Uuring: miljonid inimesed langesid plaandeemia tõttu kaasaegsesse orjusesse

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. september 2022 kell 9:38



Rahvusvaheline Tööorganisatsioon (ILO) avaldas esmaspäeval uuringu, mille kohaselt kannatab maailmas kaasaegse orjapidamise mitmesuguste vormide all umbes 50 miljonit inimest, vahendab ERR.

 

Kaasaegses orjuses viibivate inimeste arv on viimase viie aastaga oluliselt kasvanud. 2021. aastal elas kaasaegses orjuses 10 miljonit inimest rohkem kui 2016. aasta globaalsete hinnangute kohaselt, mil see oli 40 miljonit. Võtmerolli mängis siinkohal “Covid-19 pandeemia”, mille osas kehtastatud piirangute ja sulgemiste tõttu langesid paljud inimesed vaesusesse ja miljonid inimesed sattusid kaasaegsesse orjusesse, vahendab Bloomberg. ILO aruande kohaselt halvendavad inimeste olukorda ka kliimamuutused, samuti on maailmas üha rohkem sõjalisi kokkupõrkeid.

50 miljonist inimestest 28 miljonit olid sunnitööl ja 22 miljonit olid lõksus sundabielus. Naised ja lapsed on jätkuvalt ebaproportsionaalselt haavatavad.

Kaasaegne orjus esineb peaaegu kõigis maailma riikides ning see ületab etnilisi, kultuurilisi ja usulisi piire. Üle poole sunnitööst ja veerandi kõigist sundabieludest võib leida keskmise sissetulekuga või kõrge sissetulekuga riikides. 86% sunniviisilisest tööjõust leiab erasektorist, vahendab The Business Standard.

Sunniviisiline töö muudes sektorites peale ärilise seksuaalse ekspluateerimise moodustab 63% kogu sunniviisilisest tööst, samas kui sunniviisiline äriline seksuaalne ekspluateerimine moodustab 23% kogu sunniviisilisest tööst. Peaaegu neli viiest sunniviisilise ärilise seksuaalse ärakasutamise ohvritest on naised või tüdrukud.

Riigi poolt sunniviisiline töö moodustab sunnitööl viibijatest 14 protsenti.

Kõigist sunnitööl viibijatest on peaaegu iga kaheksas laps (3,3 miljonit). Rohkem kui pooled neist on ärilise seksuaalse ärakasutamise eesmärgil.

Hinnanguliselt elas 2021. aastal igal päeval sundabielus 22 miljonit inimest. See näitab 6,6 miljoni kasvu võrreldes 2016. aasta ülemaailmsete hinnangutega. Valdav osa sundabieludest (üle 85%) oli tingitud perekonna survest.

Võõrtöölised on rohkem kui kolm korda tõenäolisemalt sunnitööl kui täiskasvanud töötajad, kes ei ole võõrtöölised. Kuigi töörändel on valdavalt positiivne mõju üksikisikutele, leibkondadele, kogukondadele ja ühiskondadele, näitab see avastus, kuidas sisserändajad on eriti haavatavad sunnitöö ja inimkaubanduse suhtes, olgu siis ebaregulaarse või halvasti juhitud rände või ebaausate ja ebaeetiliste värbamistavade tõttu.

“On šokeeriv, et tänapäevase orjuse olukord ei parane. Miski ei õigusta selle põhimõttelise inimõiguste rikkumise jätkumist,” ütles ILO peadirektor Guy Ryder.

“Me teame, mida on vaja teha, ja me teame, et seda saab teha. Tõhus riiklik poliitika ja regulatsioon on üliolulised. Kuid valitsused ei saa seda üksi teha. Rahvusvahelised standardid annavad kindla aluse ja ametiühingutel, tööandjate organisatsioonidel, kodanikuühiskonnal ja tavainimestel on kõigil täita oluline roll.”

Walk Free asutajadirektor Grace Forrest ütles: “Kaasaegne orjus on säästva arengu vastand. Ometi on 2022. aastal see jätkuvalt meie maailmamajanduse aluseks. Üha süvenevate kriiside ajal on tõeline poliitiline tahe nende inimõiguste rikkumiste lõpetamise võti.”

Aruandes pakutakse välja mitmeid soovituslikke meetmeid, mis üheskoos ja kiiresti võetuna tähistaksid märkimisväärset edu kaasaegse orjuse lõpetamisel. Nende hulka kuuluvad: seaduste ja tööinspektsioonide täiustamine ja jõustamine; riigi poolt pealesunnitud töö lõpetamine; tugevamad meetmed sunniviisilise töö ja inimkaubanduse vastu võitlemiseks äri- ja tarneahelates; laiendada sotsiaalset kaitset ja tugevdada õiguskaitset, sealhulgas tõstes seadusliku abieluea eranditult 18 aastani.

Vaata ka ILO videot:

 

Allikad: lingid artikli sees, ILO

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt