17. juuli 2013 kell 18:43
USA valitsus võimaldab alates 2013. aasta juulist edastada ametlikult oma välismaiseid propagandasaateid ka Ameerika-siseselt.
Aastakümneid takistas nn antipropaganda seadus (Smith-Mundti seadus (Smith-Mundt Act) aastast 1948 ja välissuhete kontrolli seadus (Foreign Relations Authorization Act) aastast 1987) USA valitsusel oma mammutsaateid teleprogrammi paiskamast, kuid alates 2. juulist tühistati see seadus jaanuaris hääletusel olnud muudatusega. Selle tulemusena kantakse nüüd avalik-õiguslikus ringhäälingus üle tundide kaupa valitsuse rahastatud propagandistlikke TV- ja raadiosaateid, mis on suunatud USA eratarbijatele.
Ülekannete eest vastutavate juhtide pressiesindaja Lynne Weil ütles, et see muudatus tagab uudiste läbipaistvuse: “Nüüd on ameeriklastel võimalik rohkem teada saada, kuhu nende maksud lähevad – suurem läbipaistvus on võit mõlemale osapoolele.“
Tänapäeva infouputuses, kus Bruce Springsteeni omaaegne hittlugu “57 channels (and nothing on)“ (1992) on armetult ebaadekvaatne kujund USA audiovisuaalsest maailmast, ei tohiks kehtida enam kujutlus, et teleprogrammide valik suudab hoida kontrolli all soovimatu info levikut. Telekanali Reason saatejuhi Greg Beato arvates näitab see seadusemuudatus taas kord vaid valitsuse soovi kindlustada kontrolli oma kodanike üle.
See on murettekitav tendents, sest enamik ameeriklasi püüab siiani kümne küünega kinni hoida uskumusest, et “meie pole nagu nemad“ ja USA võitleb kõikjal maailmas totalitarismi vastu kodanikuvabaduste nimel. Nüüd aga on valitsuse propagandast saanud pigem reegel, mitte erand, iseäranis USA sõjategevuse õigustamisel välismaal, tõdeb portaal. Ameerika poliitikud ei peaks kasutama maksumaksjate raha valeinfo levitamiseks – sellel võib olla hävitav mõju nii valitsusele endale kui ka propageeritavatele rahvuslikele väärtustele, millel on oht sellises valguses naeruväärseks muutuda, kirjutab reason.com.
Siinkohal meeldetuletuseks Bruce Springsteeni lugu “57 channels (and nothing on)“ aastast 1992:
Allikad: reason.com, Foreign Policy, BuzzFeed Politics, CNN
Loe lisaks: Russia Today, Wikipedia
Foto: www.flickr.com
Toimetas Meeli Seermaa
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.