Usumehe nilbed naljad: mis värk selle dalai-laamaga on?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. aprill 2023 kell 17:00



Foto: ekraanikuva

Hiljuti läks sotsiaalmeedias ringlema video Tema Pühadusest dalai-laamast, kus ta ühel veebruaris toimunud tseremoonial Põhja-Indias Dharamshalas ütleb väikesele poisile, et too tema keelt imeks ning ajab siis oma keele suust välja. Nüüd on usumees oma Twitteri kontol selle pärast ametlikult vabandust palunud.

 

Allolevas videos on selgelt näha, kuidas dalai-laama poisile keelt näitab ja selle peale ise südamest naerab, ka publik taustal itsitab.

Rituaal põhamehega: “Suck my tongue” (“Ime mu keelt”)

Allikas: Youtube

 

Tema Pühadus õrritab inimesi sageli

Tiibeti usujuht on nüüd poisi ja tema perekonna ees vabandanud ning avaldas oma Twitteri kontol juhtunu üle kahetsust:

“Ringleb videoklipp, mis näitab hiljutist kohtumist, kus üks noor poiss küsis Tema Pühaduse dalai-laama käest, kas ta võiks teda kallistada. Tema Pühadus soovib poisi ja tema perekonna ning ka tema paljude sõprade ees üle maailma vabandust paluda oma sõnade ja käitumisega tekitatud valu pärast.

Tegelikult tahtis ta ilmselt lihtsalt poissi pisut kiusata. Postitus jätkub: “Tema Pühadus õrritab sageli inimesi, kellega ta kohtub, tehes seda süütult ja mänguliselt, sealhulgas avalikult ja kaamerate ees. Ta kahetseb juhtunut.”

Aga mis värk kogu selle teemaga üldse on? Kes on dalai-laama ja miks teda maailmalavadel üldse eksponeeritakse? Miks ta on pühadus?

Kas selline käitumine on kooskõlas budistliku filosoofiaga? Kui ta teeb selliseid asju avalikult ja kaameratest ümbritsetuna, mida ta siis veel suletud uste taga teeb… Pole olemas usku, kus see, et usujuht palub suvalisel lapsel oma keelt imeda, oleks vastuvõetav. Isegi kui see oli pühamehe mänguline etteaste ilma pahatahtlike mõteteta, on see ju ikkagi üsna häiriv käitumine (rääkimata ebahügieenilisusest).

Muide, “surmava” taudi ajal kutsus Tema Pühadus dalai-laama oma jüngreid üles ennast “koroona” vastu vaktsineerima.

Traditsiooniline tava, mis muutus ebaõnnestunud naljaks

Väljaanne The Independent selgitab, et California Berkeley ülikooli Ida-Aasia uuringute instituudi andmetel on keele välja torkamine traditsiooniliselt märk austusest või kokkuleppest ning seda on kasutatud ka Tiibeti kultuuris tervituseks ja tuletab meelde, et võib-olla kõige kuulsam lääne kultuuriline viide sellele tavale pärineb filmist “Seitse aastat Tiibetis”, mille peaosas on Brad Pitt, kus Pitti tegelane kohtab rühma lapsi, kes talle oma keele välja sirutavad. 

PS: Loomade käitumise ekspert, zooloog Aleksei Turovski on selgitanud, et loomariigis väljendab keele järsk suust väljaajamine sõnumit, et “jätke mind rahule või et ma ründan ja olen ohtlik” (st vastase hirmutamiseks), aga see võib olla ka lihtsalt viis endale tähelepanu tõmbamiseks ja kõmu tekitamiseks ning hinduismi ja budismi deemonlikud kujud on alati paljastatud keelega.  

Allikad: edition.cnn.com, theguardian.com

 

Hando Tõnumaa, Sander Soomaa



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt