28. juuni 2013 kell 16:49
Oregoni osariigis Wilsonville’is leiti kaupluse Target parkimisplatsilt hinnanguliselt 25 000 – 50 000 surnud kimalast, mesilast ja lepatriinut. Putukad leiti kobaratena paljude parkimisplatsil kasvavate pärnapuude alt ning usutakse, et sellise massilise hukkumise põhjuseks on pestitsiidide mürgistus. Hiljuti pritsiti neid samu puid neonikotinoide sisaldava putukatõrjevahendiga, mis on mesilastele väga mürgine ning mille kasutamine on rangelt keelatud, kui piirkonnas peetakse mesilasi, ning puude õitsemise ajal.
See on teadaolevalt suurim dokumenteeritud kimalaste ja mesilaste hukkumine USA lääneosariikides. Ka Oregoni osariigi põllumajandusosakonnaga on kontakteerutud ning nad koguvad proove, et teha selgeks, kas on kasutatud pestitsiide. 50 000 mesilase kaotus tähendab ligikaudu 300 hukkunud mesilasperet, millest igaüks oleks võinud üles kasvatada omakorda mitu mesilasema, kes oleks järgmisel aastal juba uued mesilaspered loonud. On hästi teada fakt, et mesilased on paljude toidutaimede tolmeldajad ja seetõttu saagi saamiseks hädavajalikud.
Asja teeb hullemaks asjaolu, et mesilased hukkusid “Üleriigilise tolmeldajate nädala” ajal, mis on korraldatud selleks, et pöörata avalikkuse tähelepanu sellele, kui olulist rolli mesilased meie ökosüsteemis mängivad. See intsident on üks viimaseid paljudest mesilaste hukkumise juhtudest, mille tagajärjel on 2013. aastal kahanenud USA mesilaste populatsioon 31%, mis ähvardab tõsiselt toiduvarusid. Võib arvata, et Monsanto selle üle ei kurvasta, kuna see annab neile uue võimaluse suruda peale geneetiliselt modifitseeritud taimede kasvatamist.
Ka Inglismaalt pärinev info näitab viimastel aastatel suuri kaotusi mesilaste populatsioonis. Kui 2012. aastal oli see veel 16,2%, siis sel aastal on suremuse protsent peaaegu kahekordistunud. Ning tegemist on ülemaailmse fenomeniga. Seost pestitsiidide ja mesilaste surmade vahel ei ole võimalik ümber lükata. Seda on tõestatud mitmete uurimuste abil, mis on avaldatud tunnustatud teadusajakirjades.
Putukatõrjevahendite kahjulikkus mesilastele on teaduslikult korduvalt tõestatud
Teadusajakiri Nature avaldas 2012. aasta oktoobris põhjaliku töö, milles näidati, kuidas pestitsiididega kokkupuutunud mesilastel on kaks korda suurem tõenäosus hukkuda ning toodi välja ka muud statistikat selles valdkonnas. Sealjuures käsitleti tolles uurimuses üksnes mesilasi, jättes välja kimalased, kes mängivad tolmeldamisel sama suurt rolli.
Teine uuring, mis avaldati 2012. aasta algul, vaatles viise, kuidas erinevad neonikotinoidid kahjustavad mesilasi. Leiti, et taimede istutamisel kasutatavad neonikotinoidid on keskkonnas, pinnases ja taimedes äärmiselt püsivad ning neid leidub tihti ka seal, kus ametlikult ei ole taimi pritsitud. Teadlased tuvastasid, et peamiselt saavad mesilased saastunud õietolmu maisisaagist ning kannavad seda ka ise edasi nendele taimedele, mida pestitsiididega töödeldud ei ole.
On uskumatu, kui palju sel teemal viimaste aastate jooksul infot välja tuleb. Neile, kellel on silmad, mis näevad, kõrvad, mis kuulevad, ja süda, mis tunneb, ei tohiks mesilasi kahjustavate putukatõrjevahendite kasutamine isegi enam vaidlusküsimuseks olla.
Allikad: Collective Evolution, Nature, NCBI, Eco Watch, Xerces
Foto: eastvanbees.wordpress.com
Toimetas Katrin Suik
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.