsiaalmeedias kõlavad väited, nagu oleks täna öösel inimesi ka kinnipidamisasutustes piinama hakatud. Lisaks kodanikele satuvad trellide taha ka nende advokaadid. Türgis istub vangides ka suurel hulgal ajakirjanikke ja ka praegu toimuvates rahutustes raporteerivad inimesed, et paljud viga saanud on just reporterid, sest politsei võtab nad spetsiaalselt sihikule.

Peaminister esines täna pärastlõunal kõnega, kus ütles, et türklased ei tohi end rahutustest eksitada lasta, et politsei Taksimi väljakut ei vabasta ja et tema oma seisukohtadest ei tagane.

 

 

 

Vaata ka Facebooki galeriid.

Allikad: RTThe AtlanticBBCThe Guardian

 

Toimetas Maarja Aljas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt