Majandusteemadel aktiivselt sõna võttev Michael Snyder kirjutab oma blogis The Economic Collapse sellest, et USA keskklass on välja suremas ning mida see endaga kaasa toob. Telegram toob välja loos esitatud kõige kõnekamad faktid.
Milline näeks Ameerika välja, kui keskklass puuduks? Kord olid ajad, kui USA-s oli kõige arvukam just keskklass. Elu ei olnud ideaalne, kuid enamusel oli kodu, enamus peresid omasid enam kui ühte autot, said käia puhkusereisidel ning samal ajal säästa pensionieaks. Kuid tänapäeval on olukord oluliselt muutunud, sest nn keskklassi töökohti pole enam piisavalt palju, need on asendunud osalise tööaja ning ajutiste töökohtadega. Number üks tööandja USA-s on odavate kaupade kett Wal-Mart ning teisel kohal on ajutisi töökohti vahendav agentuur. Selliste töökohtade puhul aga läheb pere äratoitmine keeruliseks – sissetulekud vähenevad, ning elamiskulud aina kasvavad.
Kuidas USA keskklass vaikselt välja sureb:
- Viiest täiskasvanust neli on mingil eluetapil olnud hädas töötuse või vaesusega ning sõltunud sotsiaalabist.
- Koduomanike arv on viimase 18 aasta kõige madalam ning rendid on tõusnud kõrgemaks kui kunagi varem.
- Täiskohaga töökohtade arv on 6 miljonit väiksem, kui eelmise madalseisu ajal 2007. aastal.
- Töötasude ja SKP (sisemajanduse koguprodukti) suhe on madalam, kui kunagi varem läbi ajaloo – 40% kõigist töötajatest teenib aastas alla 20 000 dollari (14 984 eurot).
- Viimase kriisi ajal kaotatud töökohtadest olid 60% keskmiselt tasustatud töökohad, kuid 58% sellest ajast saadik uuesti loodud töökohtadest on madalapalgalised.
- Aastal 2000 töötas 17 miljonit ameeriklast tootmises, täna on tootmises vaid 12 miljonit ameeriklast – alates 2001. aastast on suletud üle 56 000 tehase.
- Kõikide tööealiste töötute hulk USA-s on üle 100 miljoni, töötuse kestus on keskmiselt kolm korda pikem kui aastal 2000.
- 20,2 miljonit ameeriklast kulutavad üle poole enda sissetulekust eluasemekuludeks, see on 46% rohkem kui aastal 2001.
- alates 1980. aastast on majapidamiste koguvõlg tõusnud 1,4 miljardilt dollarilt 13,7 miljardi dollarini aastal 2007. See mängib suurt rolli 2008. aasta finantskriisi tekkes ning probleem ei ole veel lahendatud.
- Kodulaenude kogusumma on umbes viis korda suurem, kui 20 aastat tagasi ning makseraskustes olevate laenajate hulk on tõusnud 2% pealt 10%-le.
- Tarbijalaenude kogusumma on alates 1971. aastast tõusnud 1700% ning 46% ameeriklastest kandub igakuiselt edasi krediitkaardivõlg.
- Tööandja poolt pakutav tervisekindlustus kattis varem 64,1% rahvastikust, nüüd on see näitaja langenud 55,1% peale. 41% tööealistest ameeriklastest maksavad tagasi meditsiiniteenuste saamise tõttu tekkinud võlga ning 60% eraisiku pankrottidest on põhjustatud suutmatusest arstiteenuste eest tasuda.
- Igal aastal töötab keskmine ameeriklane 107 päeva lihtsalt selleks, et katta kohalikke ja riiklikke makse.
- 46,2 miljonit ameeriklast elab vaesuses, see on üle 15 miljoni rohkem kui aastal 2000.
- Aastal 2000 sõltus kõigest 17 miljonit ameeriklast toidutalongidest, täna on neid juba üle 47 miljoni. Seda on rohkem, kui terve Hispaania rahvastik.
- Üle miljoni riiklikes koolides käivatest lastest on kodutud. Alates 2006/2007 kooliaastast on see number tõusnud 57%. Üle poolte lastest elavad kodudes, mida peetakse “vaeseks“ või “madala sissetulekuga“ majapidamisteks.
Keskklassi hävitamine toimub süstemaatiliselt ning samuti hävitame enda laste tulevikku, jättes neile tohutud võlakoormad. Üle maailma on enamustel riikidel tohutu suur riigivõlg, mida suurendavad aina kasvavad intressid. See on raske koorem, eriti siis, kui keegi teine on võtnud võla ja sulle on jäänud selle laenuorjuse kandmine – see on aga paljude noorte tänane reaalsus. Paljud neist kaotavad sellises olukorras igasuguse lootuse ja langevad meeleheitesse. See aga suurendab kuritegevust, sest inimesed peavad appi võtma meeleheitlikke meetodeid, et elus püsida. Hiljuti teatas uudistekanal CNBC näiteks vasevarguste suurenemisest.
Keskklassi suretatakse aegalaselt välja ning see tekitab rahvas palju viha ja frustratsiooni. Ning kui majandus suundub järgmisesse kriisi, siis näitavad paljud inimesed, kui vihased ja frustreeritud nad tegelikult on. Praegused probleemid on tekkinud aastakümnete vältel, kuid sageli inimesed ei mõista seda – nad soovivad, et keegi olukorra ära parandaks ja elu vanamoodi edasi läheks. Kuid uut tormi majanduses ei ole võimalik tagasi hoida, sest see tuleb kindlasti.
Artikli terviktekst: The Economic Collapse
Foto: blackagendareport.com
Toimetas Katrin Suik
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.